Impressum

Koostajad:

Kaido Ole

Anneli Porri

Tekstid:

Kaisa Eiche

Eero Epner

Kaido Ole

Priit Põldma

Tõnis Saadoja

Kunstiteoste reprod ja näituste vaated:

Normunds Braslinš (23 maali näituselt „Tantsuohtu üksikute südamete klubis” Riias)

Dénes Farkas (EKKMi seinamaal)

Toomas Kohv (vanemad reproduktsioonid)

Karel Koplimets (Väo vaated)

Kaido Ole (Noblessneri pallpea vaated ja lammutamine)

Stanislav Stepashko (enamik reproduktioonidest ja vaadetest)

Johannes Säre (näituse „... ja siis veel seda, et ...” vaade)

Andres Tali (John Smithi „100 kohvrit” Viinistus ja moned fragmendid)

Taimo Tammik (näituse „Küsimused” vaade Draakoni galeriis ja John Smith Rapla elutoas)

Anu Vahtra (näituse „Värdjad” ning Vabamu installatsiooni vaade)

Tarvo-Hanno Varres (puitobjektid Tallinna Kunstihoone galeriis)

Portreed ja fotoillustratsioonid:

Kaisa Eiche (autoportree)

Martin Pedanik (John Smithi nekroloogi portree)

Jaan Tootsen (Eero Epneri portree)

Helis Truu (Priit Põldma portree)

Tõnu Tunnel (Tõnis Saadoja ja Kaido Ole portreed, Kaido Ole ateljee vaated)

Teet Tõnismann (noore Ole portree raamatu alul)

Toimetaja:

Anneli Porri

Keeletoimetaja (eesti):

Hedi Rosma

Tõlge inglise keelde:

Epp Aareleid

Kujundaja:

Andres Tali

Raamatu väljaandmist toetasid:

Eesti Kultuurkapital

Teminkova & Kasela galerii

LHV

Utilitas

Raamatus kasutatud kunstikogude nimelühendid:

EKM – Eesti Kunstimuuseum

TKM – Tartu Kunstimuuseum

EKKM – Eesti Kaasaegse Kunsti Muuseum

LRKM – Läti Rahvuslik Kunstimuuseum

EKP – Euroopa Keskpank, Frankfurt

EP – Eesti Pank

RG – Rapla Gümnaasium

TKK - Tallinna Kunstikogu

VPK – Vabariigi Presidendi Kantselei

VK – Viinistu kunstimuuseum

ZC – Zuzāns Collection, Riia

Erakogu – kõik muud kunstikogud

Hävitatud – kunstnik on selle teose ise likvideerinud ja seda füüsiliselt enam ei eksisteeri

Autoriõigused:

tekstid © tekstide autorid

fotod © fotode autorid

raamat © Kaido Ole, 2022

Väljaandja:

Kaido Ole

kaidoole.eu

Trükipaber:

Arctic Volume 150 g/m2

Munken Print White 115 g/m

Laokiri:

Brandon Text

Trükk ja köide:

Tallinna Raamatutrükikoda

ISBN 978-9916-4-1377-7

Eduard Ole

Kaido Ole

Eduard Ole ei ole minu jaoks inimene, vaid nimi kunstiajaloost, teatud pildid. Ma ei ole teda kunagi näinud, temaga kohtunud. Me olime küllaltki lähedased sugulased, niivõrd kui sellise vanusevahega võimalik, ja tema olemasolu on mulle väga suurt mõju avaldanud. Minu seotus Eduard Olega on paratamatu ja ma lepin sellega.

Soov kopeerida, olla äravahetamiseni nagu keegi teine, tekkis ammu ning oli loogiliseks jätkuks minu katsetele olla originaalne. Mõlemad tinglikud äärmused teenivad enesetunnetuse eesmärki, minu soovi eristada end ümbritsevast. Äärmuste kompamine annab teada mänguruumi ulatuse ja absoluutsete, puhaste lahenduste puudumise. Mulle oli oluline seda lisaks eelnevale teadmisele ka tegelikkuses tajuda.

Tulles tagasi alguse juurde – minu jaoks oli loomulik kopeerida just Eduard Olet, et ühendada idee mina tunnetamisest läbi selle salgamise katsega juhtida kokku meie vahel paratamatult eksisteerivad paralleelid. Arvestasin võimalusega saada teavet mitte ainult enda, vaid ka tema kohta. Eeldasin, et võõra süsteemi kordamine võib anda informatsiooni kõige laiemas tähenduses. Meie seotus oleks sellist kommunikatsiooni justkui eeldanud ja kergendanud. Lõpetuseks. Kuna ma ei oodanud teatud kindlaid tulemusi, vaid mind huvitas samastumise kogemus, ükskõik milline see ei oleks olnud, siis võin lugeda katset kordaläinuks. Ning miks mitte isiklikke mänge eksponeerida.

Gorilla ütleb: Vittu!

Kaido Ole

Gorilla-projekt algas 2006. aastal Urmas Muru initsiatiivil ja oli esialgu mõeldud tööde tegemiseks vaid ühele välisnäitusele, kuid jätkus läbi mitme aasta ja väga erinevate inimkoosluste. Eri aegadel on erinevad koosseisud ja projektid kandnud nimetusi, nagu Närt & Sporve, Elephant Bullet, Comechacha, Hondai Sex, Ema näoga isa (Female Father), Berlin Syndrome/Multicrash ja Gorilla ütleb: Vittu!

Põhiliselt on Gorilla töö tulemuseks kooskirjutatud tekstid ja absurdsed lühivideod. Päris algul tegime ka portsu kollaaže, samuti on ilmunud raamat. Gorillade eri koosseisud on kokku teinud või esinenud umbes tosinal näitusel Eestis, Leedus, Taanis ja ehk veel kusagil.

Urmas Muru kõrval olin ma ainus, kes osales kõigis ettevõtmistes. Miks? Esiteks seetõttu, et sellises grupiloomingus vastas midagi mu alateadlikule ootusele ja vajadusele, absurd käis käsikäes mõnede täpsete mängureeglite või hoiakutega. Täpseid reegleid olen ma alati armastanud, kuid absurdist olin ise tolleks hetkeks üsna kaugele liikunud, püüdes oma töödes kõike just eriti selgelt ja arusaadavalt väljendada. Gorillade ajuvabad intuitiivsed ja mängulised loomingulised kähkukad olid sel hetkel väga teretulnud ja hoidsid arengu tasakaalus. Teine vähemalt sama oluline magnet oli võimalus kollektiivis lahustuda ning –selmet kõike ise otsustada, nagu üksinda tegutsedes on paratamatu – sain vahelduseks olla pigem teiste mõtete elluviija, üks paljudest.

Gorillade ettevõtmistes on osalenud üllatavalt suur hulk inimesi, paljud neist vaid korra, mõned kestvamalt ja mõned üksikud eriti sagedasti. Gorillad (tähestiku järjekorras): Andra Aaloe, Anu Aaremäe, Hannes Aasamets, Ingrid Aasoja, Aet Ader, Maria Ader, Anu Arm, Allan Arin, Jaak Arro, Anna Becherer, Henri Huberg, Eleriin Ello, Villem Jahu, Pille-Riin Jaik, Saskia Järve, Liis Jürgens, Triinu Jürves, Pille Kangur, Eemil Karila, Flo Kasearu, Kalle Keskrand, Diana Kiivit, Mart Koldits, Kadri Kontus, Tatjana Kozlova, Erik Kõivistik, Carmen Lansberg, Märt-Matis Lill, Margit Lõhmus, Andres Lõo, Mikk Madisson, Malle, Maltis, Arne Merilai, Tarmo Miller, Urmas Muru, Marko Mäetamm, Liisi Napp, Kaido Ole, Alina Orav, Katrin Paomets, Peeter Pere, Jandra Puusepp, Raul Rajangu, Raiko Reinson, Aleksander Zverev, Gert Sarv, Reet Sepp, Mai Sööt, Tõnu Trubetsky, Helena Tulve, Grete Veskiväli, Maria Viidalepp, Kaidi Õis.

On üsna kindel, et siinsed andmed pole ammendavad. Arvestades Gorillade tõmmet absurdi poole oleks ka imelik, kui neist oleksid maha jäänud täpsed nimekirjad, vaat see poleks tõene.

John Smith

Kaido Ole

John Smith oli minu ja Marko Mäetamme ühisprojekt, mis sündis kuidagi iseenesest. Nimelt jagasime 1990. aastate lõpust alates kunstihoones Liina Siibi ja Marko Mäetammega üht ateljeekorterit. Liinaga olin varasemast hea tuttav, aga Markot ei tundnud ma üldse. Paratamatult aga puutusime sel ühispinnal Markoga kokku ning kuidagi märkamatult sattusime üha pikemalt lobisema, tundusime klappivat. Eelkõige oli meil sarnane huumorimeel ja absurditunnetus, mistõttu need vestlused päädisid üha veidramate lugudega, mida käigult vastastikku täiendasime, ise end seejuures kõverasse naerdes. Ühel hetkel adusime, et neist ideedest saab väga hästi kunsti teha ja oleks patt need lihtsalt naabri uksepiida najal lobisedes ära raisata.

Olime vaevalt kolm maali valmis saanud, kui Hanno Soans, Anders Härm ja Kiwa organiseerisid 2001. aastal Eesti Kunstnike Liidu aastanäitusena liba-Young British Art’i näituse, ning pakkusime sinna ka oma kolme esimest maali. See „briti” näitus andis meile ka nime – John Smith oli kõige suvalisem inglise nimi, mis meile esinemiseks pähe kargas.

John Smithi tipphetk oli üles astumine 50. Veneetsia kunstibiennaalil Eesti paviljonis. Selgus, et ta on immigrandist Saksa geeniteadlane, kes otsib-uurib keskpärasuse geeni ja sõidab selleks Eesti väikelinna Raplasse, et jälgida seal kahte igati keskpärast poissi Markot ja Kaidot, kuni need ühel ootamatul hetkel ehitavad oma tagaaias valmis vineerist raketi ja põrutavad sellega ära kosmosesse. Segasime selles veidras loos nii omaenda (lapsepõlve) lootusi ja hirme, aga võib-olla ka terve Ida-Euroopa omi.

Ehk oli selle projekti suhtelise õnnestumise eeldus mitte niivõrd meie tollal veel õhkõrn professionaalsus, vaid pigem see, et me olimegi täpselt nii targad või lollid kui selles projektis tegelastena üles astuvad Marko ja Kaido, ning tänu sellele saime oma väljamõeldisele tublisti üle keskmise elu sisse. Esinemine Veneetsias oligi meie lend isetehtud raketiga kosmosesse. Ning hea meel on mul ka selle üle, et taipasime selle John Smithi üsna varsti pärast Veneetsiat ära lõpetada ega lasknud tal kuidagi omatahtsi tühjaks visiseda. Näitus „Lõpp” ja John Smithi nekroloog ei jätnud mingit kahetist arusaamist jätkumise võimalikkusest.

Kaido Ole / Tõnis Saadoja

11. oktoober–22. detsember 2021

Tõnis Saadoja (snd 1980) on maalikunstnik ja Eesti Kunstiakadeemia õppejõud.

KAIDO OLE: Tere, Tõnis! Hea vestlus sobiva vestluskaaslasega on üks parimaid asju elus, mida soovida. Kunstiga saab ka paljutki öelda, aga tihti on see tee palju aeganõudvam, ebamäärasem ja kunstlikum, kuid õnnestunud vestluses võib oluline leida ideaalilähedase sõnastuse kiiremini ja ka loomulikumalt.

TÕNIS SAADOJA: Tere, Kaido! Rõõm on kahepoolne.

Sinu sõnalembus on laialt teada. Kes sinuga esimest korda kohtuvad, ei jõua ära imestada, kui palju üks inimene rääkida jõuab. Need, kes sind pikemalt tunnevad, peavad tunnistama, et sa räägid jätkuvalt palju ning jõuad ka nüanssideni, mida enamik meist ei paljastaks. Sinu narratiivilembus ja nüansitaju on nähtavad ka maalides, aga sõnadega jõuad sa neile kirjudele piltidele veel mitu ringi peale teha. Kas ja kui tõsiselt oled sa end kujutlenud hoopis kirjanikuna?

KAIDO OLE: Oleks loogiline, eks? Et kui oled sõnadega sina peal siis kirjutad vabalt ka raamatuid, samuti nagu maalija eelduseks on eriline värvivaist? Lühike vastus oleks, et minust kindlasti ei saa kirjanikku. Sa puudutasid ka väga huvitavat küsimusteringi, mille tööpealkiri võiks olla, et mis ikkagi on millegi loogilised või peamised eeldused. Neid jagub igale elualale ja neist vist suuresti ka lähtutakse, vähemalt esialgu, kui omi samme planeeritakse. Kuigi naudin väga maalimist ja olen seal ka mingeid tulemusi näidanud, olen värvidega endiselt üsna koba ja ebakindel. Nii koloristina, kuid samamoodi ma väga ei naudi ja seetõttu ka ei oska värvide kui füüsilise massiga mässata ja mökerdada. Vähemalt mitte „maaliliselt”. Õpinguajal anti seda mulle ka mõista ja saan tollase kriitika loogikast täiesti aru. Ega ajaga pole ka väga midagi muud muutunud kui vaid see, et iga puuduse saab õige mõtlemisega muuta kui mitte trumbiks, siis vähemalt normaalseks tööriistaks. Seda ma suutsingi, kui ühel hetkel enam ei põdenud oma viletsa värvivaistu pärast ega võrrelnud seda valede eeskujudega st minust täiesti erinevate natuuridega.

Kuigi mulle meeldib teatud oludes tõesti palju rääkida ja samamoodi on mu meilid enamasti maotult pikad, siis kirjandus ja raamatud on minu jaoks midagi täiesti muud. Siin tulevadki mängu pisiasjad, mis pole vist üldsegi pisiasjad, vaid need tegelikud eeldused.

Rääkimiseks ja ka kirjutamiseks on mul vaja dialoogipartnerit, muidu „hajun” üsna varsti ära ja kaotan järje. Kirjandus aga, ükskõik kui paljude tegelastega ja dialoogirikas, on autori jaoks ikkagi monoloog, sest tema seisab ainuisikuliselt kogu selle lavastuse taga. Ma võiksin kihlveo peale kirjutada ehk ühe talutava novelli, aga ka sel juhul oleks see üks väga lühike novell, ei enamat. Või siis Ilfina peaksin otsima omale dialoogikaaslaseks Petrovi. Juba teadmine, et minu vastas on keegi teine, kes ühel hetkel võtab n-ö jutujärje üle, aitab mind väga.

Teine oluline nüanss on see, et ma ei naudi üldse meediumeid, kus tuleb arvestada ajalise dimensiooniga ehk et asjal peab olema algus, keskpaik ja lõpp. Mul kipub kõik tulema pähe peaaegu korraga, niimoodi on see ka usutav, aga kui pean ta esitama mingis järjekorras, mis on näiteks teksti puhul paratamatu, siis on see mulle paras väljakutse, et mitte öelda piin. Pole vist vaja öeldagi, et piltide-maalide puhul seda probleemi ei eksisteeri. Ükskõik, mis järjekorras sa pilti ka ei maali ja milliseid dominante seal ei kasuta, jõuab maal vaatajale pärale ikkagi põhimõtteliselt korraga ja see on minu jaoks ideaalne.

Vist ainus oluline ühisosa, mis sobib mulle ideaalselt kunstis ja sobiks ka kirjanduses, on võimalus teha seda algusest lõpuni üksinda.

Aga sa ise? Mul on tunne, et ka sind ei saanud maalimise juurde tuua need kõige tüüpilisemad eeldused? Või isegi kui tõid, siis ainukordse kunstniku tegid sinust ikkagi pigem need ebatüüpilised omadused? Sa oled korralik ja täpne mees, oskad ja tahad omi tegemisi planeerida, kaasa arvatud kunsti tegemist, ja see kõik ei kõla üldse kunstniku moodi.

TÕNIS SAADOJA: Ma näen sinu paljusõnalisuse taga ikka soovi artikuleerida, reaalajas toimuvat mõtestada. Dialoogivajadus on huvitav, sest samal ajal rõhutad kunsti ja kirjutamise eelisena üksi töötamise võimalust. Jutustajana ei tunne sa huvi jutustamise ülesehituse vastu, vaid eelistad tasapinda, kus kõik on korraga nähtav. Mulle tundub üha enam, et inimest ongi kõige parem kirjeldada temas peituvate vastuolude kaudu. See näitaks justkui olulised valupunktid kätte.

Kui ma enda peale mõtlen, siis ega ma oma valikuid kunsti juurde liikuda ei hakanudki enne sõnastama, kuni tekkisid esimesed kahtlused. Probleemsed kohad on need, mis otsustavad. Just äsja, kui olin üht maali lõpetamas, mõtlesin, mis see maalimine siis minu jaoks on. Reaalselt lõuendi ees tööd tehes koondub küsimuse teravik kitsalt pintslile, mida ma käes hoian ja mille abil värvimassi korrastan. See on väga tuttav moment. Alati samavõrra ärev ja pingeline, muidugi ka mõnus. Töö käigus saan ma mingil etapil aru, et natuke vasakule või paremale on erinev tulemus. Seda ei olegi võimalik seletada, aga nendest millimeetritest, nendest viimistluse nüanssidest sõltub tegelikult kõik. Ja kui ma sellest aspektist maalimist vaatan, siis, jah, ta on mulle alati meeldinud ja rahuldust pakkunud, aga paraku on pidevalt mingid laiemad, viimistlusele eelnevad kontekstid, mis seda mänguhoogu pidurdavad. Sunnivad kõhklema, esitavad laiemaid küsimusi, mistõttu suur osa aega ja energiat kulub nende eelduste loomisele, et saaks lõpuks tegeleda viimistluse, detailiga.

Minu suurim probleem maalimisega on olnud, et ma ei suuda lihtsalt maalida, mul peab alati mingi põhjus olema. Arvan, et see on eelduste koha pealt see kõige keerulisem koht. Seda enam, et olen ju maalimisele nii lähedal. Maalida võiks ju iga päev, lakkamatult, aga ometi sünnivad pildid võrdlemisi aeglaselt ja harva.

Mis puutub valikutesse, siis esimest korda valida polegi ehk nii raske, aga oma valikute juurde jäämine on teine asi. Sa oled mitu aastakümmet maalinud, ilmselt oled sa mitu korda ka teadlikult otsustanud jätkata, sest kõigil tuleb vahele kõhklusi ja katkestusi. Oskad sa eristada oma tänast meelekindlust varasemast? Kas sinu hirmud ja kõhklused on ka aastate jooksul kuidagi muutunud?

KAIDO OLE: See, et me üldse nimetame paljusid asju vastuolulisteks, tuleb meiega võib olla kaasa „targaks saamise” algusest, kui kogemus on veel napp ja tundub, et saamegi selle maja ehitada üsna ühesuurustest ja omavahel ideaalselt sobivatest kividest. Aastate kuludes kaob taoline järg minu arvates paratamatult kas käest või siis tuleb paljude kogemuste ja vaatepiltide ees silmad lihtsalt sulgeda, sest need ei sobi selle alustatud ehitusega enam hästi kokku.

Rääkides vastuoludest pean enda puhul paratamatult rääkima ka vananemisest. Mulle väga meeldib vananeda, vähemalt siiani, ja üks huvitavaid muutumisi, mis kuidagi iseenesest on toimunud, on see, et ma arvan mõistvat üha rohkemat koos paratamatute vastuolude ja paradoksidega. See on veider kompott, juhitud pigem üsna seletamatust ja vaikselt edenenud tundest kusagil hinges, kui et välja kasvanud ratsionaalsest analüüsist. Mõistmine ei tähenda, et mulle kõik nähtu või kogetu meeldiks, aga kui saan seda rahulikult vaadelda ja selle üle juurelda, siis nüüd suudan üha sagedamini vähemalt nõusolevalt mühatada – et imelik küll, aga ilmselt saab siis ikkagi ka niimoodi elada ja olla. Või siis ütleme nii, et isegi kui paljud asjad ei meeldi, siis nüüd ma pigem näen, et see muudab elu kuidagi huvitavamaks ja rikkamaks. Minu elu. Rohkem hooman kui mõistan, kuidas need erinevused sobivad veidral moel kokku ja iga loogika sees on järgmine loogika, välimisest suurem.

Sama on endaga, aastad tekitavad juurde ka sisemisi vastuolusid, sest aja kulgedes saan iseendaga üha rohkem tuttavaks ja avastan uusi nüansse. See kokku on ka paras segapuder, kuid ka siin pakub mingit masohhistlikku naudingut, et oled selline, nagu oled. Muidugi üritan mõndagi muuta ja vihastan enesevalitsuse kaotuseni selle peale, mis mulle meeltmööda pole nii endas kui maailmas, aga ka see vastuolu on osa sellest kummastavast vanusega tekkinud kaleidoskoobist.

Julgen mäletada, et nooremana oli maailm ikka palju lihtsam ja seeläbi sai mõnikord olla ka lollilt efektiivne, tehes midagi uhkelt ära tänu äärmisele lihtsustamisele. Sinuga taheti malet mängida, aga sina olid täiesti kindel, et see on „nipsukas” ja lasid minutiga laua tühjaks, tõstes võidurõõmsalt käed taeva poole. Kuna see oli tehtud täies usus ja veendumuses, siis ei jäänud ka rahvusvahelisel malesuurmeistril muud üle, kui teisel pool lauda seda tunnustada. Sest mis sa sellise tüübiga ikka teed, kes nii puhtalt, ja veel triumfeerides, lati alt läbi jookseb.

Sa ütlesid, et sulle on vaja maalimiseks põhjust ja mina olen raudselt samasugune, ei maali kunagi lihtsalt niisama.

Alustasin just uut maali, aga mitte päris uut, vaid jätkasin üht viimastest seeriatest, sest juba siis, kui esimesest kuuest maalist näituse vormistasin, oli mitu uut mõtet samasse ritta juurde tekkinud ja tundus raiskamisena lasta headel ideedel lihtsalt teostamata jääda. Ühesõnaga, alustasin siis seda maali, idee oli igati apetiitne, ning kui olin selle kõik ka lõuendile joonistanud, tekkis tunne, et sellest võib tulla kohe päris hea maal. Ja siis, kui oli vaja hakata seda värvidega teostama, tõdesin äkki, et oi kuidas ma ei viitsi. See on suhteliselt suur lõuend, kuhu on planeeritud üksjagu detaile, nii et oma uues tehnikas – esimene kiht akrüüliga ja siis suurem osa õliga üle, ehk sama pilt praktiliselt kaks korda maalida – jätkuks sinna pingelist tööd vähemalt paariks-kolmeks nädalaks iga jumala päev. Ja vaat just seda mustemat tööd, millest võib olla ei jäägi midagi otseselt näha, ehk esimest kihti akrüüliga, seda ei viitsinud kohe üldse alustada. Kui saaks kohe lõppu hüpata ja teha ainult seda, mis tõesti kindlasti viimasena näha jääb, seda teeks küll rõõmuga, aga see algus, see tühja lõuendi täitma hakkamine, oi kuidas ma ei taha seda teha. Nüüd olen seda neli päeva ikkagi teinud ja hakkab juba vedama, aga sellist laiskust ei tohiks tegelikult ju olla?

Või siis tõesti, tuleks võtta ette ainult täiesti uusi ideid, kus risk on maksimaalne ja hoiab pinget üleval isegi alusmaali tehes. Sest sellel maalil on juba kuus sugulast ees ja laias laastus ma ju tean, millega tegemist ning et põhimõtteliselt see idee töötab. Aga teisalt on nõme jätta ripakile väga häid ideid lihtsalt seetõttu, et (esimesele) näitusele üle kuue ei mahtunud. See oleks nagu halvasti koristatud kartulipõld, kus näed küll ilusaid suuri mugulaid veel vedelemas, aga juba lähed mujale, sest nüüd tundub hoopis seatapp põnev väljakutse.

Põhjus maalimiseks siin ju oli ja veel milline, sest ees terendas ka ilmne õnnestumine. Aga otsustav katkestus võib juhtuda väga ootamatus kohas. Sa ei maali, sest pole ideed. Sa ei maali, sest sul pole enam tahtmist. Sul on idee ja isegi tahtmine, aga sa ei viitsi teha musta tööd – ja ka passid! Ehk see oli lihtsalt halb päev, sest sellised asjad on ka olemas ja väga mõjukad kusjuures. Halval päeval ei õnnestu miski, isegi pintsli võtan valepidi pihku, ja teinekord ei õnnestu siis ka maalimist alustada, sest päev on vale ja lihtsalt ei ole tuju teha midagi nii igavat nagu alusmaal.

Aga sellist fundamentaalset kriisi, kas üldse kunstnikuna jätkata, pole mul kunagi olnud. Algajana oli see kaalukauss mul tublisti professionaalsete arvajate poole kaldu – kas nemad tunnustavad ja tunnistavad mind kunstnikuna. Kui ei oleks tunnistanud, siis arvatavasti ma poleks jätkanud, aga eks see on oletus, nagu kõik, mis tegelikkuses pole juhtunud. Mu enesekindlus polnud tollal kindlasti suur ja kui ühel pool oleks olnud ainult minu emotsioon, et mulle meeldib kunsti teha, ja teisel pool tunnustatud spetsialistide vilekoor või ka totaalne vaikus, siis ma kahtlen, et oleksin üksinda, pintsel peos, edasi sammunud.

Ma tõesti usun, et igal meist on mingi enda jaoks õigeim rada, mis tuleb läbida koos kõigi kontrollpunktidega, nagu orienteerumises, ning alati pole tehtud töö väärtus mitte tema unikaalses ja absoluutses kvaliteedis, vaid selles, et üksnes läbi nende tööde ja läbi selle kontrollpunkti pääsed sa tegema järgmisi töid. Kui jätad ühe lõigu mingi nipiga vahele, lõikad kuidagi, siis lähed üldse valesti ja võid õige järje sootuks kaotada.

Kui ütled, et sulle meeldiks maalida iga päev ja lakkamatult, siis näiteks minu jaoks on lollikindel maalirõõm garanteeritud suurte ühtlaste pindade katmisel ehk olukorras, kus tavamõistes on seost maalimisega kõige vähem. Naudingut pakuvad muidugi ka keerukamad olukorrad, aga tõesti, selline õige tooniga suurte pindade pintseldamine on täielik kaif. Minimalistlik rituaal ühe tooni ja pintsliga. Algul natuke loomingulisi otsinguid selle õige tooni segamisel, ja kui see käes ja esimesed ruutdetsimeetrid valiku õigsust kinnitanud, siis edasi on puhas zen – pintsel liigub ja õiget maalipinda tekib üha juurde. Päris hea zen oli ka pallpeade tegemine, kus pooside otsimine ja paika timmimine oli alati natuke erinev loominguline väljakutse, sõltuvalt pildile planeeritud loost, aga „värvimine” oli juba üsna kindel ja järele proovitud asi. Ja muidugi kõlarid, mille kandev idee ju oligi järele proovitud väga hea idee pidev kordamine ehk selle mõnunupu uuesti ja uuesti vajutamine teades, et kordus mitte ei tühista seda head ideed, nagu kunstis enamasti sellisel juhul on, vaid hoopis kasvatab seda.

Üks asi veel. See on küsimus, aga ma ei oska seda lihtlausega esitada. Mind huvitab viimasel ajal kunsti tegemise juures, aga ka kultuuri juures laiemalt, väärtus, mida ma ei oska hetkel nimetada ühegi teise sõnaga peale „loomulikkuse”. See ei ole päris uussiirus, mille buum mõni aeg tagasi oli, vaid midagi veidi teistsugust. Mulle on hakanud tunduma, et kui näiteks kunsti teha profilt ja võtta seda teatud erialana, siis ongi see liiga palju amet ja sa lihtsalt täidad üht lõiku ühiskondlikus tööjaotuses. Tegelikult on kunsti ja kultuuri potentsiaal palju suurem ja see parim osa juhtubki alles siis, kui teadvustatud professionaalsus õnnestub taas ära kaotada ja kunst on sinu jaoks lihtsalt midagi väga loomulikku ja igapäevast. Mingi väga tavaline, aga samas universaalne ühenduslüli, selline superliides ilmaelu eri osi ühendama ja sildama. Et sa samastud sellega ja see praktiliselt lahustub ära. See ei tähenda, et selle tulemusel tehtu peaks kuidagi väga tavaline olema, ei sugugi, võib väga hulle asju teha, aga mitte asjana iseeneses, vaid juhul, kui sa oledki selline hull hetkel. Teed küll kunsti, aga mõtled hoopis midagi muud – siis see, millest mõtled, ongi kohe seal sees ja tõenäoliselt veel midagi pealekauba. Ma peaaegu enam ei käi näitustel, see pakub erilist kaifi, mitte käia näitustel kunsti vaatamas, sest mulle tundub, et enamasti aetakse seal ikka sellist proffi kunstiasja, mis iganes parasjagu kunstis päevakorral on.

Tunnen, et kunst on mulle juba niivõrd hea sõber, et ma ei pea temaga enam kuidagi ekstra tegelema, vaid võin lihtsalt temaga koos olla – ükskõik, mis meil parasjagu pähe ei tule. Kas sa saad umbeski aru, kuhu ma sihin?

TÕNIS SAADOJA: Ma pean endale aeg-ajalt meelde tuletama, et tegelikult peaks keskenduma ainult kõige olulisemale ja selle kõrval veel millelegi, mis pakub vaheldust või võrdlusmomenti. Aga endiselt toimub liiga palju. Toimub korraga, läbisegi ja ootamatult. Juba väga ammu pole igav olnud. Võiks isegi öelda, et igatsen igavust kui seisundit. Mäletan, kui tüütu see võib olla, aga minu jaoks on ka loomingu võti olnud pigem korduses. Pigem lihtsuses kui keerukuses. Õige vastus vaatab pigem vastu tühjalt laualt, mitte rikkalikult kaetult. Sisimas olen sinnapoole kaldu, et kunstielamuse saan pigem mõistmise kui esitatud küsimuse kaudu. On levinud mõte, et kunst peab esitama küsimusi ja provotseerima. Ma mõistan, et kunsti vereringe seisukohalt on see eluliselt vajalik, aga ütleme siis nii, et mulle on olulisem südamesse tagasi voolav veri, mitte sealt välja minev. Äratundmised, kordused, ühe ja sama tagasitulek.

See, kuidas mu ideed tekivad, on pigem segane protsess. Harva mäletan esimest impulssi, aga igast mõttekäigust kindlasti tööd ei saa. Vist ainult nendest saabki, mida ma maalima viitsin hakata, ja selles etapis on veel üks sõel vahel. Olen katsunud alati iga uue peatüki algul ka mingit tehnilist muudatust või katsetust rakendada ning kui uus mõte ka katsetamise huviga sobib, siis läheb asi töösse. Lõdvestumise moment, mida sa hoolimatuseks nimetad, on arusaadav. Ma arvan, et see on üks instrument, mida peab kasutama õiges kohas. Kogu loomingulist protsessi mõtisklusest kuni maali viimistluseni mina hoolimatuse või lõdvestuse pealt küll teha ei suuda. Korraks peab ikka selg märjaks minema. Minu puhul toimib pigem see muster, et igale heale sooritusele eelneb mingi viga või eksitus, mis teeb tähelepanelikuks ja rikub omajagu tuju. Ja kui ma end pärast seda kokku suudan võtta, siis on tulemus kirjas. See on minu loomulikkus, sest see on juba mõnda aega kestnud.

Kui sinu pikk arutlus kuidagi kokku võtta, siis äkki mindfulness mõiste abil, mis on eneseteadlike inimeste vaimse tervise katusmõiste. See, et oled võimalikult paljudes aspektides oma tunnetest teadlik. Mulle tundub, et sa oled alati oma enesetunnet, seisundit ja rolli väga täpselt sõnastanud, mistõttu tekitab see vahel ka arvestatava alaväärsustunde, et pagan, miks mina endast nii detailset ülevaadet ei oma.

Vaimse tervise aspekt tundub ka ühiskondlikus plaanis üha põletavam teema. Me elame põhimõtteliselt (kodu)sõda meenutavas olukorras, kus pandeemia kaudsed mõjud on inimesed eri gruppidesse jaotanud ja erinevate järeldusteni viinud. Tundub, et kõik läheb veel hullemaks, skisofreenilisemaks. Selle vestluse toimumise ajal on taas kehtestatud eriolukord meditsiinisektoris ja varsti ilmselt kogu riigis. Sa oled alati peljanud sõda ja muid kataklüsme, kus valitsev kord võidakse ümber hinnata.

Sul on 2011. aastast kaks hiiglaslikku maali, „Suur sotsiaalne vaikelu I” ja „Suur sotsiaalne vaikelu II”, kus üleval kastis on üks ning alumises kastis kõik ülejäänud pintslitõmbed, kes kõik ühel rattal balansseerivad. Toona oli see justkui karikatuur edukale (või lihtsalt üksikule), kelle jaoks teised on tööle rakendatud. Kas ja kuidas on see maal ümberjutustatav tänastes oludes, kus koroonaviirus on ka osake maailmavaatest? Ma mäletan, et pandeemia esimese laine ajal kirjutasid sa mulle umbes kolmandal nädalal, et sul on juba kõrini. Täna, poolteist aastat hiljem, oled ilmselt jõudnud ühe ja teisega harjuda. Kas sinu vaade ühiskonna ülesehitusele on kuidagi muutunud?

Mulle on see arvestatav pettumus, kui mõtlema jään ja mõistan, et enamiku probleemide jaoks mul lahendused puuduvad. Mingit osa sellest tõdemusest on võimalik ignoreerida, mingit abstraktset osa samuti, sest universumi mõõtkavas ei ole raske alla jääda, aga kõike seda, mis puudutab tänast, hetkelist, praegust, on pehmelt öeldes keerukas lahendada. Ka väljaspool kriisiolukorda tundub igapäevane tegutsemine üsna koba. Elamine tundub üldse üsna saamatu, kui teda lähedalt vaadata. Aga eks vool kannab kõik kaasa. Kunstis on ehk sellevõrra lihtsam, et olles harjunud omas žanris toimetama, aimad sa umbes ka lahenduskäike, tulemus on prognoositavast alati pisut nihkes ja suures pildis on kõik mängu osa, käib asja juurde. Mul on tunne, et peaksin elus õppima lõdvestuma ja paljuski olen ma seda ka suutnud, aga suur rahu on veel kaugel. Suvel võrkkiiges lebades tuleb see välja. Millelegi mõtlemata ajaga kaasa voolamine tundub siis kõige mõttekam asi üldse.

Mis sa arvad, milleni ajavool meid lähiajal kannab, õhk on muudatustest äikeseline?

KAIDO OLE: Tõesti, olukord on üsna s...t ja ma kahtlen, kas see kõik ikka kõlbab väetiseks parema homse tarvis või on vähemalt osalt tegu puhta mürgiga ja punkt. Kindlasti olen ma samuti pettunud, sest selliseid hoiakuid meie väikeses ühiskonnas nii massiliselt poleks ma iialgi oodanud. Eks ka varemalt on üllatavalt palju hullust saanud alguse täiesti demokraatlikul moel väga paljude inimeste soovil ja toel. Hiljem on küll kibedalt kahetsetud ja imestatud, et kuidas see küll juhtuda sai ja veel meie päevil. See viimane on üldse üks võluvormel, mis on käibel olnud läbi aastatuhandete, sest alati on tundunud, et minevikus võis loomulikult igasugu jama juhtuda, aga vaat „tänapäeval” on kõik hoopis parem ja edumeelsem, hullemad ohud tänu sellele möödas. Ja siis tehakse muidugi jälle uus käkk, tihti veel topeltsuuruses.

Kui koroona tuli, siis, imelik öelda, olin isegi meeldivalt üllatunud. Seni kartsin, et asi päädib taas pigem mingi suure sõjaga, aga nüüd tulid hoopis pisikud ja lõid senise seisu laual segi. Paljudele inimlikele võidujooksudele pandi pidurit ja uus nähtamatu vaenlane, pealegi veel üllatavalt võimekas, muutis oluliselt olukorda ja tundus, et suunas paljutki ka paremasse suunda. Aga võta näpust, looduses on ikkagi tasakaal ja koos arukusega lõi korralikult lokkama ka puhtaima prooviga rumalus ning seda määral, mida ma poleks eales uskunud, sest eks ka mina olen paratamatult seda „tänapäeva”-usku. Kui tahaksin aga näha kõige selle positiivsemat poolt, siis ütlen täiesti siiralt, et inimene on ikka müstiline olend ja kunagi ei tea, mis sinu seest tuleb või kuhu sind su üksiti võttes täiesti mõistlikud mõtted ja pürgimused võivad ühel hetkel kanda.

Tegelikult pea samavõrra n-ö tagurliku rumaluse lausrünnakuga hirmutavad mind paljude õilsate inimeste sammud, kes tahavad ennaktempos maailma parandada ja just seetõttu suruvad pedaali läbi põranda ning forsseerivad muutusi tihti üsna grotesksete võtetega. Nimetaksin seda progressiivseks rumaluseks. Selline hea-uus-ilm-juba-homme-idealistlik liikumine on ajaloos vähemalt sama paksu pahandust tekitanud kui kurjade geeniuste manipulatsioonid, nii et täna ma tõesti enam ei tea, mis suunast millised hoobid tulla võivad. Isegi see määratlus – nii-halb-et-juba-hea – ei kehti praeguste ühiskondlike prohmakate puhul kuigivõrd, ja pigem on see selline kultuuripõllu viimane õlekõrs.

Kui sa mainisid minu kümme aastat tagasi tehtud sotsiaalseid vaikelusid, siis usun endiselt, et nende kõige prohvetlikum või õigemini läbinägelikum sotsiaalne sõnum oli see hetkeline tasakaal ühel rattal, mitte niivõrd pildimaailma hierarhiline ülesehitus. Inimlike rajatiste, nii füüsiliste kui vaimsete pidev mööduvus ja põgusus, vähemalt kui mõõta seda veidigi toekama kella või kalendriga. Neil piltidel oli tõesti mõlemal üksik pintslitõmme kui tegelane, kes oli eraldi kõrgemal omas ruumis, sellal kui kari teisi pidi mahtuma tema alla lahtisesse kasti. Esmamulje ütleb, et seal üksinda suures ruumis on kindlasti mõnusam ja see üksik on see eelistatu, aga samas, üksindus on alati väljakutse ja üsna hirmutav staatus. Julgen pakkuda, et meie üks suuremaid hirme inimestena on jääda üksikuks ja ehk ka surma juures on üks hirmutavamaid külgi see, et see samm tuleb teha üksi.

Olen end tabanud üllatavalt sageli mõtlemast jumalast kui ikka ühest väga heast ideest. Ma pole olnud ja ei ole ka nüüd klassikalisel moel usklik inimene ja räägingi jumalast kui ideest, mitte kuidagi konkreetsemalt. Olen kindel, et kõik need erinevad jumalad sündisid omal ajal just n-ö kasvatuslikel eesmärkidel, et ühiskond toimima saada ja mingigi kord meie sisse ja meie üle tekitada, sest üksi ilmalikest bossidest jäi vajaka. On ju veel muid absoluutseid mõtteharjutusi, nagu näiteks lõpmatus, aga see on minu jaoks kõrvalnähuna liiga hirmutav. Jumal võib samuti olla hirmutav, aga ta on ka selline superkaaslane, kes on alati su kõrval, nii heas kui halvas, ja tänu sellele pole sa kunagi üksi. Kuna ta on tasemelt absoluutne, siis juba sellega peaks ta pärssima meie kõige lollimaid kavatsusi, sest väga targa inimese seltskond pea alati distsiplineerib.

Kahjuks ei saa jumalat lihtsalt nipsust kohale kutsuda. Usk tema olemasollu peab olema päris, muidu see ei toimi. Minu häda ongi see, et kuigi ideena mulle jumal väga meeldib, ei ole ma teda ühelgi praktilisel moel suutnud päriselt uskuma hakata. Aga ma tunnen, kuidas ta täidaks täiesti reaalse tühiku nii minu elus mulle olulistel põhjustel kui ehk ka näiteks neil, kes on järjest pettunud kõigis ministrites, presidentides ja muudes ühiskondlikes liidrites ja selles autoriteedi vaakumis proovivad iseoma tarkusega vee peal püsida. Eks see ongi minu arvates meie meistrieksam nüüd selles ateistlikus demokraatias, et tuleb issi ja emmeta hakkama saada, ilma kodu kogemata maha põletamata. Kas oleme selleks valmis? Tahaks väga loota. Kas mina olen selleks valmis? Tahaksin samuti väga loota.

Kuidas sinul autoriteetide ja üksindusega on, kumba kardad ja kummast puudust tunned?

TÕNIS SAADOJA: Minu vanaisa jõudis oma mõtisklustega sinna, et jumal on armastus. See on ainus, mis tagab igavese elu. Seega tema pidas seda samuti ideeks, pigem isegi siis tundeks. Mina ei ole oma mõtisklustega kuigi kaugele jõudnud ning mul isiklikult ei ole midagi originaalset jumala olemuse kohta välja pakkuda. Ma olen kuulnud usklike ülimat väidet, et jumal on kõikvõimas ja seda ei pea küsimuse alla seadma. Mulle kangastub selline kindlameelsus jõudmisena mingi tasapinnani, millega kohakuti sattudes enam küsimusi ei küsita ning kuhu vastuvaidlematult sulandutakse. Seda tasapinda ei hakata nügima ega sellesse lohke või kumerusi tekitama. Sellesse tasapinda sulandumine eeldab aga absoluutset ja jäägitud uskumist, kujundlikult iseenda täielikku siledust. Ja ilma täieliku andumuseta pole jumala kõikvõimsal rollil ka mõtet. Jumal peabki olema oma suuruses kättesaamatu, väljaspool meie kujutlusi, sest muidu püüaks mõni ta kinni ja see kindlasti vähendaks tema autoriteeti. Ma arvan, et kuna sellise mõõtkava igatsus on inimese psüühikas olemas, siis on loomulik, et seda igatsust ka püütakse täita.

Ma vahel mõtlen, et loodusel on kõigest ükskõik, et looduse roll on lihtsalt elus püsida. Arvan, et meil inimestena ei pea ka olema tingimata suuremat ülesannet kui lihtsalt elada, kasvada. Nagu puu metsas. Iseenesest kaasneb sellega kõik muu. See on see tasapind, millega mina olen võimeline end parimatel hetkedel samastama. Kui püüan mõelda, et mis on jumala roll, siis on selleks ikkagi toetav funktsioon. Pakkuda tuge, nagu ka sina mainisid. Arvan, et selle kaudu saan ka mina temast aru – see on idee, mille najal me end ise paremini tunneme. Kuid religiooni lepitav alge on lisaks iseendaga toime tulemisele suunatud ka ühiskonna, st kõigi teistega toime tulemisele. Minu jaoks on kristliku jumalasõna keerukus just seal. Olen võimeline iseend puuna ette kujutama, aga ümbritsevate puude aktsepteerimine ja soov kasvada kuskil mujal metsas või sootuks üksi lagedamas kohas on see, mis rahulolematust tekitab. Kui sellega ühele poole saab, siis on ilmselt rahu majas.

Abstraktset maali on tihti vaadeldud kui võimalust olla kohakuti suurte eksistentsiaalsete teemadega ning abstraktne maal kogub enda juurde ka eepilisi sõnastusi, teisalt ka etteheited formaalsuse, dekoratiivsuse ja laialivalguvuse osas. Kui ma ei eksi, siis on Olav Maran sõnastanud umbes sellise mõtte, et oma alandlikkuses looja ees piisab talle nähtava maailma korrastamisest ja jäljendamisest, sest juba selles sisaldub jumala idee. Maran liikus ajalooliselt konventsionaalsema kujutamise juurde just oma kaasajale tunnuslike abstraktsete katsetuste juurest. Võimalik, et see ajanihe oli tema puhul isegi määravam, et jõuda arvestatavasse kaugusesse reaalajast. Ka sina alustasid oma kunstnikuteed abstraktse maalijana ja liikusid siis realistlikuma kujutamise suunas, kuigi hoopis teistel alustel kui Maran. Vanema maalilaadi jäljendamise või kordamise osas sul sentiment puudub, aga ma nägin su ateljees viimati ka uusi abstraktseid maale, mõneti üsna sarnaseid kui need, millega alustasid. Samas oled vahepeal jutustaja ja realistliku kujutajana väga palju mitte-abstraktseid maale maalinud ning püüdnud kaasajaga ikka väga kohakuti seista, teadvustada tänast päeva nii, nagu ta paistab.

Enda kogemusest tean, et täielikku abstraktsusesse liikumine on sarnane räägitud tasapinna läbimise motiiviga. Mul on kujutamisest justkui kahju loobuda, selged vastuolud ei lase seda teha. Olen teinud mõned abstraktsed maalid, aga need on esiteks väga minimalistlikud ning teiseks mõeldud kujutavate maalidega komplektis olema – tasakaaluks, vahelduseks, laienduseks. Idee puhtast abstraktsest maalist on mulle huvitav, aga tean, et iseseisval kujul peaks ma selle ideega veel töötama. Isegi seda hetke pean veel ootama, et seista lõuendi ees veendumusega, et siit nüüd algab ja hiljem ka valmib tervenisti abstraktne maal, mis ei kujuta lihtsalt tasapinda. Arvan, et mul on vaja selleks mingit uut seisundit.

Ava, palun, vormide jäljendamise ja abstraktse idee vahekorda oma loomingus!

KAIDO OLE: Üks on see, mida ma olen enne või tegemise ajal mõelnud, õigemini osanud mõelda, ja teine see, mis on pärast ajapikku ilmnenud. Mulle endale tundub, et suurima tähenduspotentsiaaliga visuaalid on pigem alguse saanud argiste ja lihtsate otsuste tulemusena, ning see võimekam sisu on ilmnenud alles hiljem. Esmalt on olnud soov midagi teha või teha teisiti kui seni, mingi väga lihtne vormianalüüs, et kuhu ja kuidas võiks liikuda, väga tavalised argumendid ja ajendid ning inimlikud soovid ja sümpaatiad, millele olen järjest vastanud sel kõige tavalisemal meeldib-ei-meeldi-meetodil. Selliselt kokku pandud uut stardikomplekti olen hinnanud eelkõige kõhutundega, et kas on SEE või mitte. Eks too SEE muidugi tähistabki millegi erilise ootust, püüdu ära aimata, kas sel argisel algusel on võimet ootamatult end kuhugi kõrgele või kaugele lahti kerida. Nii et lähen vist alati sinilindu püüdma, aga alustan pigem redeli ehitusest ja lihtsatest pulkadest selle tarvis.

Aga sinu jutt ja küsimused tekitasid minus terve tulva mõtteid ja isegi ühe vastuse, mis tundub, et suudab omavahel sillata nii jumala, abstraktse ja kujutava meetodi kui ka meie praeguse vestluse. Alustan aga kaugemalt. Üsna hiljuti oli üks värviteemaline näitus, kus me mõlemad esinesime, ja sellega seoses toimus ka vestlusring autoritega, kus sina kahjuks ei saanud osaleda. Vestlus toimus minu maali taustal, mis oli vägagi värviline, vähemalt minu kontekstis, ja kui Kristi Kongi, moderaator ja kuraator ühes isikus, selle töö värvilisusele ühel hetkel kiitvalt viitas, siis minu kõrval istunud (värvi)maestro Tiit Pääsuke ütles kerge mühatusega, et seesinane töö on ju eelkõige jutustav, mitte värvidele üles ehitatud. Tema, kelle töös on ju ka küllaga jutustavat – ja kuidas seda üldse täielikult vältida olekski võimalik –, on ometi eelkõige värvišamaan ja võlur, ning sellesse andunult ja süvitsi läinuna näeb kohe üliselgelt, kes on „oma” ja kes mitte. Ning mees ei eksinud. Kohe, kui ta seda ütles, mõistsin, et loomulikult ma olengi jutustaja ja rääkija, ning kõik muu on selle teenistuses. Ka värvid ja vormid. Ka minu eri aegadel alustatud abstraktsed seeriad on eelkõige jutustused ja action’id, kus sinine on vastasseisus punasega, suur pind üritab ümber haarata väiksemat, läikiv konkureerib matiga ja detailirohke kribu heita paari tühja ja selgega. Ma armastan ja mul on igati normaalne emotsionaalne side ka kõigi teiste maalikunsti kvaliteetidega, nende toonide ja faktuuride ja isegi kihtidega, aga tõepoolest, ma kasutan neid kõiki ikkagi mingi jutustuse, mingi ka sõnadega kirjeldatava draama teenistuses. Oma töid maalides ma tõesti eelkõige räägin, ja nüüd ootan ma ka jumalat vist eelkõige seepärast, et oleks garanteeritud ideaalne vestluspartner, ning siin ja praegu ma räägin õhinal sinuga, lootuses saada midagi selgemaks või jõuda natuke edasi.

Tegelikult on asi aga veelgi vastuolulisem. Nimelt olen ma hakanud pisitasa uskuma, et TEGELIKULT on mul pikemas perspektiivis soov mitte niivõrd end kuhugi välja rääkida, vaid hoopis korralikult sisse. Rääkida end lõpuks puntrasse sõnadega ning maalida elu lõpuks kokku mingi selline jada, mis ei moodusta enam mingit arukat tervikut. Mis, imelik küll, teenib tegelikult sedasama eesmärki – tabada lõpuks ikkagi midagi olulist. Ma vist ei usu võimalusse seda kõige olulisemat kunagi ära sõnastada, olgu siis tõesti sõna enda või mõne eriti õnnestunud maaliga, ükskõik kas kujutavat või abstraktset meetodit rakendades.

Olen teinud mitmeid töid, kus rünnanud olulist ka väga otse ja üritanud rääkida „asjast” lahtiste kaartidega, ning mingi võlu on minu arvates ka nii naiivsel taktikal. Seega, mitte alati ei ole ma alustanud lihtsate küsimustega, nagu alul väitsin, vaid mõned korrad läinud kohe ka täispanga peale välja. Aga ka nii saadud sugugi mitte halvad tulemused on siiski olnud vaid lohutusauhind ja lohutusväärtus. Pigem on mulle nüüd hakanud terendama lootus, et kui hoole ja pühendumusega järgida igat väärt ideed, milleni teekond sind viib, anda vaistlikult järele kõikidele usutavatele mõttekäikudele, ükskõik kui eklektiliseks su areng niimoodi ka ei tunduks kujunevat, siis lõpuks oled sa end sel moel korralikult sisse rääkinud ja mingi jõukohase inimliku loogikaga sa end enam välja ei vabanda. Detailides hästi kavandatud üritus läheb mahtude kasvades inimlooma käes vist alati paratamatult lappama, üha lisanduvad väited ja mõttekäigud hakkavad üksteist pisitasa tühistama, loogikavead muutuvad väljakannatamatuks. Ning kui on juba ilmne, et alustatu on sellisel kujul tervikuna läbikukkumisele määratud, viirastub selles varingutolmus ehk korraks miraaž, mis nagu kujutaks seda imetabast või tõesti suudaks haarata ka suurt ja olulist.

Kunstiga kohtudes olen ma punase niidina täheldanud, kuidas teosega kaasnev lugu on võtmetähtsusega. Lugu on nagu uks teosesse. Ideaalne, kui see on kohe vaatajale endale nähtav ja loetav, aga pole ka hullu, kui sellest loost kuuldakse kas autori või ka kunstikriitiku vahendusel. Reeglina peab see ikkagi olemas olema, muidu jääb suhe teosega vinduma. See käib just alguse või algajate kohta, kes tõesti tahavad, et kunst nendega räägiks, lõhuks piinliku vaikuse. Siin on minu arvates väga oluline vahe abstraktsel ja kujutaval kunstil, sest, nagu sa just ütlesid, abstraktne kunst on tõesti pretensioonikam. Ta ei vaeva end argise ja äratuntavaga, vaid räägib teistes kategooriates. Üldisemalt, suuremalt, filosoofilisemalt – ja esitab sellega teatava nõude ka publikule. Väga lihtsustatult on mul tunne, et kui sa oled ebakindel, siis pigem ootad, et sinuga räägitakse, aga mitte üleliia keeruliselt, ja siis on kujutav kunst ja selge lugu või puänt väga omal kohal. Aga kui oled juba ise valmis rääkima, on kasvõi seesama abstraktne partner väga hea, sest ta ei väida omalt poolt midagi liiga konkreetset ja tegelikult saab iga vaataja täita abstraktse teose ka ainult oma mõtetega, kui ta seda soovib ja kui tal neid mõtteid on. Näiteks see kuulus must ruut innustaks mind vaid oma kvaliteediga ega seaks praktiliselt mingeid piire minu mõttekäikudele. Ideaalne.

Ma ei mäleta enam, mis tempoga mu enda areng käis ja kui kiindunud mina kunsti poolt räägitavasse olin, aga viimasel ajal tunnen üha enam, et teiste autorite tehtu huvitab mind ainult sedavõrd, kuivõrd see tekitab ja ärgitab minu enda mõtteid. See võib tunduda küüniline, isegi ülbe, kuid samas on see ka väga tolerantne, sest üha vähem jagan ma kunsti heaks ja halvaks, peaaegu üldse mitte valeks ja õigeks, vaid ainult selliseks, mis mind hetkel kõnetab või mitte. Aga isegi see mittekõnetav kunst pole minu jaoks enamasti mitte lausa vale, nagu sageli nooruses, vaid lihtsalt mitte minu jaoks siin ja praegu. Nagu ka inimestega – kõigiga sa lihtsalt ei leia alati kontakti ja see polegi probleem. Sellises seoses mõtlen juba teatava õudusvärinaga tagasi oma õppejõu-aastatele, kui minu otseste tööülesannete hulka kuulus kogu tudengite poolt tehtava kunstiga aktiivselt ja pidevalt, kuni hinnangute andmiseni, suhestumine. Püha ristivägi, kas sellisest kadalipust on üldse võimalik normaalselt läbi tulla? Kas ma tulin ja mis hinnaga? Minu suu käis noil aastatel ka siis, kui ajust enam midagi peale ei tulnud, sest taganeda polnud kuhugi ja näiteks neil lõpututel hindamistel ühel hetkel lihtsalt tsurr öelda ja uksest välja minna polnud ju võimalik.

Kooli meenutamine oli ka ses mõttes asjakohane, et minu lollikindel meetod täna, pärast kõiki neid aastakümneid praktikat ja mõtlemist, on lõppude lõpuks teha ikkagi seda, mis kõige rohkem meeldib ja huvi pakub. Ja just seda kuulsin ma tihti ka õppejõuna – et tegin niimoodi, sest lihtsalt meeldis. Oi see tundus rumal, aga nüüd ütleksin, et see „meeldib” on tegelikult nagu see maagiline oksaraag, millega oskajad väidetavalt kaevude rajamiseks maa seest veesooni otsivad. Et kui hakkab võnkuma, siis seal maa all otsitav ongi. Kui mul on nüüd laual mitu varianti ja üks neist on näiteks teoreetiliselt mitmekihiline ja huvipakkuv, aga teine pigem selline, mida lihtsalt tahaks väga teha, siis valin täna pigem teise. Varem oleksin valinud esimese, kuna see oleks andnud lootust „targema” teose loomiseks, mis oleks ühtlasi ehk tähendanud ka targema autori kuvandit. Sellal oli iga kivi enesekindluse müüri teretulnud. Ma ei tea, kas see müür on nüüd valmis või on arusaamine muutunud, ositi vist mõlemat – müür on juba piisavalt kõrge ja hirmud on kolinud mujale –, aga nüüd usun pigem sellesse, et ainult tõeliselt huvipakkuv teekond võib garanteerida ka väärt tulemuse. Tark tulemus, mis on pigem tehtud väljapoole, kulutab rohkem jõudu, kui tagasi annab, samas kui huvitav teekond toidab ka sind ennast kindlasti.

TÕNIS SAADOJA: Ma olen olnud soliidses seltskonnas, kus Konrad Mägi maastikumaali ees arutati, kes millist nurka kujutatud Tartumaa nõlvast tunneb ning kus võis paikneda orienteerumisrada, kui seal koos jooksmas käidi. Sedasorti lihtsad äratundmised on kerged tekkima ning tõenäoliselt on need seltskondlikus vestluses jää sulatamise faasis paratamatud, aga kui mõelda kogu selle keerukuse peale, mida maal endas sisaldada võib ning milliseid aistinguid tekitada, siis minu arvates on jutustus pigem ikkagi nõrgem osa teosest. See, et meie kultuuriruum on pigem lugudel põhinev, aitab samuti kaasa, et üldine visuaalne tundlikkus on pigem leige ja eelhäälestus visuaalile pigem narratiivne kui vormiline või aistinguline.

Ometi oled just sina selline kunstnik, kelle puhul räägitakse alati ka silmapaistvast tehnikast. Ja kuigi kunstiteoste puhul ei ole mõtet neid liiga laiali kiskuda – et kumb on ikka olulisem, kas tehnika või lugu, sest kui me midagi juba kunstiteosena käsitleme, siis mõlemad on vaikimisi hästi seotud –, siis julgeksin ikkagi väita, et sinu loomingu puhul on märgiliseks motiiviks silmapaistev tehnika, mitte niivõrd jutustused.

Kirjeldad üsna traumaatiliselt nii seda aega, kui sa ise ülikoolis õppisid, ning ka hilisemat, kui õppejõuna töötasid, aga nende vastuolude ja ebamugavuste kõrvalt oled sa pidevalt tööd teinud ja seda väga süsteemselt. Ma isegi mäletan üliõpilasena paari konkreetset tehnilist näpunäidet ja pidevat ranget suhtumist tehnikasse. Oled väga palju asju ise leiutanud ja kohalikus kontekstis ka esimesena teinud. Nagu sa sõnastasid – paljud uued asjad on saanud alguse lihtsast vormianalüüsist, soovist midagi teistmoodi teha ning sinilindu püüdma minnes oled alustanud pulkadest redeli ehitamisega.

Ava veidi oma maalitehnikat, mis su isiklik ülevaade oma „maalikastile” ütleb? Mis seal sees on? Millest sa ta omal ajal kokku panid ja mis sinna alles on jäänud?

KAIDO OLE: Minu suhetes tehnikaga toimus kvalitatiivne murrang siis, kui sedastasin, et mingit erilist tehnikat polegi tõenäoliselt olemas ja iga meister on lihtsalt püüdnud oma pilte maalida nii hästi, kui nad seda hetkel on suutnud, ja see suutmine on alati olnud ikka siit ilmast, mitte kusagilt kõrgemalt. Tähtis on liikuda suunas, mis on sulle antud ja kuhu sa ise PÄRISELT liikuda tahad, sest selles lõigus olemegi loomuomaselt osavamad, mis käsikäes siira huvi ja innuga annab kohe arvestatava kiirenduse ja ka esimesed rahuldavad tulemused. Muidu ju ikka õpitakse, nagu peab õppima, alustatakse kõik koos väidetavalt loogilise ja vältimatu ABC omandamisest. Aga ma arvan, et vastavalt konkreetsele inimesele võib loogiline algus ABC asemel olla näiteks ka LMÜ, RHA või CJO või mis iganes veel.

Maalimine, eriti 30 cm kauguselt vaadatuna, nagu ma omas laadis seda valdavalt teostan, paistab alati suht räpane ja kohmakas ning kui samalt kauguselt n-ö meistrite teoste vaatamine andis mulle suuresti sama mulje, siis langes nagu kivi südamelt. Mõistsin, et iga asja köögipoolel on paratamatult oma „lihalik” spetsiifika, mille eest ei põgene, aga millele tuleb leida oma mõtlemises koht ja panna ta võimalikult lühikese rihma otsa, rakendada ta ikkagi oma vankrikest vedama. Muidu alustasin ma töid ikka suurte ootustega, mis siis teostuse käigus järjest murenesid, kuni peene puruna põrmuks langesid. Olin muidugi kindel, et põhisüüdlaseks oli mu oskamatus, aga põhisüü seisnes vist pigem minu idealistlikus ettekujutuses, kuidas „päris” ehk tasemel kunstnikud omi töid teostavad, ja nähes reaalsust, ei pidanud närv vastu.

Igasugune „lihalikkus” ongi üks minu suurimaid probleeme ja komplekse, mille taha komistan ja kukun pidevalt. Juba lapsena häiris mind see täiskasvanute maailma loomuomane räpasus ja „loomalikkus”, mingite tungide lihalik teostamine, mida ma pole tegelikult siiani suutnud päriselt kodustada. Samuti olen alati eelistanud masina tehtut inimese tehtule, sest masin on ju ideaalis suuteline soovitut teostama puhtamalt ja steriilsemalt. Termin „inimkäe puudutus”, mis reeglina markeerib mingit ülimat kvaliteeti, oli ja ka on minu jaoks pigem küsitav lisand, et mitte öelda potentsiaalne viga.

Maalikunst on aga praktiliselt 100% inimkäe puudutus ja õppima asudes olin naiivne, lootes, et end metoodiliselt üha meisterlikumaks treenides on võimalik muutudagi lõpuks veatuks masinaks, mis ületab selle inimkäe probleemi. Et maestro on tehnilises mõttes maalimise masin. Nii see muidugi pole ja see selguse hetk, õigemini meeleheitest kantud tõele näkku vaatamine ja oma mõtlemise muutmine, kuidas oma inimkäe puudutusega ikkagi väga head kunsti teha ja mitte hulluks minna, oli minu võidukas Ümera lahing. See ei tähendanud küll veel võidetud sõda, sest kuigi ma nüüd enam-vähem suudan aktsepteerida ja tihti isegi nautida seda üsna troostitut vaatepilti, mis endiselt 30 sentimeetri kauguselt järjekordset pilti maalides avaneb, siis ikkagi näitab see, et vana vaenlane ei ole ei surnud ega võidetud.

Kui ütlesin, et minu jaoks üks võtmeküsimusi on teha seda, mis huvitab, et juba seeläbi olla veidi osavam ja leidlikum teostusega maadeldes, siis teine taktikaline aabitsatõde minu jaoks on järjepidevus ja plaanist kinnipidamine. Ka selle vastu eksisin ma algusaastatel rängalt ja „tänu” heitlikule taktikale mängisin maha paljud eduseisud. Kui näiteks on plaan katta lõuend üleni värvidega ja mitte jätta kuhugi puhast puutumata pinda, siis kannan praktiliselt tahtejõuga selle esimese värvikihi igale ruutsentimeetrile ning usaldan oma kogemust ja ratsionaalset plaani, sest kui suudan isegi umbkaudu plaanitu teostada, siis mingi tulemuse saavutan igal juhul. Kuid et seda näha, tuleb tõesti esimene kiht värvi kõikjale panna, sest ükskõik millises poolikus faasis on mulje tervikust absoluutselt teine ja ülimalt eksitav. Veel vähesed maalitud pinnad puhtal lõuendil mõjuvad pea alati ilusasti, sest see süütu foon toob ükskõik mille kenasti esile. Kui kaetud on juba enamus, aga ikkagi veel on tühje laike, siis kipun juba hindama tehtu loodetud vahekordi, kuid tänu kasvõi üksikutele veel puutumata (valgetele) pindadele on tasakaal ikkagi väga paigast ja seetõttu mulje üllatavalt väär ning kohe hiilib ligi tahtmine senitehtu ebaõnnestunuks kuulutada ja parandama hakata. Aga ei, enne parandamist tuleb minna, hambad ristis, lõpuni, sest niipea kui viimane valge laik saab kaetud, paraneb pilt tunduvalt.

Kolmandaks, väga suur vahe on üks kord ja mitu korda kaetud pindadel. Kui sinna juurde säilitada veel katmata pinna värskus, siis ongi koos see triumviraat, millega muude hoobade kõrval on võimalik visuaalset tulemust mõjutada. Eriti oluline on see n-ö realistliku maalikeele puhul, kus on vaja tekitada illusioone ruumilisusest ja materiaalsest usutavusest. Ühekordsed pinnad on värsked ja dünaamilised, kaks ja rohkem kordi kaetud pinnad aga n-ö kannavad. Need lihtsad tõed ongi mu igapäevatöö baas ja nende täielikuks teadvustamiseks ning kodustamiseks kulus mul üllatavalt palju aastaid.

Viimasel kümnel aastal olen pisitasa hakanud kasutama alusmaali ja alustanud seepärast üha rohkemaid maale kõigepealt akrüülis, mis tänu kiirele kuivamisele võimaldab kähku edasi liikuda, vajadusel mõnd kohta kohe ka teist korda kattes, ja mingi rahuldav vaheresultaat kätte saada. Seejärel võtan alles õli, aga kui akrüüliga on õnnestunud kohe saavutada oodatud tulemus, siis ma seda enam õliga ei katagi. Rusikareegel on, et suured ühtlase(ma)d pinnad saab kätte ka akrüülidega, aga see, mis vajab peenemat töötlust ja rohkem või vähem sujuvaid või sulavaid üleminekuid, on vaja korrata lõpuks ka õlis.

Alustasin seda kõike lihtsalt seetõttu, et mitu kihti õliga üksteise peale jätab üsna ebameeldiva pinna – reeglina pole see ei läikiv ega matt, vaid suvaliselt laiguline, mis mind väga häiris. Seega praktiseerisin aastaid maalimist õliga ainult ühes kihis, mis oli üsna hull, kuna eksida praktiliselt ei tohtinud, aga mingi tooninüanss oli ju ikka selline, mis kohe esimese korraga piisavalt ei õnnestunud. Seda kõike näedki ju alles siis, kui kogu töö tehtud. Siis hakkasingi pisitasa akrüüliga riskantsemaid asju enne all läbi proovima, et siis viimases kihis õliga oleks õnnestumine kindlam. Tegelikult oli mul esimene põhjus alusmaali kasutada teatud toonide halb kattevõime ja selle asemel, et vahtida tõtt näiteks läbikumava kollasega, kuigi soov oli tiheda korraliku kollase pinna järele, taipasin sellised toonid esmalt maalida nii mitu korda kui vaja akrüülidega. Hakkas meeldima, ning siis laiendasin seda võtet pisitasa halvasti katvatelt toonidelt juba ka keerulisematele objektidele, kuni nüüd viimased aastad maalin kõik pildid alul üleni akrüülidega ja siis ositi vajadusel õlivärvidega üle.

Huvitav psühholoogiline nüanss peitub veel selles, et kuna kiirelt tehtav alusmaal ei pretendeeri lõplikule tõele ja on nendesamade akrüülidega ka kiiresti korrigeeritav, siis saan töö selles faasis kasutada üsna julgeid ning jultunud käike, sest käsi ja mõte on seda tehes veel üsna vaba. Seeläbi sünnivad sageli mõned vägagi head lahendused, mis siis sel moel jäävad ka lõplikena kehtima. Kui tõesti on mingil põhjusel vaja need veel õliga üle käia, siis teinekord on ikka päris keeruline seda kvaliteeti olulises korrata teades, et see on nüüd see lõplik ja viimane kiht, milles eksida ei tohi.

Meenus muidugi, kuidas kusagil esmakursustel õppejõud samuti rääkisid alusmaali vajalikkusest – et temperaga alla, akrüüli siis ei olnudki, ning seejärel õliga üle. Aga või keegi neid kuulas, maalisime ikka kohe ja ainult õliga, et saaks rutem kunsti tehtud. Mis mitte ei tõesta mu tolleaegset rumalust, vaid pigem ikka seda, et iga asjani jõuab igaüks omal ajal ja siis, kui ta selles tõesti kasu oskab näha. Paljutki pole võimalik vahendada, ükskõik kui hea nõuanne ka poleks, vaid selle vastuvõtmiseks peab teine pool ka valmis olema, ta peab juba tunnetama, et midagi taolist läheb tal kohe-kohe päriselt vaja. Õpetaja olgu nagu tark assistent, kes õigesti aimab, mida sinu alateadlikult väljasirutatud käsi tegelikult otsima läks, ning pistab siis selle sulle pihku. Kui ta tuleb seda ulatama liiga vara, siis võetakse see viisakusest ehk küll vastu, aga õiget kasu sellest vaevalt et sünnib. Nii et ma ei kahetse midagi, aga olen õnnelik, et olen enda jaoks – imede ime! – avastanud kõrges eas veel alusmaali kasud ja võlud.

Ah jaa, kõige tähtsama oleksin peaaegu unustanud. Mul on mingi eriline maniakaalne suhe täpsusesse, ja maalides on see mul samuti üks võtmeküsimusi. Kus TÄPSELT algab üks ja lõpeb teine, mis on minu moodus küsida, mis täpselt ikkagi on see üks ja see teine. Kui tahan masinlikku ja kiretut täpsust ja olukord seda võimaldab, siis kasutan teipe, kui mitte, siis teen kontuurid käsitsi, aga kindlasti olles enne joone ette tõmmanud ja mitte vaba käega, vaid joonlaua või lekaalidega. Asi, mida ma praktiliselt kunagi ei tee, on maalikunsti klassika ehk sirge joone tõmbamine vaba käega, mis minu jaoks on nonsenss. Ka sujuv või maaliline üleminek on minu jaoks väga erinevad kvaliteedid ja võtted. Sujuv peab tõesti sujuma ühtlaselt ning see on mul täpselt mõõdetud ja planeeritud, maaliline üleminek on aga siis tõesti suvaline ehk intuitiivne ja ebaühtlane. Kasutan neid kõiki, aga minu jaoks on nad äärmiselt erinevad ja üht ei saa mingil juhul teisega asendada.

Olen aastatega õppinud, mis mu tempo on, ja see „aken” ei ole tegelikult eriti suur. Ma ei saa maalida eriti palju kiiremini ja ka mitte oluliselt aeglasemalt, kohe tekib probleeme ja kvaliteet kannatab. Samuti tean, kui palju mul on vaja aega, et tekkinud küsimustele kusagil sees valmiksid vastused. Need vastused tulevad alati, ja pressimisest-kiirustamisest pole reeglina abi.

Siia võikski joone tõmmata, öeldes, et kuigi absoluutne enamus maalikunsti arsenalist on minu arvates väga primitiivne ja kohmakas, siis kasutades seda süsteemselt ja külma kõhuga on võimalik saavutada üllatavalt võluvaid tulemusi ehk et õigesti üles rivistatud hullukari võib mõjuda ka ülevalt ja suurejooneliselt. Ma ei tea, kas need olid nüüd need vastused, mida sa ootasid. On ju veel mingid värvifirma ja pintslite eelistused, aga see on mulle pigem ebaoluline, samuti on mul mingi oma kiiks, kuidas nimelt lõuendeid alusraamidele pingutan, aga ka see pole ehk siinkohal nii tähtis.

Kirjeldasin vist ka oma maalitehnika võtmeküsimusi üsna traumaatilises võtmes, et kui jube see tegelikult kõik ikkagi on, aga tegelikult saaksin komplekteerida oma maalikasti ka ainult sellistest võtetest, mis isegi tegemise ajal 30 sentimeetri kauguselt on kenad vaadata – sellist leidub mu arsenalis juba nüüdki, näiteks suurte pindade ühtlane katmine või otse lõuendile valatud värv ja kindlasti veel üht-teist, aga on üsna kindel, et ainult sellise meeldiva võttestikuga ka midagi olulist ei teeks.

Kokkuvõtvalt tundub mulle, et kõik see tehniline edenemine on olnud üks aastakümnete pikkune tee iseenda juurde. Nii, nagu ma maalin nüüd, ja nii, nagu ma sellest mõtlen ja seda endale teadvustan, oleks mõelnud ja teadvustanud heal meelel ka maalitudeng Kaido või isegi teismeline Kaido oma esimesi katsetusi tehes. Ma tõesti usun, et seesama mina nendesamade ideaalidega oli vähemalt põhilises juba siis mu sees olemas, raudselt. Ilmselgelt olen teinud üsna suure ringi, aga optimistina loodan, et sel tiirutamisel on olnud ka omad plussid. Ikkagi kummitab mind mõte, kuidas asjalood siis oleksid sujunud, kui oleksin julenud ja taibanud suurematest kurvidest otse eesmärgi poole lõigata.

Sa oled ise ka ülimalt põhjalik ja hoolikas ning eeldan, et see, mis hoolega tehtud, on ka südamele armas, aga tihti tuleb oma töödest ka loobuda, ükskõik siis, mis põhjustel. Pärast kõike seda vaeva ja ka rõõmu leppida mõttega, et oluline taies on nüüd kellegi teise meelevallas, on kõige selle kunstitegemise üks paratamatu osis. Olgu see võõras või tipp-professionaalne rahvusmuuseum või su hea sõber, aga sageli lihtsalt keegi kolmas. Valid sa väga kiivalt neid uusi omanikke? Kahetsed sa hiljem tihti mingeid müüke või loovutamisi? Oled sa sattunud oma töödele peale olukorras, mis sind üldse ei rahulda?

TÕNIS SAADOJA: Kahetsen muidugi, aga olen õppinud erinevate kahetsustega toime tulema. Mõtlen, et seda maalimise kogemust ei saa mult keegi ära võtta ja mulle tegelikult sellest piisab. See mõttekäik puudutab muidugi neid töid, mis õnnetult kuhugi rändama on läinud, või tuleb meelde siis, kui miski on kraavis. Hoopis teine tera on see, kui näed, et sinu maal kedagi rõõmustab. Aga neid kogemusi on suhteliselt vähe, nagu mul on ka neid üksikult toimivaid maale üsna vähe, mille saab suuremast näitusekontekstist välja võtta. Tudengina, kui esimesed maalid osteti, siis ei tundnud ma ka suuremat huvi, kuidas neid tehinguid fikseerida, kuidas uute omanikega kontakti hoida. Hiljem olen püüdnud end kursis hoida, kuhu mingid varasemad tööd on liikunud. Mul ei ole veel ühtegi sellist ülevaatenäitust olnud, kuhu oleks vaja varasemaid töid kokku hakata otsima, aga olen kõrvalt näinud, kuidas see käib ja kui raske see protsess olla võib. Võib-olla mul ei tulegi kunagi sellist näitust, võib-olla ma ei ole ise selle tegemise juures. Meelerahu oma loomingu hoidmise ja jaotamise juures on nagu mujalgi. Vahel on see üsna suur, vahel mitte. Ma olen igas perioodis hoidnud teadlikult mingid maalid endale, mille loovutamist niipea ei kaalu. Mul on reaalselt vaja, et kindlad maalid oleksid minu juures, nad on nagu andurid või mõõtühikud. Enamasti näen neis ka vigu, aga pikapeale on need vead armsaks muutunud, sest samal ajal on mul ka meeles, kuidas ja millal ma mingeid kohti maalisin. Ja see aitab laiemat konteksti meeles hoida. Nii et paljud mu tööd on mulle endale mälumärkideks. Ma olen ka tihti mõelnud – ja see idee tundub endiselt hea – et pakilise vajaduse ajel võiksin mingid varasemad maalid uuesti maalida. Lihtsalt iseendale, värske kogemuse pärast. Olen vaid üksikutest töödest n-ö duplikaadid maalinud ja ühel korral ka täiesti uued kontseptualiseeritud versioonid. Üks-ühele korrates pole see tegelikult pakkunud veel mingit erilist elamust, aga ma ikkagi arvan, et sellises korduses on iseenesest midagi olulist peidus. Nagu ka varasemalt mainitud abstraktses maalimise kogemuses, mida ma ka veel endale rahuldavas mahus kätte pole saanud.

Minu maalitehniline lähenemine, mis põhines suuresti fotograafilisel täpsusel, ammendas end mingis punktis sedavõrd, et oleksin äärepealt maalimise katki jätnud. See tegi mind omakorda väga õnnetuks ja reaalne hirm, et minu kui kunstnikuga ongi kõik, pani hoopis uued mehhanismid tööle. See oli ebameeldiv, aga õpetlik aeg, kestis üsna pikalt ja ma samal ajal ikkagi midagi pusisin. Küsimuse teravik koondus väga selgelt enda sisse ja kõik tehnilised võimalused tundusid korraga võimalike lahendustena. Aga suurima tulemuse andis oma veendumuste ümber hindamine ja möönduste tegemine tajutavas korras, mis tähendas muuhulgas kihilise laadi kasutuselevõttu ning palju rohkem tähelepanu värvi ja pintslitöö eri vormidele. Sinu näidet abiks võttes: mind ei huvitanud enam, milline mu töö 30 cm kauguselt välja näeb, vaid et tal oleks midagi öelda nii 3, 30 kui 300 cm pealt. Hindan tänaseni täpsust, aga sain mingil hetkel aru, et see täpsus pole minu puhul joonlauaga saavutatav, vaid ikkagi mingi pildisisene, mitmest elemendi koosmõjust tekkiv täpsus, pigem selle mõiste kaudsemas tähenduses. Olen tähele pannud, et ka keeleline täpsus ei anna tegelikult minu tööde kirjeldamisel kuigi head tulemust. Kõige värskem näide – hakkasin käesoleva maaliseeria kohta kirjutama maalipäevikut. Kirjutan enne tööle asumist paar rida: milline tehniline ettevalmistus on tehtud ning pärast maalimise lõppu kirjutan paar lauset ka kogemuse kohta. Kuigi retsept on laias laastus üks ja seesama, siis nüansid materjalides mõjutavad maalimise kogemust, mis omakorda mõjutavad ka tulemust selle võrra, et olen kogemusi üles kirjutades jõudnud nelja-viie sarnase töö puhul üsna erinevate kirjelduste ja järeldusteni.

Ateljees on see kõik nähtav, näitusesaalis ilmselt ka, aga kindlasti mitte sellisena ja niisuguses sõnastuses, nagu ta minul päevikus kirjas on. Seega, sõnadel on võimalus olla vaid üks osa tähenduse loomisest.

Selle jutuajamise foonil seisab vältimatult kõrvutus „enne ja nüüd”, paljudes punktides oleme rääkinud protsessidest ja vaatepunktide suhtelisusest. Kui sa täna kohtuksid oma noorema minaga, olgu siis teismelise või juba kogenenuma iseendaga, siis kas ja mis nõu sa talle annaksid? Vali ise, millise perioodi Kaido kõige rohkem sinu tänast tähelepanu köidab.

KAIDO OLE: Tänase pilgu ja küsitava mäluga selle kõige peale tagasi vaadates pakun, et põhiprobleemid ja pürgimused olid mul läbivalt samad, mistõttu mul oleks oma nooremale minale, sõltumata kümnendist, ikka ja alati kaks juttu või soovitust. Esiteks sooviksin talle sõnumitoojana tulevikust palju õnne, et ta kunstist huvitet on, ja kinnitaksin, et see on talle tõesti ainuõige valik, mis ta ka õnnelikuks teeb. Niimoodi targalt õnnelikuks, mitte sülle sadanud lotovõidu kombel ühekülgselt.

Teiseks soovitaksin tal keskenduda enesekindluse leidmisele, mis võiks käigult leiutatud terminoloogia järgi olla pigem selline eksistentsiaalne enesekindlus. Mitte see tüüpiline „ma suudan” ja „ma võin” ja „minust tuleb parim”, mis oleks nagu lotovõidu rumalavõitu analoog, vaid pigem selline universaalsem enesekindlus, mis võrdselt heaga mõtleb ka halvale ja ideaalis püüab üldse välistada taolist pluss-miinus skaalat niipalju kui võimalik. Mäletan, et olin pidevalt üsna ebalev ja mitte väga kindel selles, mida tegin, või selles, et suudan üldse hakkama saada. Mitte ainult kunstis, need hirmud olid ikka palju üldisemad ja suuremad. Arvan, et kusagil sügaval olid mul need alged õigeks enesehäälestuseks olemas, aga ma ei söandanud endas nii põhjani minna ja otsisin vastuseid pigem kusagilt oma pindmistest kihtidest ja ümbritsevatest eeskujudest. See eksistentsiaalne enesekindlus oleks ehk nagu reisimine moel, kus iga külastatavat paika ka väärtustatakse, sest iga paik on kuidagi unikaalne ja teeb sinuga midagi, annab sulle midagi.

Kunstiga saad tõesti minna läbi elu, ja nii nagu üks dirigent just ütles oma professiooni kohta, et see on pigem vanade ala, kus kogemus tuleb kõvasti kasuks, siis mina väidaksin sama ka kunsti kohta, isegi kui praktika seda tihti ei toeta. Tunnen tänaseks, nagu kirjutaksin tegelikult üht pikka romaani, mis saab oma viimase peatüki minu elu lõpus viimaste töödega. Selles mõttes on üsna meelevaldne ja kunstlik hinnata eraldi üksikuid tööde komplekte, nagu oleks ka imelik tõsta romaanist eraldi esile mõnd peatükki, sest lõpuks loeb ikkagi tervik. Tõusud ja mõõnad ses tervikus pigem lisavad vajalikku dünaamikat. Alul veel üsna üksiti tehtud seeriad ja ideed on tänaseks mu enda jaoks moodustanud juba piisavalt pika jada, nii et ma tõesti tajun selles mingit orgaanilist kulgu mitte ainult tänase päevani, aga ka siit edasi.

Alles mõni päev tagasi tuli mul pähe idee uutest töödest, mida praeguse graafiku põhjal saaksin tegema hakata arvatavasti mitte varem kui 2023. Aga tõeline ahaa-elamus oli see veel seetõttu, et uus idee sidus omavahel mitu sellist käiku, mida ma hästi ei uskunudki, et saan veel oma „romaani” mahutada. Midagi, mille puhul tundus lihtsam tunnistada, et ehk sellised käigud pole tõesti nii väga minulikud. See oli tõesti väga selge ja klaar nägemus, sisaldades kohe ka piisavalt detailselt vähemalt kahe esimese maali lahendusi, nii et hakka või homme pihta.

Need ongi need korrad, kui olen tundnud, et ehk on senitehtu olnud laias laastus ikkagi üsna õige ja nüüd see jada kannab juba ise ning genereerib oma järgmisi samme nii, et tühikud saavad järjest täidetud ja mosaiik omandab arusaadavad jooned. Ning ilmtingimata polegi selge, kas selle kohta saab öelda, et mina tegin või et minuga tehti. Kõlab juba üsna umbluuna, aga ehk ka mitte, sest ma tõesti usun, et on mingid üsna objektiivsed n-ö tervikuloogikad. Sest isegi kui kõike saab kombineerida igasugusel viisil, siis konkreetne inimene konkreetsetel aegadel ja olukordades saab asju kombineerida ikkagi ainult teatud viisidel ja mida kaugemale sel teel on mindud, seda vähem toimivaid variante terviku lõpetamiseks sel konkreetsel inimesel on. Need käigud tuleb siis lihtsalt ära tunda, mis ongi teisisõnu seesama veider tunne, kuidas ühel hetkel subjektiivne muutub pisitasa objektiivseks.

Mõtlesin pikalt sinu kirjeldatud täpsete pildi või sõna vormide kahtluste üle ja lõpuks jõudsin oma peas luuleni, mis on minu jaoks olulise sõnastamine mingis nihestatud keeles. Teatud maskeraad ja ümber riietumine, et pääseks olulisele lähemale kui muidu. Keeleline šamanism. Ma ei tea, kas meie tegeleme, vähemalt alateadlikult, visuaalse šamanismiga, et olulist püüda? See ei eelda ju üldsegi mingeid lausveidraid pilte, vastupidi, mingis hetkes on kõige kummastavam hoopis lihtne ja sirgjooneline samm soovitu suunas. Peeter Mudistil on raamat pealkirjaga „Avaldatud Mudist. Ratsukäik” (2002) ja seal ta ütleski midagi sellist, et tema jaoks on liikumine nagu males käib ratsu. Edasi küll, aga alati mingi jõnksuga. Olen selle jõnksu osas temaga täiesti nõus, aga tõesti, mõnikord on jõnks ka jõnksu puudumine ja selle kõige ära arvamine või tunnetamine ongi kunstis üks võluvamaid ülesandeid.

Mida veel? Ma ise tunnen teatavate süümepiinadega, et libisen oma seletustega pidevalt kunsti piiridest välja, aga teisalt, see ongi see, millesse ma usun – et kunst on küll ülimalt oluline, kuid ikkagi üks vahejaam, kus elust pärit materjal mingil moel töödeldakse ja rikastatakse, et seda siis uuesti elus eneses kasutada. Sestap on minu jaoks ka üsna igav ja pettumust valmistav, kui näiteks kunstiteadus analüüsib teoseid eelkõige kunsti piires. Mingil perioodil sedastati näiteks, et minu meetod tõukub popkunstist, aga ma ei mäleta, et oleksin neid teoseid tehes põrmugi popkunsti ja selle ideoloogia peale mõelnud või et just see oleks mind innustanud. Ütled ühe sellise sõna ja kohe kukub terve ettevalmistatud süsteem nagu mingi puur teosele peale ja seal see siis ongi. Kui loomaaias on asi selge, kaelkirjak on alati kaelkirjak, nii et silt puuril pole kuidagi liiast või piirav, siis kunstis või kultuuris on olukord veidi teine. Mingitel hetkedel tunnen, et kunsti vaatamiseks on üsna ükskõik, millise silma ja ettevalmistusega seda teha, iga variant näitab vaadatavat erinevalt ja ühendab teose sinuga erineval moel ja ka nende vaatepunktide hierarhia võib ülimalt kergesti muutuda, sestap isiklikult tunnen tihti pigem kadedust, et ei suuda enam näha piisavalt teisiti, olgu või n-ö rumalama nurga alt. Sestap vakatasingi sinu kirjeldatud Mägi näite peale, sest see oli ikka relvitukstegevalt teistsugune ja lihtne lähenemine klassikule.

Me ei ole siiani rääkinud kuigi labastel või argistel teemadel, aga ma ei kahtle, et ka sellised elu osised mõjutavad meie kunstiotsuseid üsna arvestatavalt. Mõni küünik väidaks kindlasti, et ainult taoline kütus meid liigutabki. Rahajanu, piinav kompleks peast eemale hoidvate kõrvade pärast, lihtsalt vilets iseloom, kunagi pälvitud solvang, mis tegelikult moondus solvanguks alles su enda ülitundlikus hinges, armastuse puudus või võimetus armastada, liiga lühike või liiga pikk kasv, huumorimeele täielik puudumine, piinlik päritolu, seda muidugi eelkõige enda arvates ja nii edasi ja nii edasi. See ei ole ettepanek nüüd tornist magamistuppa ja sealt keldrisse laskumiseks, pigem nending.

TÕNIS SAADOJA: Ma olen elu ja loomingu suhetele mõeldes jõudnud ka sellise tõdemuseni, et kunst kui ebatäiuslik kommunikatsioon on muuhulgas täiesti adekvaatne suhtlusviis, sest ega muus suhtluses inimesed teineteisest ka paremini aru ei saa. Ma ei pea silmas argipäevast logistikat, vaid oma tunnetuse ja taju jagamist. Suhtlemine läbi kunsti on selles suhtes väga aus ja vahetu.

Eraelulised aspektid on alati huvitavad ja ma olen väga seda usku, et loomingu impulss peab olema isiklik, aga teos ei pea vaatajat otse autori koduukseni juhatama. Parem isegi on, kui ta seda ei tee, sest tunnistan ausalt, mulle meeldib kunstis ka teatav saladus, tinglikkus iseeneses. Ka neis väga lihtsates asjades, millest avameelsus pinget välja laseks. Olen olnud ka teistsugusel arvamusel ning teiste autorite näitel olen tänaseni, aga ise ei tunne ma mingit vajadust olla avameelne, pigem tahaks vaikselt ja omaette olla, suhelda ainult läbi tööde.

Aga kuna sa teema jutuks võtsid, siis teen oma ratsukäigu. Sa kinnitasid, et soovid end pigem sisse kui välja rääkida ning ajada oma eneseteadvus võimalikult kirevaks. Seetõttu ei häbene ma ka nentida, et sinu nälg enese avamise osas on neil päevil veel eriti suur. Kui ma mõtlen konteksti peale, kuhu see jutuajamine paigutub, siis tundub see nälg igati loogiline. Kokkuvõttev kataloog, kuhu peaks mahtuma „kõik” eelnev, kohustabki selliseks monumentaalsuseks. Räägi natuke sellest kokku koondamisest, räägi oma näljast ja isudest. Ei ole saladus, et sinu looming on alati väga hästi kaante vahele saanud ning ka muus osas mitmest küljest kaetud ja kajastatud. Mis on see, mida me Kaido Ole kohta veel ei tea?

KAIDO OLE: Alustades lõpust, siis on üht-teist, mida ma ei ole nõus pihtima mitte kellelegi ja seda mitte kaine otsuse ja põhimõtte pärast, vaid ainult seetõttu, et see on niivõrd tundlik minu enesegi jaoks ja ma lihtsalt ei suuda sellest kellegi teisega rääkida. Päriselt. Need on need ehtsad hetked, kui mõelda polegi vaja, sest asi toimib sinu tahtest sõltumata ja nii lihtsalt on, isegi kui tahad ja üritad, et oleks kuidagi teisiti.

Siinkohal saaks õigustatult küsida, et palju siis üldse maksab või kui suurt mõtet omab avameelne analüüs ja arutelu selle kõige muu üle, mida häbi ja piinlikkus niivõrd totaalselt ei blokeeri? Isegi kui see napp protsent, millest ei suuda rääkida, pole kogu su isiksuse võtmeprotsent, siis olulist rolli mängib ta kahtluseta ja ka antud vestluse kontekstis saaksin paljutki eelräägitust taandada just sinna, sellesse oma musta auku.

Olen siin-seal kiidelnud, et olen hea unustaja ja eriti kiiresti unustan asju, mis on mulle kuidagi ebamugavad. Sestap kahtlustan mõnikord, et ehk olen ma selle kõige hullema ikkagi suutnud unustada ning see, mida ma enda kohta tean, aga millest ma ei suuda rääkida, ongi vaid millegi veel ebamugavama lahjendatud versioon. Millegipärast ma seda siiski ei usu ja arvan, et on vastupidi. See loomulik eneseabi ehk ebamugava unustamine käib pigem just sellise sekundaarse ja kergema kraami kohta, on selline jooksev korrektuur, mitte vundamendini ulatuv amneesia.

Aga ei, minu hingel ei ole mingit salamõrva või siis rafineeritud perverssust, viimasest räägiks ehk juba uhkusega, et vaadake mis deemonid minus ikkagi elavad. Usun siiski, et nii nagu kunstis, nii ka elus otsustavad asja enamasti mingis veidras suurusjärgus detailid, tihti üldse mitte see suurim, mis esiplaanile seatud, ega ka mitte see viimane suvaline pudi, vaid midagi sealt vahepealt. Kõigest, millest ma suudan rääkida, olen aastate jooksul eri vormis ja eri põhjustel vist juba ka rääkinud, aga tuleb uus aeg ja tulevad uued põhjused, et „materjal” taas läbi rehitseda. Uue kogemuse ja ehk ka uue tarkuse pealt ja veidi muutunud ajenditel. See suur raamat, mis ka meie praeguse jutuajamise ellu kutsus, ongi minu jaoks eelkõige nagu üks selline suur koristamise üritus, mis on üksiti ja isegi eelkõige ka korrastamise ja mõtestamise üritus.

Tunnen juba paar aastat, et sellist suurt koristamist ja korrastamist on mulle vaja, et edasi liikuda. Mul on ateljees umbes sama rütm, et mingis tööfaasis lasen kõigel kõrvalisel mõni aeg minna isevoolu teed ja keskendun ainult valmivatele töödele, aga kui need on valmis, siis võtan kohe tekkinud korralageduse ette ja sean tööruumid taas ornungisse. Panen riistad omale kohale, imen tolmu, käin niiske lapiga kõik üle ja kohendan, mida vaja. Sellega saab töisele tsüklile lõpliku punkti ja ka peas on siis kõik klaar järgmiseks sammuks.

See selleks, asja mõte on ikkagi saada paremaks. Kui küsisid isu kohta, siis see on see põhiline isu. Usun mingisse peaaegu et objektiivsesse kvaliteeti, olgu või ühe inimuniversumi piires. Seejuures usun pigem õppimisse näidete abil, mitte õpetamisse, mistõttu üritan enda jaoks nähtaval kohal hoida erinevaid kvaliteedi etalone ja kogeda inimesi, keda mul on põhjust pidada sel teel edasijõudnuteks. Need eeskujud paratamatult muutuvad, pole välistatud ka pettumused, aga nii ta käib. Usun, et väga hea ei sünni kunagi rumalusega paaris, vaid väga hea tähistab alati ka mingil moel tarkust või arukust. Eriti, kui tegu on korduvate õnnestumistega, mitte ühekordse sähvatusega. Järjekindlus. Süsteemsus. Jumalik süsteemsus, mis hetketi võib tunduda kaose ja eklektikana. Olen kindel, et taoline kvaliteet teeb ka õnnelikuks, sest sel tasemel pole see mingi kunstlik sünnitis, vaid loomulikkuse või päris oleku sünonüüm.

Sinagi käid tööl, pead igatpidi respektaablit õppejõu ametit, ehitad suvekodu, siis teed kunstiprojekte ja mida kõike veel, hetkel muuhulgas pead minuga süvenenud vestlust elu ja kunsti mõttest. Ning kohe tulevad veel jõulud. Teades sinu süvitsi minekut ja ausust, siis on seda kõike päris palju, et võrdse põhjalikkusega ette võtta. On see nii? Tahaksid või saaksid sa midagi ära jätta? Kuidas selline tegevuste paljusus mõjutab su kvaliteeti? Ja seeläbi su hingerahu?

Ka minul oli alul see rida üsna kirju ja kui tänase päeva ideaalsest mullist tagasi vaadata, siis lausa häirivalt kirju. Ehitasin esmalt kokku oma kuus aastat, kõigepealt ateljeed, mida mul ei läinudki ses kohas vaja, ja siis kohe korterit, kus siiani elan. Kusjuures, enne nende tööde alustamist olin paras siidikäpp ega osanud peale koolis harjutatu suurt midagi teha. Samuti olin kohe pärast lõpetamist õppejõud, kuid rohkem kui see amet segas oma töödele keskendumist, sain esimestel aastatel pigem enesekindlust, et mulle midagi nii tähtsat oli usaldatud. Pärast tudengiaastaid mõjus õppejõustaatus ikka kõrvust tõstvalt ja saadud tunnustus kaalus kõik muu üles. Ja siis olin veel isa ja abikaasa nii hästi ja halvasti kui ma oskasin. Vaatan, et kõik need loetletud kolm suuremat tegevust tegin ma üsna olematu ettevalmistuse pealt ja tegelikult olin ma siidikäpp mitte ainult ehitamises, vaid kõiges kolmes, käigult proovides ja katsetades. Kõik see aga mingil moel nagu juhtus või tuli samuti väljastpoolt minu juurde. Jah, kõigil neil juhtudel astusin ka ise samme ja näitasin üles soovi, kuid pigem oli see nagu mingi loodusseadus, et teatud vanuses on vaja luua pere ja perel peab olema kodu ja kui oled kunstnik, siis peab olema ateljee, ja kui on kõik eelpool loetletu, siis peab olema ka töökoht, et maksta vajalikud kommunaalid ja pidada kõike seda üleval. Ühesõnaga, sihuke täiskasvanu maailm, milles toimetulekus ma enda puhul kõvasti kahtlesin, aga mingi hirmuseguse vaprusega astusin ikkagi kõik need sammud, et endale vist midagi tõestada. Ning fakt, et mingit prohmakat ja kohest läbikukkumist ei järgnenudki, täitis mind piisava rõõmu ja energiaga, nii et ma isegi ei juurelnud, kas mul on näiteks küllalt aega, et tegeleda oma loomingu või siis hoopis lastega, ja kui palju ma üht või teist teeksin paremini, kui saaksin ainult sellele keskenduda. Nüüd, kui mu kohustuste nimekiri on väga lühike, elu on sätitud praktiliselt ideaalseks, olen noriv ja valiv, annan endale kõigest vast liigagi palju aru ja sellist mitmel rindel korraga rallit ma ei kujutaks enam absoluutselt ette. Kui noor Kaido sai sellega vist nii neli miinus või kolm pluss tasemel täitsa hakkama, vaatamata oma noorusele ja võhiklikkusele, siis vana ja tark Kaido vist isegi ei suudaks taolise kümnevõistluse startigi minna, mingi tulemuse tegemisest rääkimata. Paradoks? Et noorelt ja lollilt tehakse paljud asjad ära ja üldse mitte halvasti, mis hiljem ei tuleks kõne allagi.

Mul on tõesti vedanud, et mingitel väga õigetel hetkedel on tekkinud võimalus esineda suurelt, sest suured väljakutsed sunnivad ka mobiliseeruma tavapärasest oluliselt enam ja sellise nipiga saad isegi aimu, mis su sees veel ootel on. Kui muidugi on. Veneetsiasse me Marko Mäetammega kandideerisime küll ise, aga näiteks Kumu kunstimuuseumi isiknäitus mulle anti, sest seda ei saagi taotleda, ja tol hetkel poleks ma seda söandanudki, sest olin just pisitasa teel oma esimesse korralikku loomingulisse kriisi. Nii et see pakkumine tuli täpselt õigel ajal, nagu reanimobiil või vähemalt perearsti kõne, ja tänu sellele väljakutsele sain uuesti rajale tagasi. Sellised võimalused ja pakkumised kvalifitseeruvad esmalt tunnustusena, aga pigem näen, kuidas selliseid hoobasid käsutavate inimeste käes on vast kõige rohkem meie kõigi areng, sest õigel hetkel antud võimalus toob reeglina kaasa korraliku arenguhüppe või olemasoleva potentsiaali ideaalilähedase realiseerumise. Kui koolis paned tudengile viie ja ta maalib järgmisel semestril veelgi paremini, siis hiljem kunstielus tuleb kellelegi just õigel hetkel anda suured saalid respektaablis kohas, teine kutsuda linna peaväljakule rahvusmonumenti tegema, kolmandalt tellida ooper ning kui valik ja ajastus on õiged, siis suudetakse midagi sellist, mis heas mõttes üllatab kõiki.

Kui palju sina enda potentsiaali aimad? Kas loodad, et suudad, või oled ses üsna kindel? Kas kõik on seni läinud enam-vähem loodetud moel ja kas väljast tulev on seni pigem aidanud või on midagi olulist ka juba tajutavalt puudu?

TÕNIS SAADOJA: See puuduoleku aspekt teeb murelikuks, jah, aga siin on ka probleemi iva, kas ma tegelikult ikkagi tajun, millest mul puudu on, ja kas ma seda ka reaalselt vajan. Alati on mingisugune loetelu saavutusi või protsesse, mida tahaks läbida, aga pean tunnistama, et minu vaade oma elule ja tegemistele ei ole kaugeltki nii stabiilne ja süstematiseeritud kui sinul. Vahepeal olen süstemaatilisem ja siis jälle mitte, vahel hoolin rohkem, vahel vähem. Ma usun täna, et saaksin enamike asjadega hakkama, kui tarvis, aga hindan kõrgelt ka oma vabadust teha valikuid ning tegeleda peamiselt sellega, mis mulle meele järgi on. Olen nõus tõeliselt pingutama väga väheste asjade puhul. Enamasti piisab, kui need rahuldavalt ära teen. Väga palju on argist sekeldamist, mis hoiab olulised protsessid töös, aga peamised asjad peavad jääma peamisteks. Näiteks, ma olen väga tundlik oma isikliku aja ja ruumi suhtes. Kui ma ei saa piisavalt üksi olla ja tegeleda endale meelepärasega, siis muutun kiiresti ebameeldivaks.

Käin tööl, sest saan selle eest palka. Muidu ilmselt ei käiks, vähemalt mitte nii palju. Aga ma teen tööd, mis mulle hetkel ilmselt kõige paremini sobib. Sain paar aastat tagasi aru, et nüüd on õige moment olla täiskohaga õppejõud, sest mul on ideid, kuidas seda tööd teha, lisaks hoiab see töö pea selge ja struktureerib vajalikus osas mu aega. Arvan ka, et olen õppejõuna paremas kohas kui kümmekond aastat tagasi. Umbes samal ajal sain aru, et ma ei soovi enam näituseid kujundada, millest sai kümne aasta jooksul sarnane täiskohaga töö. Kumbki nendest ametitest ei eelda minult ümberkehastumist või erilist vaimset pingutust, aga kurnavad on nad ometi mõlemad, sest ressurss elamiseks ja loomiseks on üks. Ma ei usu, et alatiseks palgatööle jään, aga praeguses eluetapis sobib see mulle hästi. Arvan, et hea elu võti ongi osalt selles, et õigel ajal tuleb sobivaid asju teha. Praegu tundub, et tööd tuleb teha, kuupalka on vaja, mõelda on vaja, sõnastada on vaja, noortega on suhelda vaja. Ja materiaalses elus peab vahet tegema, mis on vahend ja mis eesmärk, muidu upub ära.

Mäletan, et kahekümnendate eluaastate lõpus, kui spliin suureks paisus, tekkis mul kujutluspilt, et ma ei ela vanemaks kui 39 aastat. See tundus kauge tulevik. Ei olnud erilist motivatsiooni, ma ei kujutanud ette, milleks mulle kõike seda aega vaja oleks. Aga ma olen muutnud oma meelt ja ma olen muutnud oma käitumismustreid. Ja aeg on mulle väga kallis praegu. Ma ei kibele tegelikult pidevalt midagi tegema, aga tihti midagi pakutakse ja parimad asjad tuleb vastu võtta.

Nüüd, detsembri lõpus, on muidugi selline tunne, et viskaks kõik tööd ja tegemised korraga aknast välja, sest kõik kulmineerub just nüüd, neil päevil. Õnneks tean, et kevad-suvi on seevastu suuresti vaba ja see vaade aitab rahulikumalt võtta.

Mis kunstimaailma mõjukatesse puutub, siis olen sinuga nõus, nad määravad väga palju. Ka mina saan nimetada inimesi, kes ja millega mind aidanud on ja kes mitte, aga meid mõlemaid on ikkagi väga hästi vastu võetud ja mina kellegi suunas näpuga näitama küll ei kipu. Aga kunstimaailma toimimine on ka piisavalt loogikavaba, nii et mina olen oma panused teinud pigem vastupidavusele. Kui on raske, tuleb ära kannatada, sest samal ajal, kui toimuvad muutused meie sees, toimuvad need paratamatult ka väljaspool ja olud muutuvad pigem kiiremini. Need katsed, kui ma enda arvates mingi konkreetse institutsionaalse saavutuse poole tüürisin, lõppesid selgete tagasilöökidega. Ma ei oska seda muud moodi seletada, kui et minu võimalused midagi korda saata ongi spetsiifiliselt minu moodi ja selle asemel, et end kehtiva olukorra suhtes seadistada, pean ma maksimaalselt keskenduma, et enda jaoks hetkel kõige pakilisem ära teha. Ja küll need vajalikud otsad hiljem ära ühendatud saavad. Ennast teistega võrrelda tundub lihtne, aga mingist vaatest on see kohutavalt vale ja eksitav.

Seega, kunstimaailma sümboolne kord, mida ma ka ise järgin, on suuresti ka pimeala mu jaoks ning liigun seal üsna oma nina ette vaadates. Ja kui ma mingil hetkel arvasin, et selle korraga tuleb end kiiresti kokku viia, siis edasiviivaks jõuks on minu jaoks saanud pigem sisulised, teoste komponeerimisega seotud küsimused. Kujundlikult võiks öelda, et kõik suuremad asjad on mulle antud, kõik raskema töö olen ma ise ära teinud. On perioode, kui on väga vaja kellegagi arutada, ja on perioode, kui saab rahulikult omaette nokitseda. Siis on lihtsalt vaja usaldust.

Kui sa küsid, et kuhu ma jõuda tahan, siis mul ei ole sellist konkreetset pjedestaali. Tahan, et ma saaksin maalida nii kaua, kui mul on see soov, ning seejuures normaalselt ära elada. Mingi jonnakus minus tahab, et ma kõik muud tegemised ja žanrid vaikselt maha raputaks ja justnimelt ainult maaliksin. Ja mitte nagu vana Hockney teeb iPadiga, vaid ikka värvi, pintsli ja füüsilise tasapinnaga. Ma arvan, et igapäevane enesetunne on lõpuks olulisem kui mõni kujuteldav saavutus. Ja ainus saavutus, mille pärast tõesti muretseda tasub, on see tunnetatav headus, et tehtud asjal on eesmärk, kvaliteet, idee ja veel miski, mida sõnastada ei oska. Ma arvan, et selles osas jõuan sinu mõttele üsna lähedale, et on mingi objektiivne headus, kuhu poole pürgida. Aga ma arvan, et see on selline kogemusepõhine headus, et kui oled piisavalt sees ja panustanud, siis saad sellest aru. Nii et tegelikult see ei laiene kaugele väljapoole.

Tundub, et me peegeldame suures plaanis samu ideid, kuigi erineval moel. Urmas Ott armastas oma vestluste lõppu öelda, et kui järgmisel korral kohtume, siis on see juba üks teine koht ja aeg ning kindlasti ka teine jutt. Ma olen üsna kindel, et see järgmine vestlus ka tuleb. Sul on kindlasti siia miskit lisada.

KAIDO OLE: Mulle meeldis su sedastus, et meid on väga hästi vastu võetud, olen sellega samuti nõus ja ehk olekski nüüd paslik meie vestlus sellise toreda noodiga koomale tõmmata. Meil on sinuga kindlasti keskmisest suurem ühisosa ja klapp, mistõttu jutud sujuvad ja ma olen kindlasti ka selline tüüp, kes avaneb paremini sõbraga rääkides, mitte kriitikute rünnakute all end kaitstes ja vastu nõelates. Olen ka alati pidanud parimaks tulemuseks seda, kui ette võetud asjadega jõuab lõpuni nii, et midagi ei jää tegemata ega ütlemata, aga just viimasel ajal olen mõelnud, et suures plaanis on loomulikum ja vist ka õigem leppida paljude ettevõtmiste suhtelise lõpetamatusega või ütleme siis leebemalt, et paljud katkestused saabuvad paratamatult kusagil poole peal ja ehk see polegi halb. Vast põrandaliistud võiks pärast remonti jõuda ikka tagasi panna, enne kui uus remont peale tuleb, aga kasvõi enda loomingu puhul tunduks paremgi, kui katkestus saabuks keset uut põnevat ideed ja pooleli olevat maali. Sama selle meie vestlusega siin. Panen punkti usus, et siin ongi parim koht lõpetamiseks. Aitäh sulle.

Kasvava teadlikkuse poole

Kaisa Eiche

Kaisa Eiche (snd 1982) on vabakutseline kunstnik, kriitik ja kuraator.

Alustan ühe anekdootliku looga, mis pärineb ameerika sotsioloogilt Michael Kimmelilt, kelle põhiliseks uurimisvaldkonnaks on mehed ja maskuliinsus. Kimmel osales aastakümneid tagasi enda õppegrupi feministlikus diskussioonis, kus kahe naise vahel puhkes väitlus (üks neist valge-, teine mustanahaline). Valge naine oli väitnud, et kõik naised kannatavad patriarhaadis solidaarselt, millega mustanahaline naine kuidagi nõustuda ei tahtnud. Ta küsis seepeale: „Kui sa hommikul ärgates pilgu peeglisse heidad, siis keda sa näed?” Valge naine vastas, et ta näeb peeglis naist. „Just selles asi ongi. Mina näen mustanahalist naist,” vastas ta ja selgitas, kuidas etniline kuuluvus on väga teadvustatud osa tema igapäevategemistes, samas kui valgele naisele on tema nahavärv tema ühiskondliku privilegeerituma staatuse tõttu justkui nähtamatu.

Kimmelit aga tabas selle diskussiooni ajal arusaamine, et tema ei näe peeglist oma nahavärvi ega sugu, vaid tavalist inimest. Sellest hetkest alates mõistis Kimmel, et ta on valge keskklassi kuuluv mees. Samades sotsiaalsetes kategooriates saab käsitleda ka käesoleva raamatu peakangelast. Kui küsisin Kaido Olelt, keda tema peeglist näeb, vastas Ole: „Mina näen õnnelikku inimest. Kui ma aga mõtlen tagasi iseendale pärast keskkooli lõppu, et mis olukorras ma siis olin ja millest ma siis unistasin, siis pean tunnistama, et olen saanud palju rohkem kui üldse oodata oskasin.”[1]

Sooline identifitseerimine ja manifesteerimine on loomulik osa meie igapäevaelust. Feministlik lähenemine võimaldab muuhulgas ka kunsti ja kunstnike positsioone tagasisidestada naiseks olemise kogemusi arvestavalt. Akadeemilistes ringkondades on maskuliinsuse kriisist kirjutatud pea kolmkümmend aastat.[2] Muutuv maailm paneb mehigi tõsisemalt mõtlema „meheks” olemisele, status quo muutumisele. Siit ka praeguse arutluse lähteülesanne: „Tahan teise ja teistsuguse inimese arvamust, et selle laenatud silmapaari toel oma paratamatult tekkinud mullist natukegi välja saada, ennast kõrvalt vaadata ja areneda. Feminism, aga tõesti samamoodi igasugune muu kitsendus, on minu jaoks pigem intriig, kas ja kuidas on võimalik asju vaadata süsteemselt eelkõige ühest probleemistikust lähtuvalt. Ka on feminism üks neist aktuaalsetest hoobadest, kuidas maailma uuesti mõtestada ja paremaks muuta,” arutles Ole.

Maailma ja iseennast selles mõtestame tõepoolest pidevas suhtluses valitud mitteminadega. Minu ja Kaido Ole parameetrite spekter küündib mikrotasandil klassikaliselt vastanduval skaalal kohati äärmusteni: vanusevahest tulenev elukogemus Eesti jaoks pöördeliste sündmuste ajal 1990. aastate algul, erinevused sugude vahel või näiteks majanduslik hakkamasaamine vabakutselisena kunstiväljal, kus mina seisan piltlikult igapäevaselt Eesti Kunstnike Liidu supiköögi järjekorras, samas kui tema loovettevõtjana aastakäibe üle nuriseda ei saa. Vastupidi, Kaido Ole on kujunenud kunstiajalooliseks taasiseseisvunud Eesti institutsionaalselt tunnustatud etaloniks ja empiiriliseks tõestuseks, et kunstnik võib Eestiski olla keskmiselt edukas ettevõtja ja lisaks normaalne inimene (võtke seda kui ilusat tühja tähistajat).

Sünd fortuuna tahtel „võitjate põlvkonda” kuuluva mehena ning kunstnikuna meediumiks valitud maalikunst tagas Kaido Olele kordades suurema tõenäosuse saada raketisõiduga Raplast vanemate maja tagahoovist rahvusvahelistel biennaalidel (Rauma, Veneetsia, Ljubljana, Peking) tuuritavaks rahvakunstnikuks kui kel iganes teisel, samade lähteandmetega kunstnikud muidugi välja arvatud.

Samas oleme mõlemad kunstnikud, kuigi minu tegutsemine väljal pole majanduslikel ja perekondlikel põhjustel ehk sama lineaarselt kulgenud. Oleme mõlemad pärit depressiivsetest väikelinnadest, kus kultuuritegevus võib suures osas olla piiratud meelelahutuse ja hobindusega. Põlvnenud enda teada lihtsatest eesti perekondadest, kus vanemad ei peljanud lastega koos joonistada ning poliitikast väga ei räägitud. Oleme mõlemad õppinud kujutavat kunsti kõrgkoolides, tema valinud Tallinna ja mina Tartu, tema maali ja mina fotograafia.

Ühes oleme kindlalt ühel meelel, et kirjutamine ise (nagu looming ikka) peab tegijale endale naudingut pakkuma, et saaksin keskenduda asjaoludele, mis mind kunstiteoste kogeja ja kirjutajana käivitavad. Kaido Ole teoste puhul saan kohe nimetada käivitajatena üsna sürreaalselt komponeeritud maaliseeriaid, mille narratiivid peegeldavad konflikte, pendeldamist ja tasakaaluotsinguid meie ihade ja piiratud oskuste-teadmiste vahel. Tema maalimislaad meenutab vahel renemagrittelikke ja popilikke, vahel täitsa naivistlikke võtteid, mis ilmselt kõnetab oma tuttavlikkuses veel mitmeid põlvkondi visuaalinarkareid. Aga peamine käivitaja on ikkagi ärritus, mis kasvab ruttu üle sisemonoloogiks. Ärritust võivad põhjustada nii värvi- kui mastaabiaistingud, korduvate motiivide tumm küllastus. Aga kui individuaalsed taju stimulatsioonid kõrvale jätta, siis ka autoripositsioon. Niisiis, naudinguks on sellega loodud eelsoodumus, nagu jutlustavad tekstimõnu klassikud.

Ajaloo internaliseerimine. Võitjate põlvkond

Vaatame meid osaliseltki siduvat geopoliitilist konteksti ajas pisut laiemalt, et leida üles sõlmpunktid, millest hakkavad hargnema erinevad teed ja võimalikkused, sest „... võimalus kellegi teekonda jälgida, ükskõik mis vormis või tehnikas, [on] üks kõige huvitavamaid asju elus üldse. Kui üksikud aktsioonid on kantud veel tegija enesekindlast soovist midagi väita ja näidata, ning asi tundub olevat tema kontrolli all, siis pikemas ajalõigus tõusevad esile pigem sügavamad hoovused ja nii-öelda tegelikud põhjused, mis suuresti autori kontrolli alt väljas.”[3]

„See põhjendab muuhulgas ka mu huvi teha nii retrospektiivi või ka seda raamatut, et näha korraks kõike ise silme eest läbi käimas, et saada ehk aimu, mis värk siis TEGELIKULT oli ja on.”[4]

Kaido Ole sündis 1963. aastal väikses Rapla linnas Eesti Nõukogude Sotsialistlikus Vabariigis ning esindab põlvkonda, kelle lapsepõlv möödus Nõukogude Liidu koosseisus Leonid Brežnevi lõputuna näiva valitsemise ajal. Nagu kõik selle ajastu lapsed, rakendati ka tema varakult süsteemse marksismist lähtuva ideoloogiasõja teenistusse. Kommunism, mis oli Karl Marxi eeskujul hüljanud seadusega kaitstud üksikisiku vabaduse idee ja asendanud selle ideega arendada inimkonna emantsipatsiooni[5], vajas endiselt ülesehitamist ja, nagu öeldud, polnud see seotud indiviidi vaba valikuga, vaid astmelise ideoloogilise kasvatustööga, kus lastest pidid sirguma lojaalsed parteilased. Kommunistliku võimusüsteemi sees edenemiseks pidi ennastsalgavalt panustama igaüks algul oktoobrilapse, siis pioneeri, siis komsomoli ja lõpuks partei liikmena.

Lapsed muidugi ei teadvusta, et neid poliitilistel eesmärkidel ära kasutatakse. Küll aga tajuvad nad teadlikult või mitte lõhet oma vajaduste ning üldise sotsiaalse surve vahel. Kui lõhet tajutakse liiga ebasümmeetrilisena, siis ilmselt leiutatakse mingisugused endale sobivad kohanemisstrateegiad olukorraga toimetulekuks. Kaido Ole on kirjeldatud astmelis-ideoloogilist elurada alustanud üsna eeskujulikult ja usaldavalt, läbides kolm esimest verstaposti, kuid kommunistliku partei liikmeks ta enam ei astunud. Samal aastal, kui Brežnev suri, astus Ole hoopis Eesti NSV Riiklikku Kunstiinstituuti, et alustada disaini ja kunsti õpingutega.

Hirm reaalse sõjaohu ees traumeeris Nõukogude Liidust lahku löömise ajal paljusid. Seda abstraktset hirmu mäletan minagi, kuigi polnud veel kümnenegi. Samas aitas selle ajaperioodi üle elada unistus vabast demokraatlikust ja turumajanduslikust iseseisvast riigist. Eestlaseks olemise suur narratiiv on laulev revolutsioon – võtsime 1991. aastal suure riski ja „laulsime” end juriidiliselt koost lagunevast imperiaalsest koloniaalsüsteemist vabaks ja taastasime rahvusriikluse. Eufooria tõttu polnud järgnevat majanduskriisist tingitud vaesust nii raske taluda. Kuigi meedia hakkas 1990. aastatel võimendama tarbimisühiskonna väärtusi, vireles suurem osa Eesti inimestest vaesuses. Olime ju tõotanud süüa kasvõi kartulikoori.[6]

1990. aastate riiklike reformide tuules hakati juurutama demokraatiale omast vabaturumajanduslikku süsteemi, mille turbulentsis tärkasid kiirelt esimesed kauboikapitalistid, kes pärjati peagi „võitjate põlvkonnaks”. Üleminek sotsialismilt kapitalismile ja rahvusriigi rekonstrueerimine tõi kaasa muutused ka ühiskonna soolises korras kõigis endistes sotsialismimaades. Üks peamine suundumus oli kultuuriline maskuliniseerumine, mis ülistas edu, jõudu, karmi konkurentsi. Hegemoonilise maskuliinsuse kontseptsiooni autori Raewyn Connelli sõnul sai endistes sotsialismimaades ameerikalikest korporatiivideoloogiatest domineeriv maskuliinsete identiteetide konstrueerimise alus. Nii seoti ka Eesti meeste sotsiaalne identiteet ellujäämise kontekstis tihedalt töötegemisega.[7]

„Ega ainuke võimalus tollal edukas olla polnud ju Hansapanka luua, ka kunstiväljal on hiljem heldimusega meenutatud, et sellises vaakumis, kus vanad reeglid enam ei kehtinud ja uusi veel õieti polnud, said kreatiivsed tüübid ennast igal alal uhkelt välja elada. Tehti reklaame, mis täna oleksid igas mõttes välistatud, aga tehti ka kunsti, mis täna küll poleks välistatud, aga mida sai ikkagi millegipärast teha vaid 1990. aastatel. Ise aga tunnetasin, et olen pigem selline maratoonar, kes tahab pikemat soojaks jooksmist, et päriselt asjale pihta saada. Nii et see 1990. aastate närviline tõmblus, mis sundis nagu lakkamatult paugutama ja võimalusi ära kasutama, mulle pigem ei istunud. Ega ma ei saanudki veel aru, mis värk on, ja niisama huupi polnud isu vehkida ja see surve, et ikkagi tuleks vehkida, tekitas kusagil kuklas mingi ärrituse,” kirjeldab Ole 1990. aastate olukorda.

Ühelt poolt kehtestati uue vabariigi väärtusmudelina nõukogude ajal puudunud põhilised liberaalsed vabadused: sõnavabadus, liikumisvabadus, vaba ettevõtlus, poliitiline pluralism. Teisalt saatis neid üleminekuaastaid ka varjupool, sest kasvasid nii ebavõrdsus, (valikuline) ebatolerantsus kui ka kuritegevus. Näiline kõikide võimaluste avanemine tõi kaasa ka teatud ühetaolisustumise surve – et olla edukas, on parem edukatest mitte eristuda. Erinevused markeerisid vaid kaugust edukuse mõõdupuust. „Eesti põline usk, mis on püsinud läbi erinevate ühiskonnakordade ja saanud uues vabariigis uue õnnistuse, on individualism. See on aidanud luua uusliberalismile sobivat kasvupinda,”[8] on arutlenud Iivi Masso.

Uue riigi ja rahvuse kujundamise protsessides oli nn võitjatel 1990. aastatel suur vabadus ja laialdane rahva toetus, sest riik tuli kõigi oma funktsioonidega uuesti üles ehitada. Sotsiaalvaldkond, hariduselu ja kultuuriinstitutsioonid jäid aga suurema tähelepanuta ja kujunesid ühiskonna äärealadeks, kuna ei kuulunud väheste ressursside tõttu ettevõtlike meeste huviorbiiti. Neisse valdkondadesse tegutsema jäänud mehed kujunesid omaette allutatud maskuliinsuseks, sest polnud laia avalikkuse, sealhulgas meedia silmis edukad.[9] Koloniaaldiskursuse kohaselt konstrueeriti nii siseriiklikke koloniaalsuhteid, mis lahknesid juba Hirvepargis, kus kultuuriinimesed väidetavalt vähe esindatud olid.[10]

„Mind valdavad 1990. aastatele mõeldes segased tunded. Kuna olin siis noor, kandis mind edasi mingi bioloogiline optimism, pluss rõõm vabadusest ja oma riigist. Mul sündis just siis esimene laps, mul oli (ja on) tore naine ning minu kunst oli hakanud juba n-ö välja tulema, aga samas toimusid EKA võimlas perioodiliselt läänest saadetud riideabi jagamised, mis olid ülipopulaarsed nii õppejõudude kui tudengite seas. See (ühena paljudest tollastest uue aja ilmingutest) tekitas palju rohkem segadust hinges ja riivas seda va maskuliinsust, tegelikult lihtsalt inimlikku väärikust, kui mingid riiklikult liigutatavad rahad ja ametipostid. Oli korraga nii hea kui vastik, nii põnev kui ebameeldiv, ja seda vastandite rida võiks veel tükk aega jätkata,” meenutab Ole.

Kuid „võitjate põlvkonna” idee juurutamine toimus ka siinses koos ENSVga lagunenud ja uuesti üles ehitatud kunstidiskursuses. Just nii portreteerib neid postkommunistlike maade kunstis 1990. aastatel tegutsema asunud noori kunstiajaloolane Ants Juske: „Seda põlvkonda esindavad kunstnikud rändavad ühelt rahvusvaheliselt biennaalilt teisele nagu popstaarid. „Latentsel perioodil” ehk stagnaajal õppisid nad ametlikes kunstiakadeemiates mingit traditsioonilist kunstiliiki. 1990. aastate algul loobusid nad õpitud erialast ning hakkasid tegema installatsioone, kontseptualismi, neopoppi või videokunsti. Neid ei kammitsenud ei ametliku kunstniku ega ka avangardiklassiku staatus. Nad olid veel piisavalt noored, et teha kannapööre uude kunstimudelisse. Lisaks haaras avangardiklassikute põlvkond koos „läbimurdjatega” valdkonnas kõik olulisemad nišid alates kunstielu juhtimisest kuni rahvusvahelise esindatuseni.”[11]

Kaido Ole diplominäitus toimus 1992. aastal Vaal galeriis ja enda sõnul ehitas ta juba järgneval aastal näitusmüügi rahadega vanemate majale Raplas juurdeehitust, ateljeed. 1991. aastast on ta pidanud õppejõu ametit erinevates (kõrg)koolides, kuid peamiselt Eesti Kunstiakadeemias. Läbi kümnendi oli ta aastaringselt hõivatud aktiivse näitustegevusega, sai hulga tunnustuste osaliseks ja see kõik päädis Eesti esindamisega Veneetsia biennaalil 10 aastat pärast ülikooli lõpetamist. Ole kuulub kunstis „võitjate põlvkonda” par excellence.

Ajaloolised allasurutud traumad

Kaido Ole kunstnikuks küpsemise aeg on kokku langenud niivõrd traumaatilise ajaloolise perioodiga, et see ei mõjutanud ainult indiviide, vaid kogu kultuurilist representatsiooni ja väärtushoiakuid. Suuremate ühiskondlike protsesside käigus muutuvad haavatavaks ka meestekeskne kultuur ning selle kandjad. Sotsioloog Anthony Elliott väidab, et ühiskond riskib alati võimalusega, et neid jääb kummitama see, mis on välistatud või alla surutud, ja mida jäigemal positsioonil ollakse, seda ähvardavamaks kummitus muutub,[12] paisudes konfliktideks.

Kunstnikul on aga neisse protsessidesse võimalus sekkuda. Psühhiaater Carl Gustav Jungil on kollektiivse alateadvuse teooria, mille järgi psühhoanalüüs vaatleb inimese meeleilma kujundatuna ürgsest ajast pärineva ainese alusel, mis võimaldab seda mõista ka meid ümbritseva keskkonna oleviku ja mineviku kaudu. Kaido Ole kodulehel võib tihti lugeda ülestunnistusi, kuidas ühe või teise teose ära tegemine ja teistele näitamine võimaldas tal edasi liikuda, areneda: „Tegin ära ja hakkas jälle kergem.”[13] Kunstniku tegu on kui kollektiivsest alateadvusest üles kerkiva pika ajalooga „päranduse”, ajaloolise trauma uuesti läbielamine, vahel ka seisukohavõtt olude suhtes, mis meid individuaalselt kõnetavad.

Seni sügavaima jälje on mällu põletanud Kaido Ole ja Marko Mäetamme John Smithi nime all valminud ühislooming „Holocaust” (2001), mis on ka täiesti mõistetav selle maali võime tõttu tekitada vaatajas tugevat dissonantsi: ühte pilti on kokku sünteesitud turismi diskursusest tuttav avastuslik (aga ka kolonialistlik) „mina olin siin”-tüüpi meelelahutuslik elamus ja 20. sajandi natside rassistlik genotsiidi tähistaja. Seda kõike raamistamas autorina per(ver)s(i)oon nimega John Smith – fiktiivne tegelane, kes astus avalikkuse ette 2001. aastal, et mõni aasta hiljem esindada Eestit Veneetsia biennaalil, oli kunstnike stsenaariumi järgi poola päritolu saksa immigrant, geenitehnoloog, kes saabus Eestisse inimesi uurima.

John Smithi persoona olevat sündinud veel enne osalemist näitusel „Young British Art” Tallinna Kunstihoones 2001. aastal, mida kureerisid Anders Härm, Kiwa ja Hanno Soans, ning mis üritas ideelt kõikvõimalikele ühiskondlikele tabudele panustada. Mina kohtusin teosega „Holocaust” Rael Arteli kureeritud näitusel „Minu Poola. Mäletamisest ja unustamisest” Tartu Kunstimuuseumis 2015. aastal, mis oli esimene holokaustiteemaline näitus ja John Smithi maal teadaolevalt ainus holokaustiteemaline teos Eesti kunstis. Maal kujutab kaht autos istuvat meest, kes näevad autoaknast mäeveerel seisvat kirja „Holocaust”, mis näeb välja nagu tuntud maamärk „Hollywood” Los Angeleses või siis tolle analoog näiteks Tartumaal Laevas. Sarnaselt viimasele käivitab ka Smithi maal tänu mustale huumorile õõva: nii nagu Laeva pole Los Angeles, mis sest, et nõlv ja kaaperdatud idee kuulsast maamärgist kauguses täitsa sarnased näivad, on holokaustistki saanud bränd.

Kui 2001. aasta kevadel peeti võetud autoripositsiooni identiteedimänguks, mida uus turumajanduslik kontekst justkui osaliste arust nõuab,[14] siis 9/11-järgselt (tegelikult kestsid terrorirünnakud lääne suurlinnades läbi kümnendi) maalis meedia ja riigi uus kaitsepoliitika ka eestlase teadvusesse uut tüüpi välisvaenlase kuju, keda karta, kellega võidelda.

Eestis pandi Teise maailmasõja ajal toime juudivastane genotsiid, see on peatükk meie ajaloos. Kuid mingil põhjusel pole eestlaste osalemine sõjakuritegudes kunstis ja kultuuris laiemalt käsitlemist leidnud teema. Paljuski võib põhjus olla selles, et vanemad põlvkonnad ei räägi tollastest poliitilistest (sund)valikutest oma järeltulijatele, mis pikapeale toimibki mälukatkestusena.

2015. aastal juhtus seepärast midagi ootamatut, kui Tartu Kunstimuuseumi näitusest „Minu Poola” ajendatult toimus mitmepoolne rünnak näituse kuraatori- ja kunstnikupositsioonide vastu, kui sõna võtsid nii Eesti kui rahvusvahelise juudikogukonna esindajad, paljud Eesti ministrid ja poliitikud kui ka Venemaa trolliarmee, kes kõik näituse lõpuks üheselt hukka mõistsid, misjärel kuraator kõige enam kriitikat saanud teosed näituselt eemaldas. Olgu öeldud, et nende eemaldatud teoste hulgas polnud John Smithi maali, kuid see maal ilmselt võimaldas näituse kontekstis võimendada selle tõlgendamist näiteks pahatahtlikuks või lausa antisemiitlikuks, väljuda kunstivallast ja saada tõhusaks poliitiliseks tööriistaks.

Kuidas on siis saanud võimalikuks 20. sajandi genotsiidist siinsamas Euroopas ja Eestis niivõrd distantseeruda, lülitada välja igasugune mälu, empaatia- ja kujutlusvõime ning ennastunustavalt Auschwitzi koonduslaagri aladel enekaid klõpsida? Meil puudub tegelikult siiani adekvaatne holokaustiteemaline kaasaegse kunsti representatsioon,[15] meil lihtsalt polegi õieti selleteemalisi teoseid, millest lähtuda. Oleme selles osas endiselt justkui hilisteismelised, ambitsioonikad nagamannid, täpselt nagu 20 aastat tagasi, kui tunnetati, et nüüd uues vabariigis vaba inimesena saame kunstnikena sõnavabadust praktiseerida ja piire kombata, kuid sõrmed olid veel kõrvetamata. Selles valguses näib John Smith kui kratt, kes teatud riskide maandamiseks enda eest tööle saadeti.

Kahjuks ja ka õnneks on inimese teadmised maailma asjadest tihti teoreetilised ja läbitunnetamata. Kas kunstniku rollile (hoolimata kellegi arvates tema õigest või valest positsioonist millegi suhtes) saab ja võib jääda alles sõna- ja väljendusvabadus? Tänu nendele üksikutele julgetele (jah, kohati eluga riskijatele) saame enda ja ühiskondliku elu tervise kohta alati midagi väga olulist teada. Käesoleva Ukraina okupatsioonisõja ja ukrainlaste suhtes toimepandava genotsiidi ajal tunnetan selgelt, et maal „Holocaust” on kaasajal mingisugused eetilised piirid ületanud, kuid see teadmine ei jõudnud kohale maaliga esmakordselt tutvumise ajal, mis sest, et ta tugeva vastuolulise kujundina meelde jäi. Avalikkuse suhtumine sellesse on eri aegadel peegeldanud nii ükskõiksust, konjunkturistlikkust, poliitikat, kuid ka sügavale surutud peidus hirme, häbi ja haavatavust. Seeria, kuhu maal kuulus, jäi Ole sõnul tegelikult lõpetamata. Kui kaua oleks autoritel aega võtnud, et Hitleri kõrval ka Muhamedi kujutada?

Viiteid nõukaaja ideoloogilisele ja paranoilisele režiimile ning esteetikale leiab veel John Smithi teostest, mis valmisid ajavahemikul 2001–2006: maal „Brežnev”, mis kujutab autos istuvat kaht meest, kes näevad autoaknast Brežnevi hauda, lapselikud unistused kosmonautikast (vineerist rakett, maal „Marko und Kaido I”), monotoonne retoorika rahvaste sõprusest („Sovhoos „Tallinn””), pagulus („100 John Smithi”) ja kahtlane orwellilik teadlane ise, kes suure vennana kõike jälgib.

Persoonade võimuvõitlus

„Marko und Kaido” koostööprojekt John Smithi kehastuses toob välja ühe keskse strateegia Ole loomingus, nimelt persoonade konstrueerimise. Esimene mulle nähtavalt teadlik selle kirjeldatud strateegia rakendamine toimus 1996. aastal, kui Kaido võttis kopeerida oma kunstnikust vanaonu Eduard Ole maali „Laud” (1924). Ehkki Eduard Ole kohalolu noore Kaido elus oli pigem abstraktne, on teadmine kunstnikust vanaonu olemasolust tema ambitsioonidele hoogu andnud ning ehk ka enda elukutsevalikut vanemate silmis legitimeerinud.

„Kas sa oled Eduard Ole sugulane? Kuulsin seda küsimust tüütuseni, tegelikult kuulen seda siiani. Alul oli uhke tunne, seejärel pigem häiriv. 1996 oli aeg küps, et see suhe klaariks „kirjutada”. Soov kopeerida, olla äravahetamiseni nagu keegi teine tekkis ammu ning oli loogiliseks jätkuks minu katsetele olla originaalne. /.../ Eeldasin, et võõra süsteemi kordamine võib anda informatsiooni kõige laiemas tähenduses. Meie seotus oleks sellist kommunikatsiooni justkui eeldanud ja kergendanud. /.../ Pärast oligi palju kergem ja parem tunne.”[16]

Mõistan, et pärast kunstiülikooli lõpetamist, loomingulisi eneseotsinguid ja katsetusi otsustas Ole teatava sotsiaalse survega silmitsi seista ning kasutas kopeerimist millegi isikliku ja painava eksternaliseerimiseks. Koopia teosest „Laud” on kui abjekt ja kogu aktsiooni saab käsitleda oidipaalsena, mille läbi Kaido Ole üritab vabaneda halvavast aukartusest ja hirmust dominantse isase ees, otsustab vanaonu varjust välja astuda ning seejärel end kunstimaailmas kehtestama asuda.

Taolisi kehastumisi võtab Ole hiljem ette korduvalt ja visuaalselt ilmnevad need enamasti kas pall- või türapeadena. Vahel on neil alter ego’del ka täitsa kaidoolelik kuju ja tegu.

Niisiis, ükskõik kui abstraktsed, näivad loodud persoonad pigem mehena, ehkki bioloogilisele soole otse viitavaid tunnuseid esineb Ole maalidel harva (näiteks ejakulatsiooni kujutamine teoses „Nimeta CXXIX” seeriast „Pallpead, kohtumine reaalsusega” (1999) või erekteerunud peenise kujuline „Prillidega värdjas” (2014)). Tegelased seerias „Kõik koos” (2018) näivad kõik olevat valdavalt maskuliinsete tunnustega.

Kaido Ole looming on valdavalt abstraktne, metafooriline ja vähemalt otsesõnu apoliitiline, kujutatud võimusuhted eri tegelaste vahel on loomingus läbivalt dünaamilised ja mängulised: leidub jõupositsioonilt agressiooni, kus kaidoolelik karakter on nii alistaja (väikest pallpead läbi hakklihamasina peenestav Ole teoses „Nimeta CXXXIII”, 1999) kui ka alistatud (tikkude käest peksa saav Ole seerias „Ettevaatust, tikud”, 2006); muuhulgas leidub ka soolisusest lähtuvaid võrdsuse või tasakaalu otsinguid („Mees ja naine”, 2003) või Okupatsioonide muuseumisse valminud installatsioon „Vabadus” (2018); leidub ka vägivalda ja autoagressiooni („Speed II” ja „Speed III”, 2005).

Teine näide kumuleerunud agressioonist võiks olla Gorilla projekt (2006) koos Urmas Muru ja teistega, kus samuti näivalt üsna mänguliselt (märatseva sõnumiga kollaažid) muuhulgas tuntud sümbolite abil ka ideoloogilisi hoiakuid on väljendatud (haakristidest USA lipuni). Need mõjuvad kui koolilauale või WC-seinale kraabitud suguelundid. Kuna ma ise kunagi vajadust sellise vandaalitsemise järele pole tundnud, ei oska ma neid ka hinnata. Olen taolist eneseväljendust alati agressiivsuse ilminguks pidanud, kuid Kaido Ole selgitab seda vastuolu isiku ja kunsti vahel: „Sõda on nagu tsunami või maalihe, sellise pöörase energiaga (loll sõna, aga paremat ei tulnud meelde), et sellega vahetus kontaktis ja paratamatus võrdluses olev teos mõjub alati mannetuna, ükskõik kui siiralt ta siis poleks tehtud. Aga jah, kaklus tikkudega, põlev maja, „Sõda” ... ja neid teoseid on mul veel. Olen alati vägivalda peljanud ja pole ise selles kuigi osav.”

Mõned huvitavad oidipaalsed võimumängud näivad aset leidvat veel maaliseerias „Pallpead, suured ja väikesed” (2001), kus teostes „Nimeta CXXXIV” ja „Nimeta CXXXV” vahetavad selgelt hierarhilistes suhetes kujutaja ja kujutatav „maal maalis”-motiivi läbi kohti. Esimene kujutab justkui tulevikku, kus keegi, kes on veel teadmata, maalib kaidoolelikult või lausa plagieerib teda nii, nagu noor kunstnik Kaido Ole ise kunagi Eduard Ole maali (v)allutada võttis. Teine näib illustreerivat neid nimetatud originaalsuse otsinguid, sest eeskujusid võib ju harjutamise mõttes kopeerida ja maalitehniliselt nendega rammu katsuda, aga mis see kaidoolelikkus ikkagi on või olla võiks? Seepärast ka tühi lõuend (ja suur autogramm). Või hilisemast loomingust teos „Kõik koos VI” (2020), kus op-kunsti isaks peetava Victor Vasarely surematu teose kõrval hargneb erotiseeritud sakraalne stseen kaidooleliku tegelase ja türapea vahel, mida võib omakorda pidada viiteks Michelangelo Sixtuse kabeli laemaalile „Aadama loomine” (u 1512). Seeria „Kõik koos” näib kordavat peremees-süsteemi hõivata püüdvat strateegiat, mida kunstnik rakendas juba Eduard Ole „Lauda” kopeerides.

Kas Kaido Olet näib psühhoanalüütilises terminoloogias väljendatult küpse kunstnikuna veel vaevavat kastratsioonihirm, mis väljendub peamiselt pidevas ebakindluses, või kasutab ta kunstiajaloos tunnustatud kunstnike visuaalset tsiteerimist hoopis näiteks kolleege tunnustava taktikana? Ilmselt üks ei välista teist. Igatahes loob Ole fallotsentrilist maailma ning mängib persoonadena läbi oma hierarhilisi positsioone modernistliku kunstipärandi ja Lääne vertikaalse kunstiajaloo kontekstis.

Naise pilk

Ei saa salata, et naiste elukogemus, sh kannatused võivad meeste omadest märkimisväärselt erineda. Kas alul kirjeldatud Michael Kimmeli loo järgi saame rahvuselt eestlastena ja sajandeid orjamentaliteedis marineerinuna end pigem samastada musta- kui valgenahalise naisega? Ajalooliselt on eri ühiskondades suhtumine naisorjadesse varieerunud otstarbekuse alusel: tööd tehes oldi justkui mehedki – sootud, kuid ärakasutatuna, väärkohelduna pigem vaid naistega võimalikul viisil, lukustatuna soolisusse. Nendest hirmuahelatest vabanemine ja enesearmastus on naiste solidaarne eesmärk.

Mina näen peeglisse vaadates noort valget eesti naist. Ma võisin seal varemalt näha sarnaselt Kaido Olega ka õnnelikku inimest, aga elukogemuse kasvades on ka enesemääratlus muutunud komplekssemaks. Küll aga erinevalt Olest,[17] olen iseendaga alati väga sõbralikes suhetes olnud niikaua kui mäletan. Ole maal „Enesearmastus” (2006) on kui manifesteeriv autoripositsioon omas ajas: samastudes enese vastuoluliste hoiakutega, rääkides musta valgeks ja vastupidi, kulub enesele suunatud tähelepanuga inimese aeg kõrvalt vaadates justkui viljatule kõhklevale skisoidsele sisemonoloogile. Kunstnikutöö järjepidevus, palju kirjeldatud obsessiiv-kompulsiivsed jooned või püüd kõike selgitada on karjääris talle siiski kasulikuks osutunud, teda instinktiivselt terviklikumaks inimeseks kujundanud, ajapikku ennast aktsepteerima õpetanud. Enesega sõbrunemine võib olla üks parimatest asjadest, mida elult tahta.

Kuigi feministlikku uurimistööd peetakse pigem metoodikaks, ei eksisteeri spetsiifilisi feministlikke uurimismeetodeid, pigem esitatakse uusi uurimisküsimusi. Maskuliinsuse uuringud, mis paljuski lähtuvad soouuringutest ja feminismist, käsitlevad muuhulgas kategooriaid, nagu mehe keha, töö, isadus, seksuaalsus, vägivald jne. Kaido Ole loodud mehekeskses maalimaailmas on ta kõiki neid temaatilisi aspekte korduvalt eri viisidel käsitlenud. Ja kuigi „emotsioonid” ja „emotsionaalsus” võivad tänases Eestis olla negatiivse laenguga („emotsionaalselt ülesköetud naine”), siis Ole maalidel arenevaid süžeesid saab kirjeldada just nende sõnadega. Kui ma vaatan maale seeriast „Vaikelud” (2011), siis surun pinevusest hambaid kokku, sest lõuenditel olevad kompositsioonid on justkui kohe kokku kukkumas ja see tekitab mingil põhjusel üsna tugeva ärevuse. „Värdjate” seeria (2014) ja kollaažid (alates 2014) ärritavad veidi oma infantiilsuses, aga kujutatud tegelastel, kes paslikud lasteraamatute illustratsioonideks panna, peegeldub olemisest ilmekas tundeelu. Isegi anonüümsed pallpead äratavad välja pakutud stseenides üsna tihti kaastunnet, sest vahel tundub kunstniku loodud sotsiaalne konstruktsioon niivõrd ebaõiglane. Ole näib olevat tundlik isiklike lugude vestja – mitte mööbeldav tunnetega virvarritaja, vaid indutseeritud selgushetkede edastaja.

Maskuliinsus kui mehe identiteedi olulisim osa ning viis, kuidas me oma elusid elame, kujundatakse ka perekonnas, kuid märksa mõjusamalt eri sotsiaalsete institutsioonide kaudu läbi majanduse, kultuuri, keele ja poliitika. Seksuaalsuse kategoorias on 20. sajandil kõige enam panustanud juba mainitud psühhoanalüütilised teooriad, mis püüavad mõtestada indiviidide vastupandamatuid tunge ja emotsionaalseid puhanguid, mis moodustavad olulise osa ka inimese erootilises kogemuses ja suhetes. Seksuaalsuse sotsiaalne voolimine on sotsioloogide John Gagnoni ja William Simoni uurimuse järgi pea 2000 aastat vana varakristlik traditsioon.[18] Nõukogude Liidus oli seksuaalsus riigi poolt ideoloogiliselt kontrollitud hariduse, juriidika ja tsensuuri kaudu ning sellest aspektist on mõistetav, et ka kunstnike jaoks oli Eesti taasiseseisvumise järgselt oluline vabadus vastavaid teemasid loomingus käsitleda.

Selle parim ja temaatiliselt mahavaikituim näide on „Nimeta CXXXI” seeriast „Pallpead, kohtumine Reaalsusega” (1999), kus päriselu asju on kujutatud võimalikult reaalselt. Konkreetsel teosel on kujutatud justkui kehast välja lõigatult naise väliseid suguelundeid koos eraldiseisva pärakuga ning neile amputeeritud tükkidele lähenevat pallpead, kellele on sel korral külge maalitud üsna mehelikud käed. Ülo Soosteri vaoshoitud „Huuled” (1964) kahvatavad selle osaliselt fotorealistliku kompositsiooni kõrval.

„Nimetatud töö puhul tahtsin oma hetero-vaatepunktist puhastada seksi kõigest vähegi kõrvale jäetavast ja jätta alles ainult hädavajaliku, ning ma arvan, et see mul ka õnnestus. Ja tõesti, seda tööd ei kommenteerinud keegi, aga minu jaoks oli see selge töövõit.”

Oleks rumal uskuda, et elatakse subjektina oma elu, mis on vaba võimust, kontrollist ja agentsusest. Näib, et selle teose puhul võib autoripositsioon olla naisi võimestav, kuid kahtlus jääb, et see lähtub arusaamast, et tõeline naise orgasm on midagi, mida vaid mees saab naisele pakkuda. Seega ei vabasta see seisukoht veel heteroseksuaalse koituse situatsioonis mehi hirmust ebaõnnestuda. Teise laine feminism hakkas naisi üles kutsuma ennast rahuldava tulemuse nimel seksuaalsuhetes ise rohkem panustama.[19]

Naise ja ka mehe keha, identiteeti, teise mõistmise määra või ka võimusuhteid uurivaid teoseid on Kaido Olel veel. Praeguseks hävitatud maaliseeria „Nimeta CLXXI–CLXXIX” (2002), mille dokumentatsiooni eksklusiivselt käesoleva raamatu kaante vahelt leiate, oli eksponeeritud Małgorzata Lisiewiczi kureeritud grupinäitusel "Closing the Distance" Gdanskis Łaźnia Kaasaegse Kunsti Keskuses Poolas aastal 2002. Sarnane, aga tegelikult hoopis teise loogikaga, hilisem ja vastupidiselt ehk vertikaalselt loetav seeria on „Mees ja naine” (2003). Esimest pidas Ole niivõrd ebaõnnestunuks, et otsustas selle hävitada ja oma rahulolematuse põhjust ta enam ei mäletanudki. Sisult tundub see ambivalentne: kas tegemist on küsimusega, et kelle jalas on püksid (ülekantud tähenduses), või hoopis filosoofilisemalt näiteks taoismiga (mees- ja naisalge meis kõigis)? See on heaks näiteks, kuidas ratsionaliseerimine ja kontekstualiseerimine jõuab tasapisi kunstniku tegudele järele, sest inimene on saanud iseendast ja ennast ümbritsevast pisut teadlikumaks.

***

Kuna aeg-ajalt kerkib ka vabas ühiskonnas üles arvamusi või ka reaalseid poliitikaid, mille raamistikus nii naisi kui ka mehi peetakse kõigest tulutoova potentsiaaliga ressursiks, pelgalt ühikuks demograafia või majanduse kasvu mehhanismis, siis on ajatult oluline küsida, kas ja mis on viimase kolmekümne aasta jooksul meie eneseteadvuses muutunud ja mis neid siirdeid iseloomustab?

Kaido Ole on pälvinud laialdase ühiskondliku tunnustuse – kangelased on oma rahva nägu. Selle positsiooniga kaasneva kohustuse ja võimaluse ajel on Olele omistatud ligipääs rääkida inimestega päriselt olulistest asjadest – sotsiaalsetest suhetest, enese ning teiste määratlemisest esimese kaudu. Ei saa olla vaba, kui ei suudeta loovalt mõelda, kuid ollakse vaba, isegi kui loov mõtlemine on sunniviisilise indoktrinatsiooniga alla surutud.[20]

„Ka kunstniku roll on minu jaoks eelkõige inimese roll. Läbi kunsti tegemise saada lõpuks veidi rohkem aru, mis selle elamise mõte võiks olla. Tegelikult on ju elamine äärmiselt filosoofiline tegevus, kohe kui sellele mõtlema hakata, aga õnneks või kahjuks oleme endi jaoks organiseerinud massiliselt asendustegevusi teel sünnist surmani, nii et võib vabalt jõuda surivoodini eriti juurdlemata, et miks see kõik. Ikka on vabandusi ja ettekäändeid, kuigi seeläbi loobutakse hoopis kõige huvitavamast.”

„100 kohvrit”

Kaido Ole oma Tallinna Kunstiülikooli stuudios diplomitöö tegemise ajal 1991–1992

Kaido Ole oma stuudios Tallinnas augustis 2022

Näitus „Tantsuõhtu üksikute südamete klubis”

Läti Rahvusliku Kunstimuuseumi Arsenale saalis Riias, 2019

  1. Autori intervjuu Kaido Olega (aprill, 2022). Siin ja edaspidi väljavõtted samast intervjuust, kui pole märgitud teisiti.

  2. Edley, Nigel. Men and Masculinity: The Basics. Routledge, 2017, lk 11–16.

  3. Ole, Kaido. Rüki galeriis toimunud isiknäituse „Pealinna salat” pressitekstist, 2022. https://www.rukigalerii.ee/uudised/kaido-ole-pealinna-salat (Vaadatud 12.04.2022)

  4. Autori intervjuu Kaido Olega.

  5. Walicki, Andrzej. Marx and Freedom. – The New York Review of Books, 24.11.1983.

  6. Vadi, Urmas (toimetaja). Sada Eesti mõtet. Keegi tundmatu kartulikoortest (raadiosaade), 2018. https://kultuur.err.ee/686965/sada-eesti-motet-keegi-tundmatu-kartulikoortest (Vaadatud 13.04.2022)

  7. Pilvre, Barbi. Eesti mehelikkused – Vikerkaar, nr 4–5, 2014, lk 47.

  8. Masso, Iivi. Vabaduse eufooria või postkommunistlik pohmelus? – Ülbed üheksakümnendad Probleemid, teemad ja tähendused 1990. aastate eesti kunstis. Sirje Helme, Johannes Saar (toimetajad). Kaasaegse Kunsti Eesti Keskus, 2001, lk 24.

  9. Pilvre, Barbi, lk 52–53.

  10. Hint, Mati. Rahvuslus – kas vaid panus uue eliidi kujundamisel? – Sirp, 18.10.1991.

  11. Juske, Ants. Postkommunistliku kunsti müüdid ja reaalsused. – Ülbed üheksakümnendad. Probleemid, teemad ja tähendused 1990. aastate eesti kunstis. – Sirje Helme, Johannes Saar (toimetajad). Kaasaegse Kunsti Eesti Keskus, 2001, lk 19.

  12. Kabesh, Amal T. Landscapes of Masculinities. – Postcolonial Masculinities. Emotions, Histories and Ethics. Routledge, 2013, lk 34.

  13. Hümn. Kaido Ole koduleht, https://kaidoole.eu/galerii/a106d691-9322-4022-b338-16e5adb88552/humn-2007 (Vaadatud 16.07.2022)

  14. Kelomees, Raivo. Young British Art [ei võrdu] Young Estonian Art. – Sirp, 11.05.2001.

  15. Rander, Tanel. Kui sõna saab lihaks ja liha sureb. – Müürileht, 20.03.2015.

  16. Eduard ja Kaido Ole „Laud”. Kaido Ole koduleht, https://kaidoole.eu/galerii/6794aff4-4837-4ef8-96c6-ef94d04153b4/eduard-amp-kaido-ole-quot-laud-quot-1996 (Vaadatud 20.04.2022)

  17. Mākslas muzeji. Kaido Speaks: Self-Love, www.youtube.com/watch?v=SpeOGdDPn-k (Vaadatud 25.08.2022)

  18. Gagnon, John H.; Simon, William. Sexual Conduct: The Social Sources of Human Sexuality (2nd edition). Routledge, 2011.

  19. Edley, Nigel, lk 120.

  20. Walicki, Andrzej. Karl Marx as philosopher of freedom. – A Journal of Politics and Society, 2. köide, nr 4, 1988, lk 10.

Masinana inimeste keskel. Kaido Ole enesekujutised

Eero Epner

Eero Epner (snd 1978) on kunstiteadlane, kriitik ja dramaturg.

Unenägu

Ühel hiljutisel ööl nägin ma unes, et koristan Kaido Ole ateljeed. Minu käes oli tolmuimeja, millega otsisin tolmurulle, kuid ei leidnud kliiniliselt puhtalt põrandalt midagi. Ole oli samal ajal ka ise ateljees, rääkis telefoniga ja ütles kellelegi: „Mulle ei meeldi psühhopatoloogiline kunst.” Mäletan, et mõtlesin, undav tolmuimeja käes: milline paradoks – säärane kunst talle ei meeldi, aga ometi ta teeb seda. Siis ärkasin.

Tema ise

Kaido Ole esimene autoportree (1990) kujutab teda ennast rohkem kui 30 aastat tagasi, 28-aastasena. See on esimene ja ühtlasi viimane autoportree, kus me saame rääkida soovist tabada välist realiteeti ja seda psühholoogiliselt pingestada. Noor kunstiinstituudi tudeng põrnitseb otse vaataja poole, tema ilme proovib – nagu sageli autoportree žanr ette näeb – väljendada mittemidagi. Olla neutraalne ning ilma mingisuguse sisemise dramaturgiata. Psühholoogiline särin ei ilmu ekspressiivselt inimese maalitud palgeile, vaid surub end kas pigem väikestesse detailidesse (näiteks silmavaade), kadreeringusse (otse vaataja poole vaatamine ei ole normaalne inimlik olukord ja toob kaasa ebamugavustunde, vaataja muutub vaadatavaks ning tekib tunne, nagu oleksid maalil kujutatud fiktsioonile midagi võlgu, näiteks selgituse või kümme rubla) või siis neutraalsusesse enesesse.

Puhastades modelli näo võimalikest literatuursetest süžeedest, mis juhataksid meid kõikvõimalike selgitavate oletusteni (modelli karjeks avatud suu viitamas eksistentsiaalsetele muredele, kipra kistud kulmud kõnelemas rangusest või ebaõnnestumisest eraelus, naeratus viitamas õnnele või kontrollimatule totakusele jne), võtab kunstnik ühtlasi meilt võimaluse pageda illustratiivsuse sohu. Sinna, kus tunneme kergendust, kuna meile on antud põhjendused, miks inimest on kujutatud ühel või teisel moel. Ole autoportree häirivus tuleb selgituste puudumisest, ekspressiivsus sünnib täielikust neutraalsusest, me satume segadusse ja tahaksime kiiremini järgmise maali ette liikuda. Jutustus on pealtnäha justkui olemas, kuid see on tühijutustus: näeme küll inimest, kuid ta on dramaturgiliselt õõnes, siia ei ole ladestatud midagi, millest võiksime kinni haarata, ja juhtub üks väikeseid argiõuduseid – me seisame silmitsi inimkäitumise vormiga, millel puudub kiiresti hoomatav selgitus.

Sealjuures tuleneb Kaido Ole autoportree ebaloomulikkus selle täielikust loomulikkusest. Ole maalis teose peegli abil, püüdes tabada just nimelt paljast reaalsust tema ilmetuses, paigutamata ennast illustratiivsetesse hingeseisunditesse või fiktsionaalsetesse keskkondadesse. Näeme küll kunstniku soovi välja tuua modelli nahavärvi, tabada varjundeid ning demonstreerida seeläbi oma suutlikkust imiteerida tegelikkust, kuid teda tabab topeltläbikukkumine. Esiteks ei ole säärases maalitud loomulikkuses mitte midagi loomulikku. Maal on alati fiktsioon ning nagu värsirida, ei suuda ka pintslilöök kunagi asendada tegelikkust. Seetõttu proovib Ole autoportree küll peita iseenese fiktsionaalsust, mängida ennast välja normaalse lihtsa peeglissevaatamisena väikese kunstilise nüansiga, kuid ometi on tegemist läbinisti lavastusliku olukorraga. See on endakujutamise teater, isegi kui ta väidab, et kõik dekoratsioonid on tehtud autentsetest materjalidest.

Teiseks seisab aga läbikukkumine Ole abikaasa armutus hinnangus, et Ole ei näe siin maalil välja nagu Ole. Ta justkui on tema ise – kuid pole seda üldse. Püüdlus tõelisuse poole ei õnnestu, autoportree üdis olev fiktsionaalsus, mis on proovinud ennast kogu aeg looritada autentsuse atribuutidega (näiteks võimega imiteerida nahavärvi või tabada vallatut juuksetukka), paljastab end abikaasa silme ees ja maali peategelane muutub hetkega läbinisti fiktsionaalseks – ehk selleks, kes ta on algusest peale olnudki. Peitusemäng, trikitamine, vaatajate tillitamine on igasuguse portreekunsti lahutamatu koostisosa, kuna meelitab vaatajat uskuma nähtava autentsust. Erinevalt maastikumaalist või abstraktsest ekspressionismist või ükskõik millisest teisest maalikunsti žanrist seame me portreekunsti õnnestumise kriteeriumiks tema sarnasuse tegelikkusega. Kui kunstnikul on õnnestunud tabada modelli kortsus näojooni või läbitungivat pilku, loeme selle teose molekulaarsel tasandil edukaks – kõige põhilisem on olemas. Ja ometi on see vaid järjekordne maalikunstile niivõrd iseloomulik sussaaninlik retk, kus meid meelitatakse uskuma midagi, mis on väljamõeldis. Pole olemas autoportreed, mis ei oleks läbinisti, põhjani, kõige viimase detailini fiktsioon, kuid ainus viis, kuidas meid selle äratundmisele äratatakse, on siis, kui abikaasa ütleb: pole sarnane! Vaevaga üles ehitatud kulissid langevad, professionaalsest käsitööoskusest pole piisanud, kunstniku enesekujutus on osutunud vaid nõdraks muinasjutuks, mis ei veena kedagi.

Võimalik, et abikaasa armutus oli üheks põhjuseks, miks see jääb viimaseks Kaido Ole autoportreeks, kus ta on 20. sajandi modernismist pärit modelleerimisvahenditega iseennast kujutanud. Esimene töö paljastas koheselt iseenese fiktsionaalsuse ning kuigi järgneb kümneid maale, kus me näeme maalidel taas kedagi, kes on väga sarnane Kaido Olega, on need maalitud nii tehniliselt kui dramaturgiliselt teistmoodi.

Enam kunagi ei näe me järeljärelimpressionismist pärit maalimislaadi, kus proovitakse õõtsuda subjektiivsuse ja objektiivsuse hapral purdel – kukud ühele poole, oled liialt külmalt realistlik, langed teisele poole, muutud magusaks fantaseerijaks. Selle asemel valib Ole oma arsenali edaspidi midagi õrnalt poetiseeritud fotorealismi sarnast, mis võimaldab vaadata iseennast pigem objekti või karakterina kui tegelikkuse hingestatud agendina. Või siis abstraheerib ta endakujulised tungid ja ihad geomeetrilisteks pallpeadeks, keda võime siiski käsitleda samuti Kaido Ole autoportreedena.

Selleks oletuseks annab tõuke järgnevate teoste dramaturgiline kude: me näeme Ole maalidel edaspidi mitte enam neutraalseid, ilma tegevuseta passiivseid minapilte, vaid süžeeliselt mitmekihilisi seiklusjutte, kus kas äratuntavalt Kaido Ole või siis abstraktsed pallpead näevad enamasti vaeva argieksistentsialistlike situatsioonidega. Enam ei põrnitseta vaatajale otsa ega oodata vastuseid temalt, vaid proovitakse neid leida ise, demonstreerides peamiselt küll läbikukkumisi, hädasolemisi või paradoksaalseid olukordi, kus vastuseid ei olegi. Tõsiselt kaadrisse vaatava Kaido Ole asemel näeme edaspidi pigem iseenese naeruväärsust sõbralikult paljastavat karakterit. Kaido Ole 30 aastat kestvatest autoportreedest saab tema inimlike pürgimuste ja nende pürgimuste läbikukkumiste dokument, omalaadne maalitud odüsseia, kus kõikvõimalike mütoloogiliste kiusatuste asemele astuvad hoopis igapäevased situatsioonid, eksistentsikitš, mis ümbritseb Ole maalide tegelast igal kolmapäeval, neljapäeval ja reedel.

Seetõttu sünnib ka kummaline paradoks, kus Kaido Ole kõige esimene autoportree pürgib pealtnäha kõige suurema omaeluloolisuse poole, imiteerides Ole väljanägemist ja rõhutades tema neutraalsust, millele võime projitseerida kõikvõimalikke ihasid, hirme ja õnnestumisi – ja samas kukub see omaeluloolisusest kõige enam välja, sest piirdub ainult iseendaga (ja sedagi – meenutagem abikaasa sõnu! – mitte just hiilgavalt). Ole esimene autoportree on nartsissistlik autoportree, sest tema ümber pole kedagi teist ega midagi muud. On ainult tema absoluutses ainsuses ja ainus, mis peale Ole veel siia teosele mahub, on abstraheeritud maaliline keskkond – ent kuna Ole on maalikunstnik, siis on ka see abstraheeritud keskkond üks tahk tema autoportrees. Päriselu gaasiarvete, hakklihamasinate ning seinapistikutega jääb siit maalilt välja ja seetõttu pole tegemist omaeluloolisusega, vaid ainult iseendaga.

Sealjuures leiab aset maalisisene huvitav pingestatus, kus maaliline foon (Ole tegi seda küll mitu korda ümber) mõjub pealtnäha küll tavapärase portreetaustana, millel on mitmeid erinevaid funktsioone (dekoratiivsusest iseendale iseloomuliku kunstnikukäekirja väljatöötamiseni, milles võib samuti näha autoportreelist tungi, iseenese defineerimist), kuid üks kollakas joon teeb Ole pea kohal lugupidava jõnksu. See joon ei järgi iseenese kulgemise loogikat, vaid asetab end hierarhiliselt autoportreest madalamaks, võttes arvesse Ole peakuju ja kujundades oma liikumistrajektoori selle järgi. Seega ei ole foon lihtsalt neutraalne taust, vaid suhestub modelliga, kuid tema suhestumine on nagu alluva suhe ülemusega: laiutab oma kabinetis, kuid taandub kohe, kui uksele ilmub tähtsamate pagunitega inimene.

Säärane hierarhiline suhe modelli ja tema fooni vahel rõhutab ühelt poolt muidugi veel kord autoportree nartsissismi, sest mitte ainult ei oma mitte mingisugust tähtsust argielu rekvisiidid, vaid ka maalilised vahendid painutavad end minakujutise järgi. Teiselt poolt annab aga abstraheeritud foon autoportreele teatud ajatu või isegi müütilise kangelase tunnused. Päriselu taandub kaevikutesse ja me näeme Ole ilmumist meie ette lahus ajast ning ruumist. Ta on tema ise, ilmetu ja neutraalne, omalaadne puhas ekraan, mis pürgib pealtnäha wie es eigentlich gewesen ist printsiibi poole (selle näitamise poole, kuidas asjad tegelikult olnud on). Teiselt poolt aga domineerib modell kogu maalipinda, valitseb ka oma vaataja üle ning hoolimata tema paigutumisest maali alaserva, sõbralikest toonidest ja kollase joone naljakast kõverdumisest, on see autoportree diktaatorlik (nagu enamik autoportreesid). Kõik keerleb siin ümber minajutustuse, mis ainult imiteerib omaeluloolisust, kuna siin pole lugu ega elu. Kaido Ole autoportreede alguses seisab maal, mis on jäänud tema ainukeseks autoportreeks selle sõna maaliajaloolises tähenduses – kui miski, mille peamiseks ülesandeks on pühitseda inimest tema ainukordsuses, puhastatuna sisemistest pingetest, ümbritsevast eksistentsimürast ning fiktsionaalsetest jutustustest. On ainult see, kes on – Kaido Ole. Kuid tedagi tegelikult pole.

Fiktsioon

Kaido Ole autoportreede ulatust on raske numbriliselt väljendada. 30 aasta jooksul on ta maalinud hulgaliselt töid, kus me tunneme ära Olele väliselt vägagi sarnase tegelase, kuid tema autoportreelisust ei saa raamida ainult sääraste teostega. Siia ritta võib lugeda kindlasti ka terve rea teoseid, mis kujutavad nn pallpäid, mida võib nimetada Kaido Ole geomeetrilisteks alter ego’deks, kuna nende dramaturgilises laetuses ja käitumismaneerides on midagi väga kaidoolelikku. Mõningaid oletusi Ole ja kujundi samastumise kohta võib teha ka maalist maali rändava munni puhul, kus neljatäheline karakter näib kehastavat mõningaid maskuliinseid ning totakaid tahkusid kaidoolelikus tüpaažis. Lisaks võib Ole ilmuda omaenese maalidele kirjutatud tekstina või mõnel muul kujundlikul moel, näiteks maalib ta kord korduse oma vanaonu Eduard Ole maalist. Mõlemad maalid kujutavad geometrismi võtmes esemeid ruumis, kuid nende literatuurne taust joonib alla autori isiku ja tema veresugulussideme.

Seega on Kaido Ole silmatorkavalt suure osa oma loomingust rajanud iseendale. Sealjuures tuleb aga kohe märkida, et see „ise” on küll nabanööri pidi seotud tegelikkusega, kuid siiski on tegemist fiktsiooniga – dramatiseeritud karakteriga. Ole maalid ei lähtu autobiograafilistest ega isegi mitte psühholoogilistest aspektidest, tegemist ei ole autentsuse poole pürgiva omaeluloolise jutustussarjaga. Ole teeb mõnes mõttes seda, mida postdramaatilises teatris on harjutud nimetama „iseenda mängimiseks”. See tähendab, et lavale tulev näitleja ei kehastu ümber mingiks täienisti fiktsionaalseks tegelaseks, vaid väidab end olevat laval „tema ise”. Kasutades oma nime, viiteid ja tsitaate oma eluloost ning kehvema eelarvega lavastuse puhul ka iseenese rõivaid, veenab ta vaatajat esmalt iseenese autentsuses. See olen mina, ma pole keegi teine, ütleb säärane näitleja.

Ja ometi on tegemist manipulatsiooniga, millel on vähe pistmist autentsusega. Esiteks on juba teoreetilisel tasandil võimatu väita, et laval saab olla keegi tema ise. Lava on semiootilise ümberlülitumise paik, kus kõik tegelik muutub märgiks – või see poleks lava. Maalikunstis on lõuend samasugune lava: kõik, mida siin kujutatakse, ei ole enam tema ise, isegi kui ta seda väidab. Me võime näha maali pinnal Kaido Olet, tunda ära talle iseloomulikud maneerid, žestikulatsiooni, miimika, ja me võime näha, et teda on kujutatud paljudel maalidel spetsiifiliselt kunstnikuna ja Olega mõned vestlusraundid pidanuna võime hakata nägema ka seoseid Kaido Ole maailmavaate ning tema maalimissüžeede vahel. Näiteks ühendab mõlemat eriline huvi inimeseks olemise vastu argirutiinis – milliseid valikuid, paradokse ja kimbatusi see endas kätkeb. Kuid kõigest hoolimata ei ole – ega saagi olla – tegemist Kaido Olega, vaid karakteriga nimega „Kaido Ole”. Vahe on väike, kuid fundamentaalne ja muudab maalide lugemismudelit otsustavalt.

Nii ei ole meil mitte mingisugust mõtet käsitleda Kaido Ole teoseid pihtimusena, mille eesmärgiks on avada iseenese sisemaailma vaatajale. Selle asemel on tegemist lavastatud keskkondadega, mille tuumaks on iseenese nägemine mitte lõpetatud inimolendina, vaid dramatiseeritud karakterina ühes suuremas jutustuses. Ole näeb ja näitab ennast nagu multifilmitegelast, koomiksikangelast või huvitavat natuuri mõnes romaanis – reaalsusest kergelt irdunud ja müstifitseeritud (aga mitte poetiseeritud) olend, keda võib kergesti asetada üha uutesse ja uutesse maalilavastustesse. Ta on muutunud inimesest protagonistiks: fiktsiooniks, sest ühelt poolt on nii lihtsam seigelda kõige veidramates süžeedes, teiselt poolt on aga just fiktsioonina parem ligi pääseda tõele. See on kummaline paradoks, kuid kunstis sageli kehtiv: vahel peab tõde selleks, et säilida tõena, põgenema väljamõeldisse (Aare Pilv).

Niisiis on üks võimalusi Kaido Ole autoportreelisuse vaatlemiseks näha seda fiktsionaalse karakteri seiklustena. Iseenese fiktsionaliseerimise filosoofiliseks põhjenduseks võib aga lugeda soovi kasutada fiktsionaalsust omalaadse tööriistana, mille abil manipuleerides on võimalik paremini, veenvamalt jõuda iseeneseni – ent iseenese kui üldistuseni. Nii juhtub see ka postdramaatilises teatris, kus mitmed näitlejad tunnistavad, et viimane asi, mis neid lavale minnes huvitab, on iseenese eksponeerimine iseenesena. Õnneks on see võimatu (sest nad lähevad ikkagi lavale) ja teiseks ei ole see ka nende eesmärk, vaid kasutades enda ihu, kõnet ja (sageli välja mõeldud) viiteid oma elule, muutuvad nad üksikisikust üldistuseks. Nende lavaline olek paisub nagu vette pandud leivatükk, säilitades küll esialgse vormi (ehk nende justkui-iseeneseks-olemise), kuid täienedes mingite tähenduslike kihtidega, mida on isegi raske verbaliseerida. Selle paisumise lõpptulemuseks on aga millegi väitmine mitte iseeneseks, vaid inimeseks olemise kohta laiemalt.

Ent miks on säärane kaudtee parem? Miks taandatakse autoportreelisus tööriistaks, autentsuse asemel ihaletakse fiktsiooni? Nii mõnedki ütlevad, et sel juhul on tulemus vähemtatisem. Tegemist pole sentimentaalse minapihtimusega, nartsissistliku autoheroiseerimisega, vaid vastupidi – iseenesest eemaldumisega, et naasta enda juurde kontseptuaalselt, mitte sentimentaalselt. Vabastada iseend iseendast: see tähendab liigsetest autobiograafilistest ahelatest, mis võiksid kaasa tuua emotsionaalse müra ning juhataks meid tundedetailide rappa, ja proovida jõuda hoopis neutraalsema iseendani, vaadates iseend distantseeritult, ja üldistada iseend. Säärane liikumine, kus esmalt võetakse kunstiteose aines oma elust (näiteks enda maailmavaatest), kuid seejärel liigutakse endast eemale, ongi Kaido Ole loomingule ilmselt iseloomulik.

Elu protagonist

Olles vaadanud Kaido Ole minakujutuse erinevaid režiime, milles domineerib fiktsionaliseeritud mina, võiks küsida selle elus kõige valusama küsimuse – miks? Miks Kaido Ole maalib ennast, mis olukordades ja suhetes, ning milliseid väiteid tema teosed esitavad? Enne literatuursetest süžeedest vastuste otsimist võiks vaadelda aga hoopis Kaido Ole minakujutuse maalitehnilisi aspekte. Millistel viisidel Ole ennast maalib ja mida see väljendab?

Ole ei ole fotorealist selle sõna ajaloolises tähenduses, vaid poetiseerib oma tõetruud lähenemist määral, kus hüperrealistlik reaalsuse fetišeerimine asendub skemaatilisema käsitluslaadiga. Ole ei ole isegi niivõrd maalitud, kuivõrd visandatud tüpaaž. Me näeme koomiksilikku kujutamist, kus karakter avaneb meile koheselt üldistusena ning maalitehnilistele finessidele on pööratud vähe tähelepanu. Me ei saa Ole minakujutuse puhul rääkida erilisest tööst valguse ja varju, koloriidi, pintslikirja või muude modernistlike väärtustega. Ole ei eira neid täienisti. Näiteks 1999. aastal valminud maaliseerias „Pallpead. Kohtumine reaalsusega” on ta põhjalikult keskendunud kinganinade valgusrefleksidele ja püksivoldistiku efektide väljatoomisele (klassikaline nipp, kuidas edvistada oma tehnilise vilumusega), kuni erinevate varjude ja valgusüleminekute esilemanamiseni.

Kuid printsiibina välistab Kaido Ole maalimislaad füüsilise presentsuse rõhutamise. Tema minakujutised ei ole kuidagi taktiilsed, neis justkui polekski liha, vaid on ainult pind. Seeläbi lahustab Ole veelgi võimalusi käsitleda teda kehalise olendina ja joonib alla minapildi mittekehalisi, märgilisi ja kontseptuaalseid karakteristikaid. Nii saavad maali lugedes oluliseks just literatuursed süžeed, kuna maalimisteo teatud abstraktsed iseväärtused – koloriidikäsitlus või faktuur – ei oma Kaido Ole enesekujutistes peaaegu mingit tähendust.

Samas võiks seda kõike vaadata ka teistpidi. Võime näha tähendust tähendusetuses ehk seda, kuidas füüsilise kaotamisega soovib Ole meile ehk öelda midagi olulist ka inimeseks olemise kohta. Võimalik, et tema otsus modelleerida oma modelli napilt viitab ühtlasi otsusele liikuda inimesekäsitluses väiksema individualiseerituse poole. See tähendab, et Ole märkab või huvitub pigem universaalsustest: sellest, mis ühendab suurt osa inimestest, mitte sellest, mis neid eristab ja eripäraseks teeb. Kordused, mustrid inimkäitumises on Ole jaoks kõnekamad kui erakordsete lugude jutustamine, mis võiks juhtuda vaid vähestega. Muidugi võib napis füüsilisuse rõhutamises näha ka aseksualiseerimist, ratsionaliseerimist, emotsionaalse volüüminupu vähemakskruttimist ja muud säärast, kuid olles põgusalt kursis ka Ole mõningate maailmavaateliste seisukohtadega, julgeks oletada siiski tema soovi keskenduda universaliseerimisele. Ole ei ütle oma maalidel, et me oleme kõik üks – kuid ta ei ütle ka, et me oleme kõik unikaalsed.

See liikumine saab veelgi iseloomulikumaks siis, kui me vaatame ka Ole nn pallpäid tema autoportreede invariandina. Pallpeadki on kujutatud pigem mehhaanilise või peaaegu masinliku kordusprintsiibi kaudu, kus karakteerse erimärgisena näeme muutumatult korduvat valgusrefleksi nende pealagedel, kuid see on ka kõik. Mingeid individualiseerivaid tunnuseid Ole ei maali, tegemist on tasapinnalise tüpaažiga, kes juba seeläbi muutub puhtalt universaalseks märgiks. Väheneb erilise, erakordse osakaal karakteris ja seeläbi tõusevad esile hoopis olukorrad – „mina” asemel on olulisem jutustus, kus see „mina” tegutseb. Ja vähendades karakteri füüsiliste individuaalsuste osatähtsust, tõusevad esiplaanile hoopis impulsid, reaktsioonid, mingisugused aktiivsuskirjeldused. Kui vaatame Kaido Ole minapilte, siis vaatamegi ennekõike mitte seda „mina”, vaid kuidas „mina” tegutseb. Pole olemas Ole autoportreesid ilma aktiivse agentsuseta – mõnes mõttes ongi Kaido Ole enesekujutised mitte psühhologiseeritud minidraamad, vaid mitme agentsuse – toimimisvõime ja -sihi –kaardistused.

Kunstnik

Esimeseks sääraseks agentsuseks on Kaido Ole kunstnikumina. Näeme mitmeid töid nii varasemast kui hilisemast loomejärgust, kus minategelane on äratuntavalt kunstnik. Sealjuures väljendavad enamik teoseid huvitaval kombel kunstniku puntrasolekut. Klassikalises portreemaalis eksponeerib kunstnik ennast sageli triumfile viitavate rekvisiitidega (pintsel, palett, barett), kuid Kaido Ole kunstnikumina ilmub maalidele pigem kergelt naeruväärse pajatsina. „Kaido kunstikoolis” (2010) näeme pintsli otsas ratsutavat tolvanit, kelle pintsliots asendub tema verd või tušši tilkuva peaga – näeme kunstnikuagentsuse tühistamist, teatud koomilist autodafeed. Sarjas „Puss” (2012) peeretab paleti ja pintsliga varustatud tüpaaž erineva kompositsiooni ja koloriidiga haisu ning sarjas „Speed III” (2005), kus plekikääridega lõigatakse maha sõrmi, võime näha veel üht sümboolset autodafeed, sest kes on maalikunstnik ilma sõrmedeta?

Säärane enesetühistus läbi enesekujutuse, iseenda maalimine sooviga iseennast kahtluse alla seada, enda fikseerimine ja defineerimine lõuendil, mille tulemuseks on hoopis segadus ja määramatus, lühidalt – autoportreelisus, mille eesmärgiks peaks olema iseenese konstrueerimine, osutub dekonstrueerimiseks – saab veelgi rõhulisema märgi mõnedes maalides, kus me ei näe küll Kaido Olet alati personaažina, küll aga tegeletakse aktiivselt tema piirsõnavara laiendamise, küsimärgi alla seadmise ja täiendamisega.

Nii on Kaido Ole mitmel korral teinud koostööd autoritega, kelle loomekäekiri pole tema omast lihtsalt erinev, vaid isegi radikaalselt vastanduv. Olles ise ratsionaliseeriv, loogiline, maali pinnal nii kompositsioonis kui ka emotsionaalses tempereerituses tasakaalu otsiv, on ta kutsunud enda partneriteks mitmel korral autoreid, kes lähtuvad hoopis unenägudest, teadvustamatuse teadvustamisest, maalivad ekspressiivselt, purskeliselt. Urmas Muru või Marta Stratskasega koos tehtud teosed toovad Ole maalidesse selle, mida seal muidu ei oleks – investeerivad sinna võõraid impulsse, nad on Ole seisukohast vaadates maalilised Teised, tema teoste terviklikkust ohustavad, murendavad ja lammutavad kodukäijad. Muidugi võib sääraste võõraste impulsside tulekut vaadata ka „lisaväärtusena”, tegemist on hoopis koostöö ja sümbioosiga, ent kui lähtume Kaido Ole autoportreelisest käekirjast, siis kahtlemata see kirjeldatud koostöö kaudu teiseneb, muutub, ja seeläbi ka kaotab oma senise terviklikkuse.

Seeria „Kõik koos” (2018) kujutab aga Kaido Olet keset maailma kunstiajalugu. Ta seikleb oma maalijatunkedes Matisse’i, de Chirico, Picasso, Toomiku, Notke, Soosteri, Hockney, Vasarely, Magritte’i, Eduard Ole ja teiste teoste seas. See pole tema mõjuängi sfäär: paljud nendest autoritest on olulised pigem tänu oma märgilisele tähendusele kunstiajaloos, kuid siiski võib mitmete puhul näha ka teatavat mõju Ole enda loomingule. Mõju tuleb välja juba seekaudu, et kõik need tšempionid on kujundanud maalikunsti palge – ja sellesama palge ees peab maalima ka Ole.

Tema karakter tegutseb neis maalides uudishimuliku abistajana. Haarab palgiotsast, imiteerib maalitud žeste, teeb pallpeadele giidituuri ja uurib ka ise huvilisena seda, mis tehtud enne teda. Tema agentsus muutub siin autori omast kaasaelajaks, innukaks väikeseks abimeheks, kes ise pintslit kätte võtmata on korraga vahepealsel alal – riietanud end küll maalimisriietesse, ei hakka (ei suuda?) ta selles meistrite galeriis siiski ise maalima hakata. See on Kaido Ole autoportree mitmel tasandil – tema inimesena, tema kunstnikuna, tema lülina maalikunsti ketis –, kuid ka siin ei näe me teda triumfaalselt ennast kunstnikuna kehtestavana, vaid maksimaalselt teisi abistavana või nende surematuid taieseid imiteerivana. Kaido Ole kunstnikuagentsus on tema maalidel mitte ebaõnnestuja agentsus, küll aga pealtnäha kummaline, kuid tegelikult loogiline agentsus, mis koosneb täieliku maksimalisti ja lõputult naeruväärse kombinatsioonist.

Mees

Spetsiifiliselt sooline agentsus sigineb Ole teostesse 1999. aastal, mil Ole nimetab ka ise pallpea enda geomeetriliseks alter ego’ks ning näitab tema kohtumisi „lihaliku reaalsusega”. See hõlmab kõige muu hulgas masturbeerimist roosiõiele, uudistamist vitu juures, ebamäärast rapsimist läikiva musta meestekinga kõrval ning punase auto kapoti peal istumist, pea asemel rehv. Neli aastat hiljem valmib maaliseeria „Mees ja naine” (2003), kus mehe pea on kadreeringust ära lõigatud – me ei tea, kas see on just Kaido Ole. Huvitaval kombel toob dekapitatsioon koheselt kaasa ülejäänud keha lihalikkuse. Nii alasti mees kui naine pole enam maalitud skemaatiliselt, vaid modelleeritud kolmemõõtmelisena. Me näeme nende lihaseid, karvu, isegi veresooni ehk hetkel, mil pea võtmisega kaob võimalus modelle identifitseerida, nende identiteet kaob ja asendub pea täieliku anonüümsusega, muutuvad nende kehad detailseks, täpseks, me saame rääkida kehalisest autoportreest. Säärane tüpoloogia ei ole autoportreede žanris just liiga sage, kunstnikud ei samastu reeglina mitte oma kehadega, vaid oma nägude ja oma kunstnikurekvisiitidega. Kirjeldatud somaatiline, kehasse puutuv identiteediloome on antud sarja puhul siiski teisejärguline, kuna kunstnik pole teinud ühtegi sammu selleks, et me tunneksime ära, kelle kehaga täpselt tegemist on. Sarnaselt oma ülejäänud autoportreestikuga huvitub Kaido Ole ka siin universaaliatest – just sel põhjusel on ta ära lõiganud pead ning jätnud inimesed nende füüsilises antuses. Selles võiks näha inimese taandamist kehalistele ja seksuaalsetele impulssidele, „me olemegi vaid loomad” ja muud säärast primitiivsesse algolekusse naasmist, kuid maalitehnilised nüansid ei luba siiski säärast järeldust teha. Esmalt näeme tugevat koloriidikäsitlust, kus sinised ja punakad toonid teevad kogu maali pinnal läbi õrnu ning tundlikke spektrimuutuseid, kasvades teineteiseks üle ja sisse. Antud poeetilist liikumist koloriidiskaalal võiks tõlgendada ka sooviga töötada vastu maaliseeria literatuursele süžeele: kui narratiiv rõhutab mehe ja naise kehalist erinevust, lahutab nad frontaalvaate kliinilist halastamatust kasutades üheks ja teiseks, siis koloriidiüleminekud sulatavad taas ühte. See, mida kompositsioon lahutab, koloriit liidab.

Seda maaliseeriat võib siiski käsitleda Kaido Ole enesekujutiste osana, isegi kui me ei tea täpselt, kas see on Ole keha (ilmselt ei ole). Oluline on siin mehelik agentsus, mis ühendab nii modelli kui autorit ja mis väljendub ennekõike läbi seksuaalsuse. Sealjuures on seksuaalsus Ole maalidel mitmel korral kohal, kuid isegi seksuaalsus ei muutu üleliia lihalikuks – roosiõiele masturbeerimine, vitu vaatlemine ja lahtiriietumine on küll tugevate seksuaalsete konnotatsioonidega, kuid ilma igasuguse erootilise laetuseta. Ole vaatleb seksuaalsust ilma kireta, pigem nagu matemaatilist fenomeni või tühjaksläinud pallikesta, millel on olemas selged karakteristikad (alastus, suguelundid, kehavedelikud), kuid me näemegi pigem nende seksuaalsuse tüpoloogiate kaardistamist koos väikese humoristliku muigega, selle impotendi ainukese lohutusega, kui midagi enamat. Mõnes mõttes võibki Ole maalide mehelikku otsustust ja tegutsemist vaadata samasuguse läbikukkumisena, nagu ta vaatleb enda kunstnikumina: seksuaalsus on olemas, hiigelsuurel lõuendil näeme ühte koma teist, kuid igasugune seksuaalne potentsiaalsus jääb kasutamata. Eeldused on, kehad on, alastus on, kuid puuduvad kas huvi või oskused. Meheliku agentsuse ummikussejooksmine, teatava impotentse identiteedi väljatoomine või aseksuaalsuse pesa avastamine keset seksuaalsuse potentsiaalsusi pole samas eriliselt dramatiseeritud. On, nagu on. Mingeid ekspressiivseid pingeid ei põhjusta ka selle agentsuse toppamajäämine. Olele väga iseloomulik iseenese-kesksus läbi iseenese-distantsuse, uuesti ja uuesti enda vaatlemine, kuid alati läbi filtri või eesriide, justkui oleks võimatu pääseda isegi iseendani (rääkimata siis teistest), mõjub justkui antropoloogilise uuringuna, mida iseloomustab uurija ja uuritava samasus. Ole vaatleb üht inimest, kuid see inimene on tema ise. Ta on leidnud objekti, ent objekt ongi tema – ja mingit psühholoogilist või sentimentaalset lähedust endavaatlemisel ei juhtu. Ole objektistab iseend, muudab enda jaoks võõraks, et seda suurema innuga proovida end iseendaga tuttavaks teha – kuid see skisofreeniline olukord ei lõppegi, absoluutset tuttavakssaamist ei juhtu. Kui soovida minna kliinilisse sõnavarasse, võiks Kaido Ole maalimisstrateegiat kirjeldada ka jälitusmaaniana, kus inimene jälitab iseennast – kahtlustab, vaatab üle õla või endale püksi, kuid ainus, keda ta alati näeb, on vaid tema ise. Kurb ja lohutu on vaadelda neid Kaido Ole 30 aastat kestnud pingutusi jõuda inimliku tuumani, iseenda olemuseni, mis alati midagi tabavad, midagi raamivad ja kaardistavad, kuid isegi kui näpp asetatakse täpselt õigele kohale, ei sünnita see mingeid eriliselt kirgastunud äratundmisi, õnnejoobumusi või meeleheiteid. See ei tähenda, et Kaido Ole minajutustused oleksid külmad konstanteeringud, jaheda visuaalse keelega edasiantud klassifikatsioonid – esiteks on hämmastav Ole järelejätmatus, tema aastaid kestnud huvi mitte leppida vastuste puudumisega, vaid neid üha ja üha otsides. Teiseks aga näeme mitmel maalil märke poetiseeritusest. Kusagil siiski väreleb koloriit, kusagil siiski tekivad pinged, kusagil siiski hakkame kaasa elama pallpeadele, ehmatame ja tunneme midagi. Kusagil siiski on olemas elu – isegi kui ta pole alati meie käeulatuses.

Seetõttu on ilmselt üpris loogiline, et hilisemates maalides esindab mehelikku toimimisvõimekust peamiselt kikkis munn, kes on pigem karikatuur kui mingi eriline vägilane (näiteks „Raamatuga värdjas”, 2014; „Kunstinäitusel”, 2015). Seksuaalsus on tema puhul asendatud intellektuaalsusega, lihahimu teadmishimuga: prillid ees loeb ta aabitsat, kondab kunstinäitusel, juhendab ja seletab nagu asjamees, püksid jalas. Võimalik, et see on hoopis vananemise agentsus: erootilisus on sellest eriliselt lihaliselt kujutatud munnist lõplikult lahkunud. On toimunud küll munni individualiseerumine, ta tegutseb lahus enda kandjast, autonoomselt ja uhkelt paradeerib munnike näitusesaalides, kuid see mõjub nagu üksiku vanainimese päevatäide. Mehelikkuse sümboliseerimise ja heroiseerimise asemel vaatame väikest nohikut, kes on himu asendanud uudishimuga – ja maalide õhurikkast atmosfäärist, jutustuste mittekonfliktsusest, koloriidi erksusest ja munnikarakteri elavusest ja tegutsemistahtest õhkub väide, et vananemisega kaasnev meheliku agentsuse teisenemine pole traagiline, vaid võib-olla isegi rõõmustav. Enam ei pea tegelema kõikvõimalike seksuaalsete patoloogiate ja kompleksidega, igasuguse ihaga kaasnev kontrollimatus ja kire kaksikvend kaos on selja taha jäänud, edaspidi saab purjetada läbi elu leebelt, nutikalt ja teadmisi kogudes, munn enam mitte pidevalt lipendav, vaid kenasti püksid jalga saanud. Kiusatusse kiskuva minisaatana, elu kurja kubemesse peitunud kompassinõela asemel on munnist saanud aja möödudes mehe parim semu, kes kinnitab talle olemasoleva sümboolse korra õigsust ning harmooniat. Koerapäevad on möödas. Ootamas on mahedad liikumised läbi lõputute teadmiskoridoride, ilma müra ja lärmita, kehade ahistava mäslemiseta.

Inimene

Enamikes Kaido Ole teostes, kus näeme (või aimame) autoportreelisust, võime rääkida aga universaalsest inimlikust agentsusest. Olukorrad, milles nii inimesed kui pallpead end leiavad, ei ole küll argised, neis on palju abstraheeritust ja huumorit, samuti absurdset, kuid nad ei ületa piiri fantaasiatesse ja müütidesse, jäädes kõnetama meie inimesse mõistetust.

Tegelased neil maalidel on reeglina aktiivsed. Nad sebivad, turnivad, riputavad ja sikutavad, on rahutud ja otsivad, seda eriti 1990. aastate lõpul ja 2000. aastate alguses. Hiljem aktiivsus väheneb ja väheneb ka karakterite sotsiaalne sidusus: rühmaetüüdide asemel näeme nüüd soolosid, piltidele ilmuvad „värdjad”, nagu Ole neid kutsub, kes kollektiivse pingutuse asemel rahmeldavad maalidele unustatuna üksinda. Inimlik agentsus muutub ühiskondlikust üksikuks, kollektiivsest individuaalseks – maalidele saabub mõneks perioodiks hüljatus. Hiljem küll sõprus taasavastatakse, uuesti aidatakse ja toetatakse maalidel üksteist, kuid selles pole enam sellist hüsteerilist toimekust kui varem. Tegelased jagavad leebelt õpetussõnu, hoiavad vajadusel teineteist isegi süles, samas kui aastakümneid varem võisid nad korratus kuhjas kihada ja peaaegu et sihitult rapsida sinna või tänna, kusjuures silmatorkavalt sageli satuti kaklustesse – agressiivne tonaalsus, mida võib lugeda soovi korral ka mehelikuks.

Ent on üks motiiv, mis läbib Kaido Ole inimliku agentsuse maale peaaegu algusest peaaegu lõpuni – ja selleks on tasakaalu otsimine. Me näeme ridamisi maale, kus seda tehakse füüsilise tegevusena: inimesed ja pallpead balansseerivad nööride peal, või siis on mõni portree või kujutis paigutatud mingitele rohkem või vähem geomeetrilistele vormidele, mis omakorda kõõluvad ühe ratta peal. Kuhjatis on seega nagu elu ise: majesteetlik, kuid täiesti ebastabiilne. Tundub, et säärane tasakaalu otsimine ja isegi õhkõrn leidmine on Kaido Ole eluvaateline leitmotiiv, kusjuures pooluseid, mille vahel seda tasakaalu otsitakse, Ole ei nimeta. Teda huvitab tasakaal kui säärane, die Balance an sich, see nöör kahe pooluse vahel, aga mitte poolused ise. Nii defineerivad Ole maalid ka inimlikku agentsust ennekõike haprana, pidevalt ebastabiilsusesse libisevana, täpselt nagu tema kunstnikumina on enamasti veidi ummikus ja mehelik agentsus kergelt impotentlik.

Selline pidev hiilimine ümber läbikukkumise potentsiaalsuse muutub Ole maalidel eriti kõnekaks tänu formaatide hiiglaslikkusele. Kahe auto kokkupõrget kujutav maal „Speed II” (2005), kus ühe auto peale on kirjutatud „kaido” ja teise peale „ole”, on küljepikkusega peaaegu kaheksa meetrit. Seeria, kus Ole saab haledalt tappa tikkude käest („Ettevaatust, tikud”, 2006), võtab enda alla meeter kuni kolm meetrit. Ole on pidevalt töötanud suurte formaatidega, mis paisutavad inimliku ebaõnne glamuursesse mõõtmesse. Mis on selle tulemus?

Ühelt poolt muidugi radikaalne tõsidus. Ole maalid ei ole mitte ettevaatlikud eskiisid, mis midagi poolsosinal mõtlevad, vaid nad on eepilised monumendid, mis defineerivad tõde. Suured tavaliselt patriarhaalsusega seostatavad formaadid on peaaegu et diktaatorlikud oma enesekindluses, sest kas pole nii, et valju häält teeb ainult kas oma tões täielikult veendunu – või siis täielik lollpea? Enamasti mahuvad need kaks agentsust aga ühte pähe. Nii muudavad suured formaadid ka Kaido Ole jutustused samaaegselt võimsaks, veendunuks, ümberlükkamatuks – ning täiesti naeruväärseks. Vaadata, kuidas inimene ebaõnnestub, aga mitte niisama kusagil A4 peal, vaid tervelt kahe või kolme meetri ulatuses – selles juba on midagi.

Ent maalidel enestel ei ole inimlik agentsus kunagi triumfaalne. Ta küsib ja küsib, kuni tema pea plahvatab, või siis vaatab keset hiiglaslikku abstraktset maastikku ringi, süles pruunist papist tehtud kolimiskastid – kuhugi peaks ju minema, aga kuhu? („Kaido otsib õiget kohta”, 2010) Antud seeria puhul on ka Ole ise tunnistanud, et „tegelikult oli see kriis, aga ma ei tahtnud seda siis endale tunnistada” ja see annab märku, et maalide tekkealuseks on – nagu niivõrd sageli kunstis – isiklik katastroof, väike õel puudujääk. Ole lihtsalt ei tea, mida teha – või kuidas, ning sellest nõutuolekust saab aastateks tema maardla, kust kaevandada maalide loomiseks vajalikke impulsse. Sealjuures on ehk oluline märgata, et Ole puhul pole selge, mida see „kriis” täpselt tähendab. Kas see on inimliku, meheliku või kunstniku agentsuse kriis? Või – mis kõige tõenäolisem – allapoole kukkumine kõigil kolmel redelil?

Siiski tundub, et kõige reljeefsemalt tõuseb esile antud hetkel kunstniku ja inimese agentsuse mõõn. Ole demonstreeris antud maale samal näitusel, kus oli üleval ka tema „Kaido kunstikool”, mis defineeris kogu väljapanekut läbi kunstnikuks-olemise. Kuid milles seisnes antud kriis? Ennekõike passiivsuses. Kui Kaido Ole varasemad tööd kihavad elust, tegelased tunglevad sinna ja tänna, siis nüüd vahivad nad vaatajale otsa, samal ajal kui küsimärk nende peas kasvab ja kasvab, kuni plaksuga lõhkeb – ja nad ei tee midagi („Kaido mõtleb”, 2009). Nad on oma õnnetu pappkastiga keset geomeetriliste kujundite steppi, kuid ei astu ühele ega teisele poole. Kaido Ole enesekujutis on toodud antud näitusel kõigile teostele, mõned maalid on kasvatanud mõõtmed hiiglaslikeks, kuid enesekinnituse asemel näeme hoopis valikute tegemise suutmatust. Mõnes mõttes on kõik need maalid tühimaalid: maalitud vaid selleks, et näidata, kuidas midagi maalida ei ole. Kriis ei ole sügav hingeline trauma, mis võiks tuua lõuenditele mingi katastroofi-dramaturgia, vaid see on hallolek – kontuurideta pidetus, koordinaatideta ebamäärasus. Ole trauma ei ole võimetus maalida, vaid tema trauma on suuta maalida filigraanselt, eepiliselt, tehniliselt virtuooslikult ja nii edasi, kuid pole lihtsalt, millest ja mida maalida. Samasuguseid maale oleks Ole võinud toota ilmselt veel kümneid, kuid neil kõigil oleksime näinud teda samasuguse inimamööbina: perfektselt vormistatuna, kuid tähenduslikult läbipaistvana, sest üdi on puudu.

See trauma valgustab aga huvitaval moel läbi ühe fundamentaalse küsimuse Kaido Ole inimliku agentsuse juures. Nimelt on märgata, kuidas varem ja hiljem kasutab Ole oma autoportreelisuses mitmeid alter ego’sid alates pallpeadest ja lõpetades munnikesega, kusjuures reeglina on nad temast tunduvalt väiksemad. Kui Ole koos oma alter ego’dega maalidel seikleb, on ta ise alati domineerivas rollis. Ta võib oma alter ego’sid lasta läbi hakklihamasina, sihtida neid püssiga või niisama nende üle naerda, kui nad tema nime kuhugi seina peale kirjutavad. Ole on oma alter ego’dega suheldes suur alfaisane, ähvardav jõud, kes otsustab alter ego’de elu ja surma üle, ilmumise ja kadumise üle.

Antud seeriast on alter ego’d kadunud. On ainult Kaido Ole ning mingeid minatopeldusi pole. Tal ei ole enam võimalik oma ebaõnnestumisi projitseerida väikestele naeruväärsetele alter ego’dele, kelle tegemisi ise lõuendile muiates vaatama tulla, vaid nüüd plahvatab, eksleb ja töllerdab ta ise. Seda võiks aga tõlgendada kui teatud iha inimlikust agentsusest vabanemise suunas. Olles loonud varem oma karjääris hulganisti inimlikke agentsusi, hullates oma alter ego’de rohkuses ja asetades neid hierarhiatesse, võttes neid kord tõsiselt ja siis jälle naeruvääristades, tegeles Ole teatud psühhopatoloogilise praktikaga, kus ei toimunud pelgalt „mina” lõhestumine, vaid „mina” pihustumine. Temakujulisi inimlikke agentsusi võis ühel maalil olla neli-viis ning nad võisid olla omavahel ka konfliktis. Juba siis oleks meditsiiniliselt terasem vaatleja võinud ennustada, et nii on küll lõbus ja huvitav, kuid mingit edasiliikumist inimlikus agentsuses olla ei saa. Keskendudes süžeedes arvukate alter ego’de omavahelisele hõõrumisele, ei pannud imaginaarne „Kaido Ole”, see kujuteldav terviklik „Kaido Ole”, kelle variidentiteedid maalidel seiklevad, ilmselt tähelegi, et säärane konfliktsus on määratud jõudma ummikusse. Ta nautis inimlike teo- ja otsustusvõimete pluralismi, kõikvõimalike soovide ja igatsuste kujutamisi ning tema maalide süžeed olid sageli „huvitavad”, sest loomulikult sünnitasid erinevad tahtmised ridamisi minidramaturgiaid.

Ent 2010. aastal saabunud kriis andis tunnistust, et inimlike agentsuste mitmusus mingil põhjusel ei tööta. Alter ego’d vallandati maalidelt usalduse kaotamise tõttu ning sinna jäi vaid Ole üksinda, kuid mingit trauma ületamist ei sünni. Ole on oma maalidel nagu vaeslaps: hüljatud, unustatud ja segaduses. Ka inimliku agentsuse taandumine ühele, mitmuse asendumine ainsusega, psühhopatoloogilise pihustumise ravimine natukenegi terviklikuma minakäsitlusega ei too vajalikku leevenemist. Vastupidi, kogu varase loomejärgu minaisikute bakhanaal, see väljamõeldud identiteetide ja fiktiivsete minade paraad on lõppenud pimedas kõrvaltänavas, elu tema värvikirevuses möödumas selja taga. Ole kriis saabub hetkel, mil ta ei suuda enam enda kriise peita alter ego’desse, psühhopatoloogiline traumaravi on osutunud peitusemänguks – aga mingit muud ravi ei ole ka.

Seetõttu pole ehk imestada, et pärast seda seeriat toimuvad Ole enesekujutistes ja seeläbi inimliku agentsuse kõnetamises silmnähtavad muutused. Juba järgmisel aastal valmib hiigelsuur maal „Kena kangelane” (2011), mille küljemõõt ulatub peaaegu 11 meetrini ning kus näeme ka juba tuttavat karakterit „Kaido Ole” koos uue partneriga – ainult et seekord on partner hiigelsuur ja Ole äärmiselt väike. Hierarhia on ümber keeratud, dominantne positsioon on kellelgi teisel ning alandlikuks muutunud Kaido Ole maalitud nagu Odysseus kükloop Polyphemose juures, tillukese ja ebaolulisena. Sealjuures on huvitav märgata, kuidas Ole on maalitud üpris realistlikult, võrreldes varasema skematismiga isegi detailselt – justkui oleks universaalsest Olest saanud natuke rohkem individualiseerunud Ole. See, mis varem oli laiali laotunud kümnetesse minaisikutesse, on osutunud ebausaldusväärseks, toimunud on kriis ja katastroof, ning nüüd seisab Ole taltunud, kuid ehk natukenegi tervema mehikesena hiiglasliku kangelase ees. Sealjuures ei ole trauma ületatud: kõik näitusel „Kena kangelane ja küllaga vaikelusid” olnud objektid kõiguvad oma maalitud maailmades ratastel, rääkides ebastabiilsusest, tasakaalu haprusest ja võimalusest, et kohe lendab kõik jälle uppi.

See motiiv jätkub ka järgnevatel aastatel. Kõik Ole maalidel kõigub, midagi püsivat ei ole ning täistallaga maha ei astuta. Ole tüpaaž maalidelt ei kao, kuid tema mõõtkava on silmnähtavalt kahanenud. Kunagisest kangelasest on saanud tilluke remark, kes ripub, balansseerib või vahib niisama keskkondades, kus kõik on suurem kui tema. Maalide pealkirjadki osundavad inimliku agentsuse täielikule läbikukkumisele: olles küll endiselt iseenda fiksatsiooni kütkes, tunnistab Ole ausalt, et ta ainult „mängib kodu” või et ta on ühe suure ego sees passija, kes ei oska teha midagi paremat kui käed taskus ümbritsevat põrnitseda. Ole vaatles iseend aastaid teatud fetišina, see tähendab – Ole fetišeeris iseenda, oli iseendast võlutud ja soovis ennast pealegi veel topeldada, duubeldada, suurendada minaisikute arvu nagu mingis hasartses identiteedipokkeris, bluffides ja bluffides, kuni mingil hetkel esimese juubeli künnisel krahh, blufi ilmsikstulek ja fetiši asemel tühjaksvoolanud õhupalli käeshoidmine. Ikoonist oli saanud kortsutatud paberitükk.

Ja seejärel kaovad Ole ning tema alter ego’d mitmeks aastaks maalidelt täienisti. Asemele ilmuvad värdjad, mitmest materjalist kokku klopsitud assamblaažid, mis on loogiline jätk senisele psühholoogilisele mustrile – nooruspõlve grandioossus ja oma ego laialilaotamine kevadkülvi tegeva põllumehena lõppes ikaldusega, minaduublite asemel jäi esmalt vaid üks suures segaduses olev keskealine mees, kes seejärel kahanes peaaegu olematuks, kuni kadus täienisti ja asemele ilmusid jälgid hirmud ja tobedad foobiad. See, mis algas iseenese ülevõimendamisega, eneseteadvustamise manifesteerimisega, iseendast kõigile kuulutamisega, lõppes iseenese kadumisega ja teadvustamise asemel teadvustamatuse sfääri avanemisega. Heledatest suurtest terviklikest maalidest, kus Kaido Ole oli enda „mina” erinevatest tahkudest äärmiselt teadlik, olid saanud nüüd väikesed, pigem tumedates toonides kollaažid, mis ei ole enam terviklikud, vaid kokku kleebitud plekist, plastmassist, kudumitest ja jumal teab millest veel. See, mis püsis kunagi koos, on laiali lagunenud ja asemele on tulnud tati ja süljega ehitatud värdjad. Iseenese konstrueerimine osutus naljanumbriks, avage uks ja laske lõustad sisse – sest kas pole hoopis see meie inimliku agentsuse kõige tumedam kihistus? Omalaadse sümboolse autodafeena pani sellele liikumisele punkti 2018. aastal toimunud lammutustöö, kui Noblessneri kvartalis lammutati kõrvalhoone, mille seinale oli Ole maalinud mõned aastad varem oma viimase pallpea. Kunagine alter ego, fiktiivse Kaido Ole parim semu, keda ta mõnuga oma teostes alandas, oli nüüd justkui suureks kasvanud, kõndides hiiglasliku ja täiesti neutraalsena uue esindusrajooni seinal – kuni tuli kopp ning ta maha kiskus, jättes alles vaid õhus keerleva tolmutaifuuni. Siis kadus seegi.

Kaido Ole ja seeläbi inimliku agentsuse taassünd algas esmalt väikese munnikese ilmumisega 2014. aastal, kordudes ühel maalil veel järgmiselgi aastal, ja siis tuleb 2016. aastal näitusel „Nogank hoparniis” ka Ole ise: tillukesena, varasemate ülikonnapükste ja lihtsa, kuid stiilse rõivastuse asemel töötunked seljas, kastmisvoolik käes maalidel, mida pole enam teinud tema üksinda. Egost loobumine on mitmetasandiline: mitte ainult ei ole Ole muutunud alandlikuks abitööliseks, vaid ta on abitööline teosel, mis pole isegi tema oma.

Selle uue Olega on nõus koos maalidel olema ka pallpea – alter ego naaseb, kuid enam ei mõnita Ole teda kuidagi, vaid annab isegi pallpeale teatud individuaalsuse, kui ta keset tundmatuid jõgesid sõuab („Avastamas abstraktse ekspressionismi džungleid” ja „Lootusetult eksinud abstraktse ekspressionismi džunglitesse”, 2015), kuni Kaido Ole karakter ta ühel hetkel hellalt sülle võtab ja tema pead silitab, endal käes mitte virtuoossele maalikunstnikule iseloomulik pintslike, vaid Espakist ostetud lai ehituspintsel, lihtsate töömeeste reliikvia („Autoportree abstraktse ekspressionismi džunglites”, 2019). Taandumine on olnud täielik.

Masinlik agentsus

Säärane liikumine ego võimendumisest ja isegi ülevõimendumisest selle täieliku kadumiseni, teadvustamatute värdjate esiletungimine ja seejärel kõigega leppimine ning ego naasmine alandliku töömehena annab ühtlasi tunnistust ka laiemast kõhklemisest inimlikus agentsuses. Ole ei näita oma minakujutistes kunagi vajadust see agentsus kaotada – ja kuidas ta saakski, sest kuni on maalil inimene, on seal ka tema agentsus. Ometi aimdub mitmetest Ole teostest, et tal poleks midagi selle vastu, kui inimlikud tungid asenduksid masinliku ühetaolisusega.

Näiteks tema viimastes teostes seiklevad nii pallpea kui tema ise abstraktse ekspressionismi džunglites. Džungel on hiiglaslik ja läbitungimatu ning eriti Ole geomeetriline alter ego tundub selles kobrutavuses võrdlemisi kaitsetu. Pole siis imestada, et alles lohutav teineteise leidmine, kui Ole võtab pallpea enda rüppe ning oma kollasest värvist tilkuvat pintslit näidates reedab enda autorluse selle džungli loomisel, toob kaasa lepituse. Seda enam, et taamal nähtav džungel on küll abstraktne, kuid mitte ekspressionistlik – maitsekalt ja korralikult tõmmatud triibud on maksimaalselt emotsionaalne purse, milleks meie karakter võimeline on.

Läbi kogu oma loomingu on Ole tunnistanud, et ekspressionistlikkus, täpsemalt kontrollimatus, teadvustamatute tungide emotsionaalne paiskumine lõuendile, kaootiliste süsteemide loomine on väljaspool tema haardeulatust. Enamgi veel: tundub, et säärased süsteemid asuvad Ole jaoks hirmutavas sfääris. Ta kardab ekspressionistlikkust, kuid kardab umbes samamoodi, nagu kardetakse vaadata „Titanicu” uppumist – miski ka tõmbab sinnapoole. Ole korraga ihaleb ja kardab. Ta teab enda võimetust säärase ekspressionismi loomisel ja seetõttu kutsub juurde abiautorid, ent püüdlus selliseid teoseid ikkagi luua reedab Ole sügavalt tungilise iha – või vähemalt siira huvi – antud lähenemise poole.

Kuid tõelise rahu ja lepituse leiab Ole siiski seal, kus inimene vakatab ja tööle asub masin. Tema kõlarite seeria („The Band”, 2003–2005), mis koosnes 36 identselt maalitud kõlarist, teatud kõlariidentiteedi täpsest kopeerimisest, on säärase masinliku agentsuse peamine tunnistaja. Me ei näe neil maalidel küll Kaido Ole personaaži, ent tema autoripositsioon on muutunud selgelt masinlikuks: muutumatult kordab ta üht ja sama motiivi, ühtesid ja samu pintslilööke, ühtesid ja samu reflekse. Kõik õnnestub, kõik tuleb välja, kõik on kontrolli all algusest lõpuni, ei pea vaevama oma pead mõtteeksperimentide või hingeliste kataklüsmidega – ei pea vaevama oma pead inimlikuga. Säärane masinlikkus ei kordu sedavõrd manifesteeritud kujul Kaido Ole loomingus enam kordagi, kuid erinevatest vihjetest aimame, kuidas inimlik agentsus on Ole jaoks pigem kimbatus kui õnnistus. Inimeseks olemine tähendab Ole jaoks pidevat tasakaalu otsimist, ebastabiilsust, kõikumist, oma egoga seotud probleemide lakkamatut lahendamist, me oleme endiselt imiku tasemel, kes kägiseb kuidagi kriisikeste ja traumakestega vooderdatud hällis, suutmata sealt kuidagi kõrgemale tõusta.

Tõsi, Ole tiirutab oma viimastes töödes inimliku agentsuse võib-olla kõige kultiveeritumates sfäärides, imetledes kunstiajaloo meistritöid, mida ükski masin ei suudaks kunagi teha. Ent ennast taandab Ole neis saalides tunkedes töömeheks, asjaarmastajast pintseldajaks, kes parimal juhul imiteerib või parodeerib neid teoseid või siis mängib lihtsalt lolli. Aga et ta ise tõuseks säärase inimliku agentsuse ülima vormini – see tundub vähetõenäoline. Jah, võib-olla nooruses oleks ta teinud neis saalides midagi enamat, või siis oleks tema käsilased korraldanud siin laada, kuid enam mitte. Nüüd imetleb Ole inimeseks olemise supersaavutusi – kuid ise, nii näib, igatseks taandumist masinaks. Selliseks, keda ei ähvarda kunstniku agentsusele iseloomulik ekslemine otsingutes või mehelikule agentsusele tunnuslik maskuliinsest energiast pakatav seksuaalsus. Olel ei ole mitte midagi selle kõige vastu, need on toredad nähtused ja talle meeldib olla nii kunstnik kui ka mees, ent tema maale vaadates tundub, et teatud määral on ta neisse agentsustesse mõistetud. Ta tahaks olla kunstnik – ent kas saaks ilma selle kaoseta? Ta tahaks olla mees – ent kas oleks ehk võimalik valida endale korralik prillidega munnike, rahulik ja taltsas? Ta tahaks olla ilmselt ka inimene – kuid kas oleks võimalik olla nii, et ego ei lämmata, alter ego’d ei siple, pidev sisemine kahtlus ei näriks hinge seest ja ebastabiilsus ei hirmutaks nii kohutavalt? Kas oleks võimalik olla nii, et „minasid” ei oleks nii kohutavalt palju ja lärmakaid, aga mingi loov alge siiski oleks? Kas oleks võimalik korraldada nii, et miski minus teeb seda ja teist, kuid teeks alati kindla peale, rahulikult ja lõpuni? Kas oleks võimalik olla inimene tunnetega, aga ilma liialdusteta? Inimene egoga, aga mitte egoismiga? Inimene agentsusega, aga kaoseta? Kas oleks võimalik olla inimene, aga samal ajal ka… masin?

Ei ole.

Kaido Ole üheksas pildis

Priit Põldma

Priit Põldma (snd 1994) on vabakutseline dramaturg.

I

Elulookirjeldusi tavatsetakse alustada värvikate ja tähendusrikaste seikadega lapsepõlvest, mis annaks justkui kammertooni kõigele järgnevale. Kaido Ole on sellise lapsepõlve müstifitseerimise ja idealiseerimise suhtes skeptiline. Teda häirib, kui lapsepõlve kiidetakse teadvuseelse õndsa seisundina. „Mäng ei ole tegelikult siis ju alanudki, sa seisad alles platsi ääres, peamised probleemid pole veel päralgi. Ei saa idealiseerida olukorda, mil tegelik olukord pole veel alanudki.”[1]

Niisiis – mida tuua esile ajast, mil mäng polnud alanud ja Ole seisis platsi ääres? Mõistagi fakte. Kaido Ole sündis 25. veebruaril 1963. aastal Tallinnas. Tema lapse- ja noorpõlv möödus Raplas, ema Maimu töötas raamatupoe müüjana, isa Kalju lukksepana.[2] Aga mis võiks veel aidata kunstnikku mõista? Kas kirjeldada seda, kuidas väike Kaido oma kolmerattalise jalgrattaga lõputult ümber kodumaja tiirutas, nii et isa Kalju arvas, et sellest poisist tuleb järgmine Aavo Pikkuus? Või toonitada tõika, et noormees käis kunstiklassis ja talle kinnitati varasest east, et temast tuleb kunstnik?[3] Või lisada värvi looga, kuidas end tagantjärele alalhoidlikuks ja isegi memmekaks nimetav nooruk osales kolmes-neljas kakluses ning väljus ühel korral võitjana, tümitades klassivenda, kes teda mitu aastat kiusanud oli?[4]

Need üksikud seigad kahvatuvad aga millegi kestvama ja kõikehõlmavama kõrval: Kaido Ole kasvas üksiku lapsena, oli palju omaette ja tundis seejuures harva igavust. Üksinda olemine, üksinduse tunnetamine ja sellega toimetulemine on tema jaoks loojateel võtmeline.[5]

Korraliku poisi – enda sõnul isegi äpu – teismeikka mahtus ka mässumeelsuse faas. Rapla koolipoisteni jõudnud Sex Pistolsi plaat niitis Ole jalust. Algas lühike, kuid ere pungiperiood. Koos kolme sõbraga osteti Rapla haaknõeltest lagedaks ning moodustati bänd Dr Carluy. Ükski bändiliikmetest ei vallanud oma instrumenti, harjutati kaht lugu, jõudmata ühegi kontserdini.[6] Kaido Ole üritas neil aegadel ka juua ja suitsetada, mis tal küll ülemäära hästi välja ei tulnud (hiljem on ta alkoholi liigtarvitamist ja purjusolekut jälestanud[7] ning tuntud selle poolest, et lahkub olengutelt punktuaalselt kell 21[8]). Vähe sellest, lühikeseks perioodiks otsustas juba täismehe mõõtu Ole hakata taas lutti imema.[9] Midagi on tedagi tõmmanud tagasi aega, mil mäng polnud veel alanud – olgu või protesti märgiks ja provokatiiv-paroodilises võtmes.

II

Aga millega mäng õieti algas? Kogu keskkooliaja sõitis Kaido Ole Rapla ja Tallinna vahet, et osaleda Eesti Riikliku Kunstiinstituudi ettevalmistuskursustel. Sellest hoolimata ei saanud ta esimesel katsel ERKIsse sisse. Teisel katsel, 1982. aastal, sai – kuid mitte maali, vaid disaini õppima.[10] Disainiõpe on Ole enda hinnangul ta isiksuse kujunemise juures olulist rolli mänginud: disainis mõeldi vabamalt ja kaasaegsemalt kui maalikunstis, kuid nõukogudeaegne tehnoloogiline mahajäämus takistas ideede sujuvat elluviimist. Ole mõistis disaini õppides, et kunsti tegemine vajab lisaks fantaasiale ja esteetilisele tajule ka praktilist ja ratsionaalset meelt, ning see arusaam on teda hilisemal kunstnikuteel toetanud.[11]

Aasta hiljem kutsus Kaido Ole oma ridadesse Vene kroonu. Ehkki sealne mõnitamine ja peedistamine oli algul kohutav, oli armee-elus ka midagi meeldivat: kindlal kellaajal tõusmises ja „süstemaatiliselt mõttetute autobaasitööde tegemises” oli oma võlu. „Keerasid ehk autol küll ainult polte kinni, aga seal oli mingi kordus, mingi rütm, ja olemise taha tekkis mingi teine mõõde.”[12]

Pärast sõjaväeteenistust jätkas Ole 1986. aastal õpinguid Tallinna Kunstiülikoolis maali erialal. Maalikunsti eeliseks disaini ees oli võimalus oma mõtted ise kadudeta lõpuni viia.[13] Õppejõudude õpetussõnu Ole eriti ei mäleta – viiest ülikooliaastast meenub mõni üksik lause ja abstraktne imetlus Tiit Pääsukese ja Ando Keskküla vastu. „Mida nad konkreetselt õpetasid, selles ma pole üldse kindel.”[14] Koolis arendati tehnilisi võtteid, aga räägiti vähe sellest, mis kunst on ja mida ta tähendab.[15] Ole ei julgenud ise küsida ka. Aastaid hiljem kuulis, kuidas Tiit Pääsuke rääkis sama oma õpiaja kohta: ka tema oli oodanud, et professorid ütleksid, mis on kunst, aga nood vaikisid, nagu oleksid selles kokku leppinud.[16] Õppejõuks saades püüdis Ole seda harjumust murda, jutu võimalikult varakult suurte kunstiküsimusteni viia.[17]

Neljandal kursusel, poolteist aastat enne lõpetamist, taipas Ole äkitselt, et midagi ei muutu – koolis ei tule mingit järsku pööret, mis teeks temast üleöö kunstniku. Selle eest tuleb ise hoolt kanda! Taipamine, et mingile välisele imejõule pole mõtet loota, oli osa täiskasvanuks saamise protsessist.[18] Ole lõputööks oli 1992. aastal personaalnäitus Vaal galeriis. See oli esimesi astumisi avalikkuse ette, kooli kaitsvate seinte vahelt välja – kõige eest tuli ise vastutada, endalt küsida, mida ma tegelikult oskan, tean ja tahan, ning neile küsimustele ka vastata.[19] Kaido Ole oli sisenenud reaalsesse olukorda. Mäng oli päriselt alanud.

III

1990. aastate alguses, ühiskonna- ja kunstielu tormilise uuenemise käigus teisenes ka maalikunsti positsioon: seni kunstihierarhia kujuteldavas tipus paiknenud maali asemele tõusid teised meediumid: installatsioon, video, foto. Sel taustal ilmus Ole kunstimaastikule just maalikunstnikuna. Jaan Elken, maalikunstnik ja kunstikriitik, ütleb ajastuomaseid väljendeid kasutades, et selgelt oma joont ajades „rehabiliteeris” Ole „maali asendi ja aktsiad 1990. aastate Eestis”.[20]

Näitustel on Ole loometeel asendamatu koht – need käivitavad ja ühtlasi piiravad tema loomingut. Ole maalib üksnes näitustele, ei tee midagi sahtlisse või tagatuppa. Jah, ta on teinud ka tellimustöid mitte näitusesaali, vaid kellegi töö- või eluruumi silmas pidades, kuid autori enda jaoks jääb neil puhkudel midagi olulist puudu. Teadmine, et näitusele võib tulla kes tahes, sealhulgas ka väga nõudliku kunstimaitsega vaataja, sunnib maksimaalselt pingutama.[21] Mastaapsete mitmeosaliste maaliseeriate lõpetamine pole enamasti seotud ideede otsasaamise või loomejõu raugemisega – lihtsalt konkreetne näitusesaal seab omad piirid ja Ole ei maali rohkem, kui on võimalik eksponeerida.[22]

Aastate jooksul on Ole näitusi olnud pea kõigis olulisemates Eesti galeriides: Vaal galeriis, Hobusepea, Draakoni, Eesti Kunstiakadeemia, Tallinna Kunstihoone, Temnikova & Kasela galeriis ning mitmel pool mujal.[23] 2012. aastal sai Kaido Olest Jaan Toomiku ja Ene-Liis Semperi järel kolmas kaasaegne Eesti kunstnik, kelle loomingut eksponeeriti KUMUs suurel isikunäitusel, niinimetatud mid-career exhibition’il, pealkirja all „Kena kangelane ja kuhjaga vaikelusid”[24]. Tallinna Kunstihoones 2016. aastal avatud suurnäitust „Nogank hoparniis” (keeruline pealkiri, mis midagi ei tähenda[25]) nimetas Ole poolirooniliselt oma „meistrieksamiks”, mis nõudis seniste kogemuste sünteesi.[26]

Ole isikunäitused on toimunud ka Stockholmis, Vilniuses, Riias, Peterburis, Budapestis, Moskvas, Kaunases, Helsingis, Leipzigis.[27] 2019. aastal avati Ole väljapanek „Tantsuõhtu üksikute südamete klubis” Läti Rahvusliku Kunstimuuseumi Arsenālsi kunstikeskuses Riia vanalinnas – Ole oli esimene mittelätlasest kunstnik, kelle töid mainekas näitusesaalis eksponeeriti.[28]

Kaido Ole on pälvinud nimekaid tunnustusi: 1998. aastal Kristjan Raua nimelise aastapreemia, 2012. aastal Konrad Mäe preemia, 2014. aastal Valgetähe III klassi teenetemärgi. Ole on järjepidevalt jäädvustanud oma loomingulist tegevust ka raamatukaante vahel. 2007. aastal ilmunud mahukas ülevaateteos „Kaido Ole” sisaldab lisaks reprodele Eero Epneri põhjalikku usutlust kunstnikuga. KUMU isikunäitusega kaasnenud raamat „Kaido Ole 2007–2012” esitab Ole selle perioodi loomingu kõrval valiku samasse vahemikku jäävatest isiklikest ja ametlikest kirjadest ning telefonivestlustest, pakkudes unikaalset sissevaadet kunstniku ellu 21. sajandi alguse Eestis. Avalik kuvand on Olele oluline, tema kohta on öeldud, et „samavõrra kui kunsti teha, armastab ta selle tegemisest rääkida”[29]. Ole annab heldelt intervjuusid ja mitte üksnes kunsti teemadel: ta on tutvustanud oma elamist Kodukirjale[30] ja jaganud kogemusi mootorite maailmast Autolehele[31]. Kunstnik peaks olema võimeline kõike tegema, lihtsalt omal moel[32], sestap ütleb Ole „jah” pea kõigile pakkumistele, ka neile, mis eeldavad temalt täiesti uusi väljendusvahendeid: ta on illustreerinud Paul-Eerik Rummo lasteluule ja -juttude kogusid, maalinud president Toomas Hendrik Ilvese paraadportree, loonud Utilitase elektrijaamale hiiglasliku bareljeefi „Sõltumatu friik”, juhtinud telesaadet „OP!: kunst”[33]. Tema auto numbrimärk kõneleb enda eest: 100 OLE. Samas väärib märkimist, et avalikku kuvandit silmanähtavalt tähtsustav ja teadlikult loov kunstnik ei kasuta sotsiaalmeediat. Tema mängumaad on rafineeritumad.

IV

Kaido Ole lapsepõlvekodu seinal rippus Lõuna-Eesti veskit kujutav guašimaal.[34] Maali autor, Kaido vanaonu Eduard Ole põgenes Teise maailmasõja ajal Rootsi. Küllap tingis asjaolu, et perekonna meesliinis oli varemgi kunstiga tegeldud (muide, ka Kaido isa Kalju maalis ja üpris hästi[35]), perekonna soodsa meelestatuse kunsti ja kunstnike suhtes.[36] Vanaonu eeskuju oli kui lubatäht: kunst on midagi, millega täismees võib leiba teenida küll.

Kaido Ole esimene välisnäitus toimus 1994. aastal Stockholmis. Noorel kunstnikul oli kindel plaan Rootsis ka vanaonuga kokku saada, Kalevi šokolaad ning villased sokidki olid kingituseks kaasa võetud. Aga kohtumisest ei saanud asja. „Vabandust, ma ei tunne ennast praegu hästi,” kostis Eduard Ole telefonis. Küllap oli 96-aastane vanahärra tõesti põduravõitu, oma rolli võis mängida ka elukogenud väliseestlase skepsis kõige suhtes, mis tuleb endisest kommunismileerist, olgu tulijaks kas või tõusvast tähest noor sugulane koos kodukootud sokkide ja tahvli šokolaadiga. Hiljem saatis Eduard Ole vabandava kaardi, avaldas toimumata jäänud kohtumise pärast kahetsust ja soovis noorele ametivennale jõudu. Aasta hiljem Eduard Ole suri ja kaks kunstnikku ei kohtunud kunagi.[37]

Vähemalt mitte päriselus, sest kunstis on üks omalaadne kohtumine toimunud. Kaido Olet oli pidev vanaonuga seostamine pikapeale häirima hakanud. Miks alati enne Eduard ja alles siis tema? 1996. aastal otsustas ta vanaonuga sotid selgeks teha. Kuidas kunstnikud suhtlevad? Ikka loomingu kaudu. Kaido Ole tahtis näha ja tunda seda, mida nägi ja tundis Eduard. Ta kehastus Eduardiks. Võttis ette Eduard Ole tuntud maali „Laud” ja maalis selle uuesti.[38] Täpselt samas suuruses, täpselt samasuguste figuuride, värvide ja vahekordadega. Identne koopia? Või uus teos? Kahe kunstniku täielik ühtesulamine? Või noore mehe provokatiivne enesetõestus? Näitusel eksponeeriti kahte „Lauda” kõrvuti. Pärast seda on Kaido Olel vanaonuga rahu majas. Enam ei häiri ka seostamine ja kõrvutamine.[39]

Kui praegu kõlab sõnapaar „kunstnik Ole”, siis kumb meenub teile esimesena, Eduard või Kaido Ole?

V

1993. aastal sai Kaido Olest Eesti Kunstiakadeemia maalimise õppejõud, hiljem dotsent ja professor, maali õppetooli juhataja. Kolleeg Marko Mäetamm kahtlustab, et Ole oli kogu kooli kõige armastatum õppejõud. „Tema kunstitegemise viisile oli tudengite seas palju järgijaid.”[40]

Kuid kool on Ole jaoks suur probleem. Teda häirib selle institutsiooniga kaasnev „tarkuse templi” retoorika ning noortele tekitatav illusioon, et nad koolis käies midagi olulist omandavad. Ta usub isetegemise, otsimise, katsetamise jõusse – inimene peab tegema seda, mida tahab ja mis talle meeldib, ning kõige rohkem õpib elu jälgides, mitte koolipingis passides.[41] Inimesega tuleks võimalikult vara, juba eelkoolieas hakata pidama eksistentsiaalset dialoogi ja küsida, mida ta elust arvab ja teha tahab. Maailma ei tohiks liigendada õppeaineteks, sest see tähendab möönduste tegemist, elu keerukuse ja terviklikkuse varjamist.[42] Ole arvab, et suurest hulgast inimestest saaks kunstnikud ka ilma koolita. Vahest huvitavamadki kunstnikud, sest nad peaks rohkem ise otsima ja leiutama?[43]

Seda juttu rääkis Ole ka õppejõuna, keskendudes pigem kunstifilosoofilistele küsimustele kui käsitööoskustele. Õppekavad läksid aga üha detailsemaks, aina rohkem tuli kursusi ette ära kirjeldada, selgitada, miks midagi tehakse ja kuhu täpselt välja jõutakse. Loovusel rajaneva õppe käigus tuleks ju jõuda millegi uueni – aga kui sihtpunkt on ette teada, pole see ju uus![44]

2010. aastal sai Olel mõõt täis, nii bürokraatiast kui õppejõutööga kaasnevast pidevast suhtlemisest ja vastutusekoormast. Ta lahkus Kunstiakadeemia professori kohalt ja jätkas vabakutselise kunstnikuna. Täiskohaga tööst loobumine on võimaldanud viimaks ainuüksi loomingule keskenduda. „[S]ee, kes pole vabakutseline olnud ja AINULT kunsti teinud, ei tea õnneks, millest ta ilma on jäänud ja mis tal selletõttu tegemata on jäänud.”[45]

VI

Kaido Ole korraarmastus ja süstemaatilisus on legendaarne. Sellest meeldib rääkida talle endale ja vähe on teisigi Olest kõnelejaid, kes seda esmajärjekorras välja ei too. Ole ateljee on puhas ja steriilne, ei mingeid värvipritsmeid põrandal ega kuivanud värvi kraanikausis.[46] Värviseks läinud käed on kunstnikule vastikud, naksuv pintsel, mis jääb käe külge kinni, tekitab õudu. Isegi siis, kui ta telerist midagi sellist näeb, tekib vajadus käsi pesta.[47] Ole võrdleb kunsti koristamisega: tuleb eristada olulist ja ebaolulist ning viimasest loobuda, leida igale asjale toas või pildil kõige õigem koht.[48] Raske on ette kujutada midagi erinevamat boheemlikust klišeest, kus loomingulisus lähtub spontaansusest, kunst kasvab välja kaosest.

Korrastatuse püüe ulatub ka kunstist väljapoole, õigupoolest ei usu Ole, et eri tasandeil võiks toimida erinevate reeglite järgi. „Tohutut kontrasti olla ei saa – et kodus käid näiteks dressi- ja väljaspool viigipükstes –, sest muidu ei ole õnnelik. Kodus ei saa rihma lõdvaks lasta. Pead ka seal säilitama süsteemi, mis tuleb iseenda seest üles leida.”[49] Ka kodanikuna hoiab Ole põhimõtteliselt korrektseid suhteid riigi ja maksuametiga: käib valimas, maksab korralikult makse, ei sõida jänest.[50]

Aga terasemad jälgijad avastavad Ole korralikkuses ja kontrollituses teatud lünki. Näiteks ei tea Ole, mitmendal korrusel asub tema ateljee või ei suuda ajakirjanikule nimetada oma poegade vanuseid.[51] Kahe pikema raadiousutluse keskel on juhtunud, et Ole taskus hakkab helisema mobiiltelefon, mille kunstnik unustas hääletuks panna. Ta kohmab küll, et tavaliselt ei helista talle keegi, kuid mis see enam aitab. Hoolega ehitatud korralikkuse kuvandisse on tekkinud esimesed pisikesed mõrad! Ja pisikesest mõrast saavad tulla ainult järgmised, suuremad! Või käib see mängu ilu juurde: enesekuvandit loov kunstnik eksponeerib teadlikult ka väikesi vastuolusid, osutades, et inimene pole eales üheselt määratletav, reeglitele ja äraseletamisele allutatav tervik?

VII

Kaido Ole peab üksinduse tajumist ja talumist looja või üldse täiskasvanud inimese üheks põhiomaduseks. „Eksistentsiaalse üksinduse teadvustamine teeb poisist mehe, mitte sõjavägi, nagu minu nooruses armastati korrutada.”[52] Ta on harjunud asju üksi tegema ja naudib seda.[53] Tõstab ennem selja paigast, kui kutsub kellegi appi. Ei mingeid agente ega assistente, Ole lepib ise kokku näitused, kontakteerub tööde omanikega, rendib auto, transpordib teosed näitusesaali ja hiljem omanikele tagasi. Ta ei söanda appi paluda ei sõpru ega soovi ka palgatöölisi tegema midagi, mis on talle nii oluline nagu tema teoste transport.[54] Vastates ajakirja Anne rubriigis „Minu favoriidid” küsimusele lemmikinimese kohta tunnistab Ole: „Huvitun väga inimesest, aga eelkõige endast. Vaatamata pidevatele pingutustele pole ma siiani suutnud endagagi hakkama saada, saati siis veel teistega tegelda.”[55]

Sellegipoolest kuulub tema loometeele mitu koostööd, olulisim neist John Smithi projekt kahasse Marko Mäetammega. Koostöö ei alanud projektipõhiselt, vaid inimlikult tasandilt: Ole ja Mäetamme ateljeed asusid Kunstihoones kõrvuti, naabrusest kasvas sõprus, sellest võrsusid ühised ideed ja soov neid kahekesi ellu viia.[56] Koostegemine eristus muudest töödest, kõike ei pidanud ise välja mõtlema ja kõige eest ise vastutama, pall käis käest kätte ja tulemusteni jõuti märkamatult, suure rõõmuga.[57] 2003. aasta Veneetsia biennaali jaoks valmis John Smithi pseudonüümi all ühisnäitus „Marko und Kaido”, sellega koos ilmus John Smithi päevik, kus Saksamaal sündinud poola molekulaargeneetik Smith, kes töötas Rapla Keskkooli füüsika- ja kunstiõpetajana, kirjeldab noorte eesti kunstnike Mäetamme ja Ole kujunemislugu.[58] Autorsuse- ja identiteediküsimusele oli ilmse mängumõnuga mitu vinti peale keeratud.

Varsti pärast biennaali sai ühistegemise aeg otsa: algul pakkus koostegemine ise pinget, kunstnikud ei teadnud, missugune tulemus sel moel sünnib, ja see intrigeeris; kui resultaat oli juba ette aimata, kadus ka huvi.[59] John Smithile kirjutati nekroloog, ta suri 14. märtsil 2006.[60] Nii Ole kui Mäetamm kinnitavad siiski, et sellistes küsimustes ei tasu lõplikke otsuseid langetada[61]never say never.[62] John Smith võib surnust ärgata ja mäng jätkuda. Kuid lähitulevikus kumbki seda juhtumas ei näe.

VIII

Kaido Ole abielu farmatseudist kaasa Kadriga on kestnud üle 35 aasta, üles on kasvatatud pojad Mart ja Peep. Ole jaoks on tähtis minna millegagi lõpuni, kogeda ühes suhtes nii algust, keskpaika kui lõppu, mis ei ole surutud lühikesele perioodile kokku, vaid jagatud maksimaalse võimaliku aja peale laiali.[63]

Ole on tunnistanud, et kuigi võõraste ees rahulik, võib ta üksi või lähedastega olles käituda väga närviliselt ja kergesti ärrituda. Suhted vanematega, kes tänaseks on mõlemad lahkunud, olid täiskasvanueas pingestatud – olulised emotsionaalsed teemad jäid õigel ajal lahti rääkimata ning neid puudujääke järele teha oli hiljem raske, kui mitte võimatu.[64] Üksteisest hooliti väga, kuid seda oli keeruline adekvaatselt välja näidata.[65] Argiasjade ajamine võis kulgeda kenasti, ometi tundis täiskasvanud poeg end vanemate juures nagu väike laps, kes võib endalegi üllatuseks iga tühja asja peale ärrituda.[66]

Kaido Ole on korduvalt küsinud: kas ja miks ei ole kunst teda paremaks inimeseks teinud?[67] Mis kasu on kõigist vaimsetest saavutustest, õnnestunud näitustest, kui need ei muuda inimest tasakaalukamaks ja toimivamaks?[68] Vastuseid pole kuskilt võtta. Aga teema on talle püsivalt oluline ning teadlikkus ja tähelepanelikkus selle suhtes aina kasvanud.[69]

Kas leidub üldse mõnd inimest, kelle jaoks suhted kõige lähedasemate inimestega poleks kõige keerulisemad ja ambivalentsemad?

IX

Kaido Ole vihkab alguseid, sest siis ei lähe asjad omavahel veel kokku.[70] Ta armastab lõppe, lõpu valgel saab kõik selgeks.[71] Ta usub, et elu haripunkt on lõpus ja selleks tuleb valmistuda. Kui füüsis järgi annab, peab aju olema nii treenitud, et suudab üksinda töö ära teha. Inimese viimaseks ja vahest kõige olulisemaks ülesandeks on mõtlemine: vaadata ennast ja vaadata maailma, mõelda selle üle, mis elu jooksul teada on saadud.[72]

Aga kuidas jääb siis loominguga? Ole kardab hetke, mil enam ühtki uut mõtet ei tule ja teda hakatakse õlale patsutama vaid minevikus tehtu eest. „Teisalt, kui tunned, et oled kõik öelnud, miks mitte kirjutada ametlik avaldus nagu äriühingute lõpetamise puhul ja avaldada see Sirbis. Püüan vajadusel ise nii toimida.”[73]

Niisugust avaldust pole ilmunud. Ja see kirjutis on mõistagi lõpetamata.

  1. Kaido Ole. Eesti Kunstiakadeemia, 2007, lk 40.

  2. Me kõik oleme loovamad, kui tahame või julgeme arvata. – Minu Esimene Kunstikogu, nr 1 (5), 2012, lk 3.

  3. Õun, Ülle (režissöör). Autoportree: Kaido Ole. Eesti Rahvusringhääling, 2018.

  4. Lamp, Dagmar. Postimees teeb täna ülekande emadepäevakonverentsilt „Räägivad mehed: miks vägivald armastab vabadust?” Postimees.ee, 8.05.2017 (video, vaadatud 7.04.2022). https://naine.postimees.ee/4104609/postimees-teeb-tana-ulekande-emadepaevakonverentsilt-raagivad-mehed-miks-vagivald-armastab-vabadust

  5. Õun, Ülle.

  6. Fotod, Kaido Ole koduleht, https://www.kaidoole.eu/fotod (vaadatud 7.04.2022)

  7. Kaido Ole 2007–2012. Koostajad Maria-Kristiina Soomre, Kaido Ole. Temnikova & Kasela Galerii, 2012, nummerdamata.

  8. Suvi, Tiiu 2013. Ole viiskümmend varjundit. – Eesti Naine, nr 1, 2013, lk 38.

  9. Samas, lk 37.

  10. Me kõik oleme loovamad, kui tahame või julgeme arvata.

  11. Tekstid, Kaido Ole koduleht, https://www.kaidoole.eu/tekstid (Vaadatud 7.04.2022)

  12. Kaido Ole, lk 56.

  13. Tekstid, Kaido Ole koduleht, https://www.kaidoole.eu/tekstid (Vaadatud 7.04.2022)

  14. Kaido Ole, lk 88.

  15. Samas.

  16. Luuk, Tamara. Autasu – Illusioonide kiituseks. Sirp, 16.02.2018.

  17. Kaido Ole, lk 93.

  18. Kaido Ole, lk 87.

  19. Kõrvits, Laura; Pedaru, Tõnu (saatejuhid). Siin me oleme: Kaido Ole. Eesti Rahvusringhääling, 2012.

  20. Raamat, Rein. Kaido Ole. Raamat-Film, 1998.

  21. Kõrvits, Laura; Pedaru, Tõnu.

  22. Raamat, Rein.

  23. CV, Kaido Ole koduleht, https://www.kaidoole.eu/cv_kaido_ole_et.pdf (vaadatud 7.04.2022)

  24. Kaido Ole 2007–2012, nummerdamata.

  25. Elken, Jaan. Kaido Ole Kunstihoones – suurelt mõeldud ja maitsekalt timmitud. – Eesti Ekspress, 11.01.2017.

  26. Radsin, Maire (režissöör). Plekktrumm: Kaido Ole. Eesti Rahvusringhääling, 2017.

  27. CV, Kaido Ole koduleht, https://www.kaidoole.eu/cv_kaido_ole_et.pdf (vaadatud 7.04.2022)

  28. Kärner, Kaja (saate autor ja saatejuht). Kunsti aeg on ajatu: Kaido Ole. Eesti Rahvusringhääling, 2019.

  29. Kaido Ole 2007–2012, nummerdamata.

  30. Peil, Mirjam. Õige mehe koda. – Kodukiri, september 2002, lk 10–16.

  31. 9 küsimust. – Autoleht, 11.04.2012, lk 43.

  32. Raud, Juhan. Kaido Ole iseendaga silmitsi. – Postimees, 19.06.2019.

  33. Õun, Ülle.

  34. Kaido Ole, lk 87.

  35. Samas.

  36. Radsin, Maire.

  37. Samas.

  38. Samas.

  39. Eduard ja Kaido Ole „Laud”, Kaido Ole koduleht, https://www.kaidoole.eu/galerii/6794aff4-4837-4ef8-96c6-ef94d04153b4/eduard-amp-kaido-ole-quot-laud-quot-1996 (vaadatud 8.04.2022)

  40. Mäetamm, Marko. E-kiri autorile, 3.04.2022.

  41. Karro, Kadri. Kaido Ole: mis kuradi elu see on, kui reeglid meid käitumismudelitesse suruvad? – Eesti Ekspress, 29.07.2020.

  42. Kõrvits, Laura; Pedaru, Tõnu.

  43. Karro, Kadri. Kõike muud kui külmetav kunstnik. – Eesti Ekspress, 24.03.2012.

  44. Ala, Janar. Kunstnik, kes töötab igasugustel kütustel. – Postimees, 23.12.2016.

  45. Kaido Ole 2007–2012, nummerdamata.

  46. Kaido Ole 2007–2012, nummerdamata.

  47. Karro, Kadri 2020.

  48. Õun, Ülle.

  49. Lang, Tiina. Alalises muutumises. – Mari, aprill 2015, lk 102.

  50. Kaido Ole, lk 44–45.

  51. Suvi, Tiiu, lk 37.

  52. Kõomägi, Armin. Kaido Ole: „Olemasolevatel süsteemidel on omadus muganduda, sestap tuleks hoolitseda, et värsket ja kriitilist peale tuleks.” – Kunst.ee, nr 2, 2012, lk 9.

  53. Kaido Ole, lk 194.

  54. Kärner, Kaja.

  55. Minu favoriidid. – Anne, nr 3, 2005, lk 19.

  56. Kärner, Kaja.

  57. Kaido Ole, lk 194.

  58. Smith, John. Marko und Kaido. Center for Contemporary Art, 2003.

  59. Samas, lk 199.

  60. Lahkus teadlane ja kunstnik John Smith (13.XII 1943–14.III 2006), Kaido Ole koduleht, https://www.kaidoole.eu/john-smith-matus (Vaadatud 7.04.2022)

  61. Kaido Ole, lk 199.

  62. Mäetamm, Marko.

  63. Suvi, Tiiu, lk 38.

  64. Lamp, Dagmar.

  65. Suvi, Tiiu, lk 37.

  66. Lamp, Dagmar.

  67. Samas.

  68. Suvi, Tiiu, lk 37.

  69. Lamp, Dagmar.

  70. Karro, Kadri 2012.

  71. Kärner, Kaja.

  72. Karro, Kadri 2020.

  73. Suvi, Tiiu, lk 38.

Lõppsõna

Kaido Ole

5. september 2022

Miks selline raamat? Raamatud on ju natuke ebamugavad, aga neis on midagi sarnast nagu vinüülplaatides – ajatus ja kindlus. Läheb elekter ära, on raamat ikkagi alles, möllab magnettorm, aga raamat ei kao.

Korjata kokku mitmekümne aasta töid, näha mitmeid neist vigastatult ja unustatult, teisi jälle hoole ja armastusega hoituna, osasid üldse mitte leida, see on igal juhul hariv ja õpetlik. Seejärel kaante vahele kogutu silme eest läbi laskmine, kõige selle järjest nägemine, mida oled aasta-aastalt eri põhjustel ja innuga teinud, see ütleb omakorda midagi. Midagi muud kui kõik tööd eraldi. Ja ka midagi muud, kui ise oled arvanud ja planeerinud.

Mulle meeldib kõike üksinda teha, aga raamatut üksi ei tee. Kui juba kedagi appi kutsuda, siis lisaks professionaalsusele, mis on enesestmõistetav eeldus, on mulle sama tähtis, et saaksin nende inimestega hästi läbi, et ma tunneksin end nendega vabalt. Tean, et kui ma ennast hästi ja vabalt tunnen, siis teistele võib see sageli koormav olla, eelkõige kipun ma siis palju rääkima. Aitäh kõigile, et te mind sellisena talusite.

Stanislav ehk Stas, ma ei kujuta ette, mis saab siis, kui sina enam minu maale ja näituseid ei pildistada. Õnneks oleme umbes üheealised, nii et oleks loogiline lõpuni koos välja vedada.

Tõnu, see oli paras fotograafiline kähkukas, aga ma jäin väga rahule. Mina tundsin end vabalt ja sina tegid hulga häid pilte.

Anneli, sind ma vaistlikult usaldan ja mulle tundub, et me saame teineteisest olulistes küsimustes aru. Ma ei häbene sinu kuuldes igasugu lihtsameelsete mõtete ja ideedega lagedale tulla ega oma marki sinu ees täis teha. Tunnen end teisisõnu vabalt. Aitäh.

Eero ja Kaisa, mu suurim hirm oli, et raamatu tekstid tulevad küll profid, aga oma professionaalsuses ka igavad. Tahtsin midagi, mida mul endal oleks huvitav lugeda, et ma ise saaksin sealt midagi mõtlemiseks, ja seda kõike ma teie kirjutatust tõesti ka sain. Tänan!

Priit, selline ainult teistele allikatele tuginev biograafia oli tore avantüür ja sa said asjale väga hästi pihta. Respekt.

Hedi, mul võib olla mõtteid, aga mu eesti keel on kirjutatuna nõrk kolm. Aitäh, et see nüüd ka lugeda sünnib.

Andres, vana tark mees ja paras juurikas. Kujutasin ette, et just sinule õnnestub mul ehk kõige paremini selgeks teha, mida ma sellest raamatust ootan, ja mida ma ei oska selgitada, seda taipad sa oma kogemuse pealt isegi. Alati on ka hea, kui seltskonnas on keegi, kes ütleb, et nüüd nii lihtsalt on ja kõik. Ole tänatud.

Tõnis, sinuga on alati hea rääkida. Sõpradena meil teemasid jätkub ja samas ma tean, et isegi sõbrana ei lase sa latti alla, kui jutuks tuleb midagi olulist. Kvaliteet on esimene märksõna, mis minul sinuga seostub.

Aitäh kõigile, kes aitasid!

Kaido

Üles